Hlavní obsah
Umění a zábava

„Za krále Klacka“ – Co stojí za příslovími, která se zkomolila?

Foto: AI - Tomáš Gašparík

Mnohá přísloví, která denně používáme, jsou často mylně pochopena a nedoceňujeme jejich skutečný význam.

Česká přísloví a sousloví jsou součástí lidové kultury a moudrosti a často vyjadřují životní zkušenosti a hodnoty. U kterých jsme však zapomněli, co znamenají? A která jsme hloupě zkomolili?

Článek

„Za krále Klacka“

Přísloví, které používáme k označení času, o kterém si nikdo nepamatuje, že existoval, ve skutečnosti neodkazuje na žádného krále s dřevěnou holí. Rčení mluví o neurčitém Kladském králi v 15. a 16. století, kdy bylo Kladsko malým, samostatným lénem českého krále. Přísloví pravděpodobně vzniklo z pocitu, že v Kladsku byl mocný panovník, což se ovšem stalo ironickým příměrem pro chaotické časy. S postupem let se z krále Kladska stal chronicky známý král Klacek a na historii se dávno zapomnělo.

„Jelito, kopyto, platí to!“

Kdo tuhle kouzelnou formulku nevyužíval a nestvrzoval podáním ruky? Občas však nastává problém s jejím porozuměním, neboť mnoho lidí si mylně myslí, že je třeba přísahat na jelita. Ve skutečnosti se v přísloví žádná jelita nevyskytují. Správný tvar zní „Je-li to kopyto, platí to“, což znamená, že pokud se domluvíte s čertem, je to závazné.

„Pozdě býka honiti“

Ano, honit býka pozdě opravdu může být nešťastné. Ale ještě nešťastnější je uvědomění si, že ve skutečnosti o býka vůbec nejde. Správné znění rčení zní „Pozdě bycha honiti“. Toto přísloví vyjadřuje stav, kdy už není možné napravit to, co se stalo, a kdy je pozdě litovat událostí, které se již odehrály. Ovšem vyvstává otázka, kdo nebo co vlastně je tento „bych“. Slovo „bych“ zde odkazuje na slovesný tvar „kdybych“, což naznačuje minulý čas a podmiňovací způsob.

„Sodoma komora“

Už jste někdy slyšeli o výrazu „Sodoma komora“? Pokud ano, možná jste si všimli, že není zcela přesný. Správné sousloví, které se běžně používá, zní: „Je to hotová Sodoma a Gomora“. Ale co vlastně znamená? Biblická města Sodoma a Gomora se stala symbolem zkaženosti, hříchu a zvrácených sexuálních praktik. Tento výraz se používá k popisu zkázy velkého rozsahu, spouště, ale také jako označení pro místo neřesti, nemravného chování a dekadence.

Foto: AI - Tomáš Gašparík

Je-li to kopyto, platí to.

„Blbej jak štoudev“

Využití přísloví nám naznačuje, že adresát není zrovna nejbystřejší. Ale proč přesně se říká „blbej jako štoudev“? Pokud si objasníme, co štoudev vlastně je, význam se nám lépe přiblíží. Štoudev představuje větší dřevěnou nádobu s jedním uchem, která se používala k nabírání vody ze studny. Manipulace s touto nádobou byla složitá, což často vedlo k vylévnání a stříkání vody. Štoudev tak dala vzniknout přísloví, jež označuje někoho nepraktického. Dalším způsobem, jak to vyložit, je, že je stejně jako štoudev dutý, tedy neznalý a v podstatě prázdný.

„Starý jako Jeruzalém“

I v tomto přísloví se občas chybuje, neboť lidé často zaměňují správné rčení „Starý jako Metuzalém“ s výrazem „Starý jako Jeruzalém“. Oba výrazy sice odkazují na stáří, ale zatímco jeden označuje člověka, druhý odkazuje na konkrétní místo. Ale proč zrovna Metuzalém? Podle starozákonní knihy Genesis se patriarcha Metuzalém dožil úctyhodných 969 let a nebyl v tom zdaleka sám. Takže toto přísloví symbolizuje nejen dlouhý věk jednotlivce, ale i trvalost a stáří různých věcí.

Jak často se ve svém životě spoléháte na přísloví, aniž byste tušili, jaká zajímavá historie se za nimi skrývá? Používáte je správně, nebo se vám zdá, že je jen opakujete bez hlubšího porozumění?

Anketa

Znali jste přísloví „Za krále Kladska“ správně?
Ano
23,7 %
Ne
76,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 135 čtenářů.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kladsk%C3%A9_hrabstv%C3%AD

https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1doba

https://cs.wikipedia.org/wiki/Metuzal%C3%A9m

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sodoma_a_Gomora

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz