Článek
Attila Hun (395 -453 n. l.)
Nemilosrdný, krutý barbarský plenitel, děsící celý Řím. Jeho válečná tažení, plná bolesti a smrti byla některými vnímána jako Boží trest. Hunský nájezdník si vysloužil přezdívku Bič boží a společně se svým bratrem Bledou donutili Východořímskou říši k podepsání smlouvy, která ji zavazovala k pravidelným poplatkům.
Kolem roku 445 se Attila rozhodl sjednotit vládu nad Huny a svého bratra Bledu jednoduše zabil. Dále pak vedl velké nájezdy na Západořímskou říši, vpadl na Balkán, do Gálie a i na území dnešní Itálie. Tento krok byl pro všechny nepředstavitelný. Attila Hun se svým kočovným kmenem využíval jednoduchou strategii. Nezakládal města, ani neobsazoval území – jen drancoval, raboval a nutil říše k pravidelným poplatkům, chránícím je před napadením. Když v roce 452 Attila vrazil do severní Itálie, vyslal, římský císař Valentinianus III. své posly, aby sjednali s barbarem mír. To se povedlo vyslanci papežovi Lvovi I. na řece Mincio, kde se střetli. Některé prameny však uvádějí, že kmen postihly nakažlivé nemoci, a proto Attila na mír kývnul a odtáhl zpět domů. Nic však nebylo zažehnáno, bylo zcela jasné, že Attila bude dál plenit. Ale jeho plány zhatila samotná smrt a Římani si oddechli.
Co se stalo o svatební noci?
Smrt krutého nájezdníka Attily nebyla dosud objasněna. Co víme je že zemřel při svatební noci. Attila nebyl žádný krasavec. Dle dochovaných záznamů římských historiků měl větší hlavu, prořídlé vousy a výrazné asijské rysy. Všichni však tušíme, že na vzhled ani na charakter své ženy neulovil. Attila byl zvyklý si brát vše násilím, a jinak tomu nebylo ani u jeho mladé germánské manželky Ildikó, která byla už sedmnáctou v pořadí.
První verze jeho smrti uvádí, že měla jeho nová žena schovaný nůž, kterým Attilovi probodla srdce. Na kolik je tomu možné věřit? Těžko si představit, jak drobná dívka zasazuje smrtelnou ránu do hrudi bojem ošlehanému válečníkovi. Možná v tom sehrál roli alkohol, který Attilu utlumil? Ač incident na první pohled vypadá nesmyslně, rozhodně není moudré podceňovat něžné pohlaví.
Druhá varianta, která je více pravděpodobná je že Attila nejspíš dostal infarkt a z úst i nosu mu vytryskla krev, která jej ve spánku zadusila. Ani jedna z verzí se nikdy nepotvrdila. Nikdo nedokázal přijít na to, proč byl nejobávanější muž nalezen po svatební noci v tratolišti krve.
Společně s jeho smrtí se hunská říše rychle rozpadla.
Ztracený Attilův hrob
Nejen k jeho smrti se váží domněnky. Místo, kde je Attila pochován je opředeno záhadami a otázkami. Podle historických pramenů byl Attila pohřben ve třech rakvích. Nejprve byl uložen se svými poklady do zlaté rakve, pak do stříbrné, a nakonec do železné rakve. Podle všeho měl být pochován na soutoku tří řek, které byly odkloněny a po pohřbu vráceny zpět do koryt.
Problém v hledání místa odpočinku tyranského nájezdníka je ten, že všichni otroci byli následně po své práci obětováni. Lovci pokladů fanaticky prozkoumávají území bývalé Attilovo říše; tajemný hrob se dokonce hledal i v Moravském Náklu u Olomouce. Prozatím však byly všechny pokusy o nalezení hrobky liché.
V dalším článku Záhadná úmrtí nejmocnějších a nejobávanějších se podíváme smrt Kleopatry VII. Filopatór.
Anketa
Zdroje:
https://www.antickysvet.cz/26062n-attila
https://cs.wikipedia.org/wiki/Attila
https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-zabava/26521/legenda-jmenem-attila-kde-hledat-jeho-poklad.html
https://www.memento-historia.cz/clanek/66/attila-bic-bozi-ktery-spustil-stehovani-narodu
https://www.lovecpokladu.cz/home/silenstvi-zvane-attiluv-hrob-442