Hlavní obsah

„Měl bys bojovat na frontě, ne dělat weby.“ Nenávistný email překvapil ajťáka z Brna

Foto: Freepik

Platíme za válku nenávistí? Příběh Čecha, který se stal terčem kyberšikany.

Když se na web firmy přidala jeho fotografie, začaly chodit urážky. Vladimír, rodilý Čech, se náhle stal terčem nenávisti. Kvůli svému vzhledu a jménu nepřišel bohužel jen o iluze a nervy.

Článek

„Vrať se zpátky na Ukrajinu!“ Tato slova si Vladimír přečetl minulý týden ve firemní e‑mailové schránce. Nebyla to první zpráva tohoto druhu, kterou za poslední měsíc dostal, a sám tušil, že nebude ani poslední.

Vladimír pracuje jako IT specialista ve středně velké české firmě. Má české příjmení, mluví plynně česky a nikdy neměl potřebu obhajovat svou identitu. Jeho rodiče pocházejí z jižní Moravy a Slovenska. On sám se narodil i vyrostl v Brně a nikdy dlouhodobě nepobýval v zahraničí. Vždy se cítil jako obyčejný Čech. Všechno se ale změnilo po začátku války na Ukrajině.

„Zlom přišel ve chvíli, kdy jsme s kolegy přidali na web firmy své fotky. Chtěli jsme působit osobněji a ukázat lidem, kdo za službami stojí. Do té doby jsme byli jen jména. Najednou měl každý i tvář,“ říká Vladimír. „Vypadalo to jako dobrý krok, ale pro mě to znamenalo začátek problémů. Jmenuju se Vladimír a asi nevypadám dost česky. Lidé si mě začali spojovat s Ukrajinou.“

Zprávy plné nenávisti chodily přes kontaktní formulář i přímo na jeho firemní e‑mail. Některé z nich předal šéfovi, ale zatím to nijak neřešili. Až do chvíle, kdy se situace promítla do důležité obchodní příležitosti.

Firma jednala s významným klientem o velkém projektu. Vladimír měl na starosti část komunikace ohledně vývoje e-shopu. Právě jemu ale klient napsal, že v jednání nechce pokračovat.

„Napsal mi, že se nebude bavit s někým, kdo by měl za svůj lid bojovat na frontě. Prý chce jednat jen s Čechy,“ popisuje Vladimír. „Odpověděl jsem mu, že jsem Čech a že mám české příjmení. Odpověď byla stručná. Prý si to vymýšlím.“

Celý život prožil v Česku a ani ho nenapadlo, že se mu něco takového může stát. „Cítil jsem se úplně bezmocný. Nikdy jsem nic podobného nezažil. Byl jsem odsouzený jen podle vzhledu a jména,“ dodává.

Po této zkušenosti se Vladimír obrátil na nadřízeného. Společně se domluvili, že jeho fotku z webu raději odstraní. Pro Vladimíra to byl krok zpátky, ale v tu chvíli mu to připadalo jako nejlepší řešení. „Nechtěl jsem zmizet. Jen jsem si potřeboval na chvíli odpočinout. Dál pracuju a uvidím, co bude dál. Ale vím, že tohle téma už nejde ignorovat,“ uzavírá.

Válka na východě k nám možná nedolehla bombardováním, ale její jedovaté plody už sklízíme. Kyberšikana nevinných lidí jen kvůli jejich vzhledu je jednou z hořkých daní tohoto konfliktu. A pokud nezačneme tuto nenávist aktivně potírat, kdo ví, jaké další zrůdnosti si ještě vybere.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz