Článek
Jednak nás zavede do svých oblíbených kaváren na šálek černé kávy, černá káva nás bude provázet celou knihou. A také vzpomínky, přítomnost a minulost, zamyšlení nad knihami, které přečetla a místa, které navštívila. Spojí hned dvě lásky v jednu, v kavárně čte své oblíbené knihy.
Na cestách po Evropě se setkáváme s celou řadou kaváren a knih. V Berlíně v kavárně Pasternak sedí pod fotografií Bulgakova v době své největší posedlostí jeho knihou Mistr a Markétka. Na stěnách kavárny visí fotografie Anny Achmatovové a Vladimíra Majakovského, jejích milovaných ruských básníků, jak sama přiznává.
Patti Smith nad šálkem kávy propojí přítomnost s minulostí, spojí skutečnost se svými sny. Vzpomíná na svého milovaného manžela Freda, s kterým prožila 14 let a po jeho smrti začne cestovat. Takže poznáme domov a místo posledního spočinutí mexické malířky Fridy Kahlo. Navštíví hrob americké básnířky a spisovatelky Sylvie Plathové, vrací se do svých dvaceti let, kdy dostala knížku Ariel, o které píše, že se stala knihou jejího života.
Položí květiny na pamětní desku Akiry Kurosawy a zamýšlí se nad jeho obrovským dílem od Opilého anděla až po mistrovský Ran, epika, ze které by se možná podle jejích slov sám Shakespeare zachvěl.
A je toho mnohem víc. Ukáže nám i svoji lidskou stránku v lásce svých tří koček.
Knížka je především poučná, Patti Smith nám prozradí své milované knihy a kdyby se vám kniha nelíbila, třeba si vyberete některou z jejích oblíbených knih a rádi si ji přečtete. Nebo navštívíte místa, o kterých Patti Smith psala. Takže se do toho klidně dejte.
Zdroj: Patti Smith: M Train – Vzpomínky (Dokořán 2016)