Článek
Byla dcerou parmského vévody Filipa a Alžběty Francouzské, v jejích žilách kolovala krev Bourbonů. Vyrůstala v Madridu, od osmi let ve Versailles. Od mládí udivovala sečtělostí, matematickým a hudebním talentem.
Josef II. se narodil jako čtvrté dítě r. 1741. Ze tří sester, které přišly na svět před ním, v době jeho narození žila již jen jediná, dvouapůlletá Anna. Narodil se jako nejstarší z celkem pěti synů, byl prvním mužským potomkem nově vzniklé dynastie habsbursko- lotrinské.
Narození Josefovo bylo velkolepou událostí. Vždyť celých 56 roků, od r. 1685, kdy přišel na svět Josefův děd Karel VI. se v Habsburském rodě nenarodil mužský potomek, který by se dožil alespoň jednoho roku. Vídeň jásala, její obyvatelé zdobili okna nápisy: „V cizině teď zmlknou jásoty, Rakousko má zase kalhoty.“ A Josef, s kučeravými blond vlásky a jasně modrýma očima se stal chloubou a miláčkem habsburské rodiny.
Josef se do krásné a křehké Isabely zamiloval až po uši. Isabela ovšem během tří let společného soužití projevovala spíše odtažitost a zdrženlivost. Vroucnost a lásku směřovala k jedné z Josefových sester, ke své švagrové arcivévodkyni Kristině, nejmilejší dceři Marie Terezie. Skandál o Isabelině náklonnosti ke švagrové se před veřejností velmi těžko skrýval.
Nádherná Isabela přivedla na svět během tří let dvě dcerky. Dcerka Tereza zemřela v osmi letech. Druhá dcera Kristina umírá hned po porodu a během týdne i její matka. Druhé dítě rodila ve chvíli, kdy sama umírala, tělo i její krásnou tvář pokrývali puchýře neštovic. Černé neštovice skolily obě dvě.
Josef Isabelu vášnivě miloval a její smrt ho uvedla na pokraj zoufalství. Josef se z její smrti nevzpamatoval a stal se z něj kousavý skeptik.
Ovšem Josefova matka Marie Terezie trvala na dalším sňatku, o kterém Josef nechtěl ani slyšet. Avšak jeho energická matka ho vmanipulovala do účelového dynastického sňatku se starší a ošklivou Josefou Bavorskou.
Josefova matka Marie Terezie v kruté osobní tragédii objevila pragmatickou stránku – vidinu získání dávno vyhlédnutého Bavorska, které by bylo náhradou za ztracené Slezsko, jedno z nejbohatších provincií, o které ji oloupil Fridrich II. Bavorští Wittelsbachové byli před vymřením a Habsburkům by sňatkem vzešlo i budoucí právo nástupnické.
Josef nakonec matčinu nátlaku podlehne a r. 1765 se žení podruhé se ženou, kterou nikdy nemiloval, vyhýbal se jakémukoli kontaktu s ní a ve skrytu duše ji nenáviděl. Tento vyčerpávající vztah pro oba ukončila o dva roky později smrt, neboť Josefa Bavorská umírá stejně tak jako Isabela na infekci černých neštovic.
Šestadvacetiletý Josef už nadosmrti zůstal sám a o žádném vztahu nechtěl ani slyšet. Uzavřel se do sebe a v ženách nalézal pouhé chvilkové vztahy.
Marie Terezie jakoby za nátlak na synovo soukromí a zraněné nitro, za tento vypočítavý úmysl, byla potrestána. Náhle a nečekaně, po návštěvě operního představení byl její manžel stižen mozkovou příhodou a ve svých 57 letech umírá.
Pro Marii Terezii, která svého muže stále milovala, to byla rána nejtěžší. Rázem změnila svůj dosavadní život. Dala si ostříhat své dlouhé vlasy, rozdala šperky, garderobu věnovala dvorním dámám a do konce života se oblékala do černého, na hlavě nosila vdovský čepec.
Zdroje: Petr Hora-Hořejš: Toulky českou minulostí
S.M.Grossingová Habsburské císařovny