Hlavní obsah
Lidé a společnost

Svobodovci pod pancířem. Českoslovenští tankisté na východní frontě 1943-1945

Foto: wikimedia commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Během druhé světové války bojovali na východní frontě také českoslovenští tankisté. Zatímco někteří z nich, jako například Stěpan Vajda nebo Richard Tesařík, se stali legendami, příběhy jiných jsou dnes již pozapomenuty.

Článek

Na začátku roku 1942 vzniká na území Sovětského svazu československá vojenská jednotka pod velením Ludvíka Svobody. V Buzuluku vzniká polní prapor, který je v březnu 1943 nasazen do bojů u obce Sokolovo. Po stažení praporu z fronty začíná vznikat 1. československá samostatná brigáda v SSSR. Součástí brigády je i tankový prapor, který se spolu s ostatními jednotkami brigády proslaví v bitvě o Kyjev v listopadu 1943. Naši tankisté se následně zúčastní osvobozování pravobřežní Ukrajiny, bojů na Dukle a legendární Ostravské operace. V době bojů na Ostravsku měla naše tanková jednotka již sílu brigády, která se skládala ze tří tankových praporů a praporu motorizovaných samopalníků.

Emil Cilc

Mládí a válka

Narodil se 22. prosince 1922 v obci Huleč Česká ve Volyňské oblasti. Absolvoval reálné gymnázium v Rovnu. V říjnu 1941 vstoupil do odbojové organizace volyňských Čechů s názvem Blaník. Když se fronta převalila přes Volyň, bylo umožněno volyňským Čechům vstoupit do československé vojenské jednotky v SSSR. Této možnosti využil i Emil Cilc, který byl následně odeslán do tankového učiliště v Saratově. Po absolvování učiliště byl v listopadu 1944 zařazen do 1. československé tankové brigády v SSSR. Zde působil jako velitel čety. V březnu 1945 byl ustanoven velitelem 3. tankové roty 2. tankového praporu. S tankovou brigádou se účastnil Ostravské operace, během které byl dvakrát raněn.

Po válce

Po skončení války zůstal v armádě, kde zastával řadu velitelských a štábních funkcí. Působil jako velitel roty u 1. tankové brigády ve Vysokém Mýtě, pobočník velitele 21. tankové brigády v Žatci, jako osvětový důstojník či opět jako velitel tankové roty. V lednu 1949 odjel na studie na Vojenskou akademii tankových a mechanizovaných vojsk J. V. Stalina v Moskvě. Zde studoval do listopadu 1949. Po návratu do Československa působil jako operační důstojník u 22. tankové brigády v Dědicích u Vyškova. Následně se stal operačním důstojníkem tankového sboru v Olomouci. Od konce roku 1950 působil jako velitel 3. školního tankového praporu. V dubnu 1951 se stal náčelníkem štábu 3. tankové divize, které od ledna 1952 i velel. Následovala opět studia, a to v Praze na vojenské akademii, a následně v Moskvě na Vojenské akademii Generálního štábu ozbrojených sil SSSR Klimenta Vorošilova. V dubnu 1954 byl povýšen na generála. Po ukončení studií působil jako velitel 4. střeleckého sboru v Brně. Zemřel tragicky 23. října 1957 při letecké nehodě u obce Komňa.

Foto: foto: VÚA-VHA, VHÚ

Slavnostní přehlídka našich tankistů v Praze (1945)

Vladimír Beneš

Mládí a válka

Narodil se 24. srpna 1918 v Krasnofominsku na území Sovětského svazu. Vystudoval střední průmyslovou školu a následně pracoval jako technicko-administrativní zaměstnanec v elektrárně. 1. května 1939 byl povolán do Rudé armády. Po absolvování krátkého výcviku se zúčastnil Zimní války proti Finsku a taktéž anexe Besarábie. Absolvoval poddůstojnickou školu v Oděse a školu řidičů a mechaniků tanků v Charkově. Během bojů v roce 1941 působil jako řidič-mechanik tanku BT-7. 11. června 1943 byl zařazen k 1. československé samostatné brigádě v SSSR, kde sloužil jako řidič-mechanik u tanku T-34/76. S tankovým praporem brigády se zúčastnil bojů o Kyjev a na pravobřežní Ukrajině. V roce 1944 byl ustanoven technickým důstojníkem 3. tankového praporu. Zde měl na starost jednak opravy a přípravy tanků, ale také i výcvik nováčků, většinou z řad volyňských Čechů. S tankovou brigádou se účastnil bojů v Karpatech, při kterých byl 22. září 1944 raněn dělostřeleckou palbou. Po vyléčení se vrátil zpět k tankistům. S nimi se účastnil bojů Ostravské operace.

Po válce

Po válce se rozhodl zůstat v armádě, kde sloužil u tankistů. Působil na Tankovém učilišti ve Vyškově a později na Vojenské akademii v Brně. Posléze působil na Tankové a automobilní správě MNO. Toto místo však musel opustit. Ač byl voják, který prošel východní frontou, nesouhlasil s invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Během prověrek byl v roce 1970 přeložen na méně významné místo. V lednu 1974 odešel do výslužby. Zemřel 19. září 1997 v Praze.

Prameny

Brož, Miroslav - Kopecký, Milan: Československé vojenské jednotky na východě

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz