Článek
Byl vynikající hudebník. Hrál na flétnu, komponoval. Složil 250 skladeb. Obdivoval operu. Na jeho dvoře působil slavný italský skladatel Antonio Draghi.
Vychováván jezuity. Politika ho nezajímala a byl rád, že následníkem trůnu je jeho starší bratr Ferdinand III. Osud zamíchal karty jinak. Ferdinand nečekaně umírá na neštovice a role následníka trůnu připadla Leopoldovi. Jako 18letý mladík byl zvolen římským císařem německého národa. Že se stal panovníkem, považoval za své neštěstí. Vládl 48 let.
Říkalo se mu Pyskatý, měl výrazně vysunutý spodní ret. Byl malé postavy, bezzubý, krátkozraký. Ovšem tělesné nedostatky byly vyváženy inteligencí a všestranným nadáním. Leopold se cítil jako umělec. Měl rád italské sonety, staré rukopisy, alchymii, fyziku a zvlášť již zmíněnou hudbu, věnoval se tak divadlu, baletu a všem formám zábavy.
Byl třikrát ženat.
Jeho první chotí se stala Markéta Terezie Španělská, „Gredl“, dcera španělského krále Filipa IV. I ona měla ráda hudbu. Na počest svatby uváděli poprvé na sever od Alp italskou operu Il pomo d'oro od italského skladatele Antonia Cesti. Markéta Terezie porodila čtyři děti během sedmiletého manželství. Dospělosti se dožila jediná dcera Marie Antonie. Markéta Terezie umírá při porodu pátého dítěte jako dvaadvacetiletá.
Podruhé se Leopold oženil s dvacetiletou sestřenicí Klaudií Felicitas Habsburská z tyrolské větve rodu. Císařský pár si rozuměl díky společnému hlavnímu zájmu – hudbě. Claudie Felicitas měla velké muzikální nadání a její rodina jej rozvíjela a podporovala. Díky tomu ovládala hru na několik nástrojů a navíc svým krásným hlasem okouzlovala zpěvem i svého manžela. Co víc si takový milovník hudby jako Leopold mohl přát?
Císař přehrával své choti kompozice, které sám složil. Toto období s Klaudií Felicitas bylo pro Leopolda po hudební stránce nejplodnější. Hudba v té době zaznívala na každém rohu ve Vídni.
R. 1676 císařovna po druhém porodu umírá jako dvaadvacetiletá, ve stejném věku jako první Leopoldova manželka. Ani jedno její dítě se nedožije dospělosti.
Císař Leopold se ve svých 36 letech stal podruhé vdovcem.
Třetí manželkou se stane Eleonora Magdalena Falcko-neuburská. Svatba se konala r. 1676 v Pasově, v městě na soutoku tří řek. Měli spolu deset dětí, dvě z nich se později staly císaři: Josef (I.) a Karel (VI.)
Eleonora Magdalena se od začátku projevovala jako silná osobnost. Stala se rádcem panovníka. Eleonora Magdalena byla nepochybně jednou z nejsilnějších a nejvlivnějších žen v habsburské historii. Oba milovali hudbu. U příležitosti narození dcery Anny Marie Žofie Leopold složil operu s názvem Il fuoco eterno custodito dalle Vestali, v níž vystupovali jako alegorické postavy císařovna a někteří dvořané.
Císařovna Eleonora Magdalena byla hluboce zbožná. Manželský život považovala za hříšný a prosila Boha o odpuštění. K tomu ještě přidávala půsty a bičovala se. Vnitřní stranu svých náramků dala opatřit ostny, které se jí zapichovaly do masa a způsobovaly bolest. Zakládala kláštery a měla pověst štědré mecenášky umění.
Měla též pověst nehezké ženy a současníci manžele považovali za nejšerednější panovnický pár v Evropě.
Eleonora umírá 19. ledna roku 1720.
Leopold zemřel o pět let později ve Vídni a byl pohřben v kapucínské hrobce.
Zdroje: S.M.Grosingová: Habsburské císařovny
V. Oulík: Po stopách Habsburků