Článek
V obci Krajková (německy Gossengrün) se odehrály v září 1938 dva velké incidenty. Německá menšina, která byla zfanatizována nacismem Adolfa Hitlera, se postupně radikalizovala, a připravovala se na povstání proti Československu. Dne 12. září 1938 povstání vypuklo po projevu Adolfa Hitlera na sjezdu NSDAP v Norimberku. V tomto projevu Hitler zdůrazňoval utrpení tří a půl milionu soukmenovců v československém pohraničí, což byla naprostá lež a výplod propagandy. Po tomto velmi emotivním projevu začaly v pohraničí tisícové demonstrace a došlo k prvním útokům na české bezpečnostní složky a české občany v pohraničí.
Boje s henleinovci
12. září byli v Krajkové po projevu Hitlera napadeni četníci. O den později se situace vyostřila. Dav zfanatizovaných henleinovců zaútočil na poštu. Dva četníci, kteří se vydali na pomoc poště, byli přepadeni a odzbrojeni. Poté henleinovci zaútočili na četnickou stanici, kterou bránil jen její velitel praporčík Petr Hladík. Během nastalé situace byl postřelen nejen sám Hladík, ale i jeho manželka.
V noci se do Krajkové vydal pohotovostní oddíl. Ten osvobodil zajaté Čechy, ale i on se stal terčem útoku henleinovců. Při přepadu byl zasažen do hlavy strážmistr Václav Ráž, který svému zranění později podlehl. Zraněni byli i další dva muži, z nichž nejhůře dopadl Antonín Pokora, kterému musela být v nemocnici amputována ruka.
Zrada z vlastních řad
Následující den do obce dorazila 1. rota cyklistického praporu ze Slaného. Vojáci asistovali při zajišťování a výsleších organizátorů přepadu. Kolem desáté hodiny večer se ozvala střelba. Vojín československé armády německé národnosti Franz Ludwig se pokusil osvobodit své zajaté soukmenovce a zákeřně napadl vojáky své roty. Výsledkem jeho střelby bylo pět mrtvých a dva zranění vojáci. Zbylí vojáci Ludwiga obklíčili a ten se následně střelil do hlavy. Tomuto zranění později podlehl.
Prameny:
Nečas, Jaroslav. Válka revue speciál. Ztracená varta