Hlavní obsah
Finance

Chcete se svézt na vlně kryptoměn? Pozor na podvody!

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Getty Images

Ilustrační foto

Současný růst ceny kryptoměn je asi všeobecně známý. Prostředí internetu a kryptoměn obzvláště je bohužel díky své anonymitě živnou půdou pro podvodníky, kteří se snaží z vás vylákat vaše finance.

Článek

Podvodníci cílí hlavně na kryptoměnové začátečníky, kteří nejsou v této oblasti zatím natolik vzdělání, aby na první pohled podobný podvod poznali.
Důležité je před registrací do jakéhokoliv programu, který vyžaduje vaši prvotní investici, porozhlédnout se ve vodách internetu po recenzích a zkušenostech dalších lidí, kteří už mohou mít zkušenosti s danou stránkou.
Na internetu najdete spousty webů a služeb, které se zabývají odhalováním podvodů. Namátkou mohu uvést například www.scamalert.sg

Existuje několik typů podvodů spojených s investicemi do kryptoměn.

HYIP

HYIP je zkratka pro High Yield Investment Program (vysokovýnosový investiční program).
HYIPy jsou podvodné investiční programy nabízené hlavně přes internet. Investorům nabízejí neúměrně vysoké zisky (i desítky procent měsíčně). Často fungují na principu Ponziho schématu.
Noví investoři poskytují peníze k vyplacení zisku existujícím investorům, kteří mohou vše vybrat a nezanechat nic novým investorům. Od jistého okamžiku přestanou své investory vyplácet úplně, od takového okamžiku bývají nazývány anglickým výrazem SCAM (podvod).
HYIPy jsou často propagovány ve spamových e-mailech, na diskuzních forech, či ve skupinách na sociálních sítích.
Ve většině států světa, včetně naší republiky, nejsou legální.
Na internetu každý den vznikají a zároveň zanikají spousty „projektů“, které fungují právě na bázi HYIPu.
Existuje několik webových stránek, kde je možno si ověřit, zda konkrétní projekt není HYIPem. Například allhyipmonitors.com
Jelikož se HYIP vyznačuje tím, že v počátcích svého podnikání vkladatelům vyplácí vklady a vysoké vygenerované zisky, existují i lidé, kteří právě na takových HYIPech prosperují a vydělávají, ale je to velmi riskantní a je důležité zapojit se do projektu na jeho úplném začátku.
Investice do HYIPů proto důrazně nedoporučuji a už vůbec ne jejich propagaci za účelem navýšení zisku v případném affiliate programu (stáváte se tak součástí možného podvodu a tudíž pácháte trestný čin)!

SCAM

Scam je pojem pro podvodnou techniku, jejímž cílem je vylákat peníze nebo něco hodnotného a slíbené plnění, tedy slíbenou službu, zboží nebo platbu pak nedodat. Scam využívá manipulativních metod a metod sociálního inženýrství pro získání důvěry oběti. Cílem podvodníka je něco získat a nedodat plnění.

Jak vypadá scam v praxi?

Scam může mít mnoho podob. Mezi nejčastější podvody tohoto typu patří:

  • podvody s výdělkem na internetu
  • seznamovací portály
  • podvodné charity (např. příspěvek na charitativní organizaci nebo akci)
  • nejrůznější poplatky (slibují výplatu výdělku až po zaplacení poplatku)
  • podvodné loterie
  • Nigerijské dopisy (Scam 419)

Typické pro scam je, že neexistuje kvalitní reference skutečného zákazníka, nejsou uvedeny adresy a kontaktní údaje, webová stránka nemá jasného provozovatele a není možné například dohledat ani firmu, která registrovala doménu.
Typické rovněž je, že podvodník komunikuje výhradně e-mailem a není možné jeho identitu nebo alespoň digitální identitu ověřit (např. profilem na sociálních sítích, referencemi a podobně). Jedinou obranou proti scamu je opatrnost, využívání pouze spolehlivých prodejních kanálů, reference existujících zákazníků a případně křížné ověřování identity provozovatele na internetu.

Výše jsem zmínil Ponziho schéma, popišme si tento druh podvodu detailněji.

PONZI

Výraz Ponziho schéma vznikl podle Charlese Ponziho. Je to označení pro podvodné investiční operace, kde investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak provozovatel tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen některým investorům. A to většinou těm, kteří investovali dříve. Tento systém může omezeně fungovat dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním. Když už ve fondu nezbudou žádné peníze na vyplácení, fond zkrachuje a vyplaceni tak jsou jen někteří investoři, zatímco ostatní nedostanou nic.
Ponziho schéma bývá často chybně používáno jako synonymum k pyramidové hře, ve skutečnosti je ale maximálně její zvláštní variantou, pokud je vůbec pod tento pojem zahrnováno. Hlavním rozdílem mezi Ponziho schématem a klasickou pyramidovou hrou je, že v pyramidové hře členové musejí hledat nové členy a mají pak provize z jejich vkladu. V Ponziho schématu se o hledání nových investorů stará provozovatel fondu a ten také sám určuje, komu vyplatí peníze. I spekulativní bublina je jistou formou Ponziho schématu.
Organizátorem jednoho z největších takovýchto schémat v historii byl americký podnikatel Bernard Madoff, jenž byl za svoji činnost v roce 2009 odsouzen ke 150 letům vězení. V České republice podvodně podnikala na principu Ponziho schématu v 90. letech například brněnská společnost Sorrena Invest, jejíž většinový majitel Jiří Kubiš byl v roce 2006 odsouzen k 12 letům vězení.

Co dodat závěrem?

Pokud chcete investovat, a to nejen do kryptoměn, řiďte se hlavním pravidlem, investovat jen tolik o kolik si můžete dovolit přijít, protože každá investice je riziková. A u investic obzvláště, platí ono známe pořekadlo o dvojím měření a jednom řezání.

Anketa

Investujete do kryptoměn?
Ano
0 %
Ne a nikdy nebudu
0 %
Ne, ale uvažuji o tom
100 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz