Článek
Anna byla velmi vzdělaná, měla velké znalosti v oblasti umění. Její otec Ferdinand II. Tyrolský měl zálibu v pořádání slavností, k nimž zval skvělé hudebníky své doby. Tím byla Anna i její sestra Marie uvedena do hudby. Pro obě dcery angažoval vynikající pedagogy, hudebníky, pěvce a stejně tak učitele němčiny a latiny.
Trpěla nenasytnou chutí k jídlu, byla velmi obézní. Byla také velmi zbožná. Vlastnila postříbřený bič, jednou týdně se bičovala důtkami. Věnovala se charitativní činnosti. Zakládala kláštery. Přivedla do Vídně nový mnišský řád – kapucíny a vybudovala jejich pomocí v kapucínském kostele nádhernou hrobku pro sebe i pro manžela. Umírá ve Vídni, jen o tři měsíce dříve než manžel, po sedmiletém manželství, vřelém, ale bezdětném, ve věku 33 let.
Od Matyášových dob, do císařské hrobky Habsburků v kapucínském klášteře ve Vídni, byly ukládány ostatky většiny habsburských vládců a jejich potomků.
Matyáš žil ve stínu bratra Rudolfa II. Muž obrovských ambic, ale nevelkých dispozic.
„Hlavní rozdíl mezi Matyášem a jeho bratrem (Rudolfem) byl, že si tento liboval v samotě, onen pak rád se ukazoval světu…“ Ernst Denis
Matyáš byl ctižádostivý, činorodý, úspěšně čelil náporu Turků. Ovšem mezi oběma bratry, Matyášem a Rudolfem, panovalo značné napětí, ne-li přímo nenávist.
Po smrti bratra Arnošta r. 1595 se stal nejstarším ze sourozenců Rudolfa II. Vidina nástupnictví ho vehnala do konfliktu s Rudolfem. Boj o trůn, o moc. Rudolf dal mladšímu bratru volnou ruku v dědičných zemích. Matyáš toho využil k upevnění vlastní pozice v rámci rodiny a v roce 1608 dosáhl toho, že byl Rudolf zbaven moci, a donutil Rudolfa k poloviční abdikaci. Sám se pak dal v roce 1608 korunovat na českého krále. Roku 1608 vládne Matyáš všem českým zemím habsburského mocnářství kromě českého království. Rudolf musel Matyášovi postoupit vládu nad Moravou, Uhrami, rakouskými zeměmi a přiznat mu nástupnictví v Čechách. Rudolfova vladařská moc zůstala nadále omezena na české království, Slezsko a obě Lužice. Tu získá Matyáš po Rudolfově vynucené abdikaci r. 1611.
Po smrti Rudolfa obdržel Matyáš r. 1612 i titul římskoněmeckého císaře. Za jeho vlády se napětí mezi evangelickou většinou a katolickou menšinou v Českém království nadále stupňuje. Jeho vláda je pronásledována chaosem a nezdarem stavovského povstání. Nejvýznamnější událostí Matyášovy doby bylo uzavření míru s Turky.
Za svého života se Matyáš často celé hodiny kochal krásou cenných předmětů, které nashromáždil jeho bratr Rudolf II.
Matyáš ponechal umírajícího bratra Rudolfa v Praze, Prahu opustil a přesídlil do Vídně. Praha ztratila statut císařské rezidence. Navždy. Se smrtí Rudolfa zemřel lesk a sláva Rudolfovy doby.
Protože z manželství s Annou Tyrolskou neměl potomky, zajistil již za svého života nástupnictví Ferdinandu II. ze štýrské větve Habsburků.
Zdroje:
Sigrid-Maria Grössingová: Habsburské císařovny ISBN 978-807617-243-2
P.Čornej J.P.Kučera V.Vaníček a kol. Evropa králů a císařů ISBN 80-237-3511-X
Petr Hora: Toulky českou minulostí 3díl ISBN 80-85621-97-5
Václav Oulík: Po stopách Habsburků ISBN 80-7190-348-5