Článek
Tito tři umělci si každý po svém zadali s politikou a ideologií. Anna Netrebko není vítána na pražských koncertních pódiích, protože si zadala s Putinem. To bohužel. Ale dovolte mi malý rozklad. Netrebko je pěvkyně, která oživuje postavy světových operních autorů už několik desetiletí po celém světe. Do toho, co zpívá nikdy nepromítla nic svého vztahu k Putinovi. Nezpívá s Alexandrovci ani v uniformě ruského vojáka. Nemá v repertoáru písně Děmjana Bjedného nebo Nikolaje Mjevskovského. Zpívá hlavně o lásce, vášní a o touze. Protože o tom zpívá nádherně a úžasně, byla do nedávna vítána i na pražských koncertních pódiích.
Richard Wágner byl antisemitou a tento svůj postoj vyznal dokonce literárně. Nikdy ale ne ve svých operách, tedy tam kde je světově uznáván dodnes. Tam, mimo jiné, hudebně formuloval lásku, vášeň a touhu. Proto mu to jeho divadlo v Bayreuthu nechtěl nikdo zakázat, natož zbourat.
Jarek Nohavica je ve srovnání s Netrebko a Wágnerem jiný. Nejenže si zadal s Putinem ale dál nosí na hrudi jeho metál. Jiného potentáta velebí ve své písni, a to už je jiná káva: „Pane prezidente (Zemane) vy všechno víte, vy nás zachráníte“ to je explicitní podplácení uměním, které má všelidový ohlas. Aby bylo jasné, komu holduje a na koho nadává, zpívá jinde hanlivě o USA.
Richardu Wágnerovi je spisek o židech dávno zapomenut, i to, že si půjčoval peníze, které málokdy vracel. U nás se jeho díla provádějí a můžete si je poslechnout s jistotou že Vám třeba v „Mistrech pěvcích norimberských“ nebude Hanz Sachs zpívat o něco jako Zemanovi tehdejší doby.
Annu Netrebko si v Praze naživo neposlechnete, třebaže její vina je mnohem menší než Wágnerova.
Rozhodnete-li se navštívit koncert Jarka Nohavici, hrozí vám óda na Miloše Zemana a hanění USA.
Když si k tomu připočtu, že Nohavica vlastnoručně namaloval plánek bytu Karla Kryla ve Vídni pro potřebu československých stbáků, mám jasno. Na koncert Nohavicův nepůjdu.
Ivan Neumann