Hlavní obsah
Lidé a společnost

První českou miss byla mladičká Růženka: Dívka v kroji, která v minulém století pobláznila Paříž

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia commons/Public domain
1. 5. 0:00

Vlak brzdí a lidé na perónech si přikládají ruce k uším. Když se pára rozplyne, otevírají se dveře jednoho z vagonů a v nich je ona! Dívka v tradičním kroji a s dvouocasým lvem na prsou , která nedá spát pařížským mužům. Jde o královnu krásy z Čech.

Článek

Pokud by se dnes stala královnou krásy Růžena Brožová Opravilová, okamžitě by se stala terčem fotografů a novinářů. Její portrét by se objevil na titulních stránkách všech časopisů, a plno by jí bylo na sociálních sítích a v televizi. Na začátku dvacátého století se ale na královnu koukalo jinak.

Krasavice od divadla

Dívčina matka Kateřina byla herečka a našla si jistého Karla Brože se kterým společně vystupovali na divadelních prknech. Dvojice jezdila po městech a bavila publikum. V květnu 1892 se jim narodí dcera Růženka. Společně s rodiči cestuje, občas si zahraje malou roli na pódiu, jindy přiloží ruku k dílu a postará se o kostýmy, aby byly čisté a vyžehlené. Jednoho dne v roce 1910 přichází za Růženkou otec, v ruce drží noviny a ukazuje jí výzvu, kde hledají pohledné dívky v jejím věku. Vítězná královna krásy má za odměnu odcestovat na pařížské slavnosti Mi-caréme, které v Paříži pořádají čeští vlastenci. V pařížských čtvrtích vybírají na tuto soutěž nejkrásnější dívky, ale tentokrát chtějí dát šanci i dívkám z jiných zemí. Růženka svoji fotografii zaslala a po několika týdnech dostala odpověď „Gratulujeme, zvítězila jste,“ napsali v dopise. Porota měla nelehký úkol z tří set přihlášených dívek vybrat ty nejhezčí. Pro Růženku hlasoval i malíř Alfons Mucha.

Je krásná jako Pařížanka

Dívka získala první titul miss v naší historii. Tehdejší soutěž nesla název Ideální dívka Čech. Brožová díky výhře odcestuje do Paříže. Když chce ve slováckém kroji vystoupit z vlaku, strhne se mela. Na dívku z La Bohéme čekají davy fanoušků. Je krásná jako Pařížanka, řekli o Češce novináři. Trvalo dlouhou dobu než mohla z vlaku vystoupit. Na slavnostech všem vyrazila dech, na francouzské krásky si nikdo ani nevzpomněl. V Paříži strávila několik dnů, během kterých dostala nespočet darů a hlavně nabídek k sňatku! S úsměvem všechny odmítla protože v té době byla šťastně zamilovaná do svého vojáka Antonína Opravila.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz