Článek
Ano, ve Štěpánově nad Svratkou se má počátkem léta 2025 odhalovat tzv. Ficův kámen v parku na náměstí. Kolem akce už někteří spekulují. Prý přijede slovenský premiér a jeho podporovatelé. Tedy především Andrej Babiš s družinou přikyvujících žen, Okamura, Foldyna, pár Ruských vlků a snad přivezou i Miloše Zemana. To by byla sešlost pro Štěpánov nevídaná! Podobné představy a přání je však třeba utnout hned na začátku! Nic takového neproběhne, jde zase jen o fake news.
Ale Ficův kámen se odhalovat bude, to ano. Nevznikl však na počest slovenského premiéra, ale na památku tragické smrti tesaře v polovině 18. století! Co se tehdy přihodilo?
V dnes už opuštěném úvozu za současnou štěpánovskou školou došlo 8. srpna 1753 k tragédii, když se veliká fůra s obilím převrátila na Karla Fice. Zřejmě jen pomáhal s odvozem většímu sedlákovi a nehodu zaplatil životem. Neznámý kameník zaznamenal tragédii krasopisně do mramorové desky (72 × 38 × 6 cm). Text je pozoruhodný: „Člověče, pozastav se, smrt nad tebou vyskytuje se, pamatuj, že umřít musíš, jako Karel Fic to okusíš, kterýžto v tomto místě šel z tohoto světa. Zajisté 60 let měl věku svého, když se odebral světa toho v roku 1753 dne 8. aug. měsíce odevzdal duši svou v božské ruce.“
Celá dvě století měla deska v úvozu za dnešní školou svatý klid a pokoj, pak ji však těžká mechanizace povalila a zajezdila do země. O obnovu se v roce 1971 zasloužili místní pionýři, kteří tuto památku náhodně našli. Chyběla však první tři slova, kus desky se ulomil a už nebyl dohledán. Kámen byl postaven na místo, které se zdálo příhodné. A jen pro úplnost: v doubravnické matrice, kam tehdy Štěpánov spadal, najdeme jako datum úmrtí Karla Fice 22. srpen 1753. Datum na mramorové desce může tedy značit den, kdy k převrácení fůry došlo. Nebohý zřejmě zemřel až dva týdny po úrazu.
Od konce roku 1993 však deska na svém místě zase nebyla. Někdo ji ukradl! Na jaře 1994 jsem proto o krádeži napsal do brněnské Rovnosti a spíše shodou náhod jsem zloděje vypátral a kámen zajistil. Pachatele jsem vytipoval z řad horlivých zájemců o památku. Nezapíral! Držel se za srdce a děl, že se smrti bojí, protože se nad námi skutečně vyskytuje.
Tehdy vznikla i unikátní fotografie celé desky i se spodní částí, která je určená do země. S kamarády basketbalisty jsem umístil kámen na nové místo poněkud výše nad vozovou cestu. Památka tam však brzy začala zarůstat křovím. Za pár let bylo těžké ji najít a nikdo tam samozřejmě nestrážil. Zloděj se mohl zase ukázat každou chvíli. Navíc původně bílý nedvědický mramor ztrácel svoji barvu, chytal plíseň a nehezký červený nádech. Vlivem agresivního prostředí zcela zčervenal a mátl tak zájemce o tyto památky. V jedné knize se dokonce objevil údaj, že je vyroben z červeného mramoru.
Podobně ztrácely barvu i další smírčí či památeční kameny v okolí. Některé se však podařilo obnovit. Třeba v Doubravníku z podobně zastrčených a zšedlých dvou kamenů udělal zdatný kameník Pavel Cvrkal z Nedvědice perly, které zdálky zazářily. Doubravničtí navíc kameny do značné hloubky zabetonovali. Štěpánovský Ficův kámen si zasloužil něco podobného. Stejně už přesně na svém původním místě nestál, dvakrát byl přemístěn. Kromě několika fanatických obdivovatelů těchto památek k němu jiný turista nepřišel. A mohl se znovu ztratit, tentokrát nenávratně.
Proto obecní zastupitelstvo odsouhlasilo 11. 3. 2024 přemístění kamene Karla Fice z úvozu za školou do parku na náměstí. S realizací se však váhalo, a do toho přišla nechutná krádež dvou smírčích kamenů u Vojtěchova (U Pytláka a Krejčík, ten byl navrácen). V reakci na to se čtyři občané rozhoupali a společně v sobotu 31. srpna 2024 Ficův kámen vyzvedli. Stál tam chudák zoxidovaný, porostlý mechem, zarostlý v křoví a kopřivách. Navíc u něj nedávno zase někdo hrabal, byl i povytažený. Jedním prstem se jej podařilo vyvrátit na zem.
Kámen byl naložen do auta, odvezen, vyčištěn a 10. září provizorně uložen v místní hornické expozici Cechhaus. A letos najde důstojné místo v parku na náměstí. Bude dobře zabezpečen a doplněn o vysvětlující text. Se slovenským premiérem Ficem tedy nemá nic společného! Štěpánov získá další krásnou památku, u níž by se mohl mnohý cestující rád zastavit.
Na konci června 2025 proběhne IV. Sraz rodáků a přátel Štěpánova. Slovenského premiéra Roberta Fice a jeho příznivce tam nečekejte, ale plno zajímavých osobností tam určitě bude. A z parku by měl zazářit mramorový kámen Karla Fice.
Literatura:
Jurman, H.: Smírčí kameny na Vysočině. Zubří země, Štěpánov 2010.
Obecní kroniky Štěpánova.
Foto: Hynek Jurman a Luboš Korbář