Článek
Ukažte svým dětem jak žít zdravě, je to na vás!
Kolik dětí trpí obezitou?
Státní zdravotní ústav sleduje změny v hmotnosti a výšce dětské populace od roku 1996. Podle dostupných dat z roku 2021 trpí 16 % českých dětí obezitou a 10 % má nadváhu.
Významný nárůst byl zaznamenán zejména po pandemii COVID-19, kdy protipandemická opatření vedla k vyššímu přírůstku hmotnosti u dětí, zejména kolem věku 12 let. Popandemický nárůst obezity u dětí ve srovnání s rokem 2016 činí 6 %, zatímco nadváhy 2%.
Jde pouze o krásu?
Obezita je nebezpečná a rozhodně není zdravá. Může vést k metabolickým poruchám, srdečním problémům, dýchacím obtížím, hormonálním nerovnováhám, ale také k psychickým problémům.
Obézní děti bývají často šikanovány a vylučovány z kolektivu, a to nejen jinými dětmi. Následkem toho se u nich mohou prohlubovat pocity méněcennosti, nedostatečnosti a nízké sebeúcty.
Jak léčit dětskou obezitu?
Všichni víme, jak by měl vypadat zdravý životní styl – jíst ovoce a zeleninu, pít čistou vodu nebo neslazené čaje či kávu, konzumovat dostatek masa, ryb, ořechů a jen menší množství obilovin. Součástí zdravého životního stylu by měl být také přirozený pohyb a sportovní aktivity. Přesto ale málokdo ví, proč je důležité tyto zásady dodržovat, a mnozí se raději řídí podle svých chutí a pohodlí. Naše děti si však zvolit nemohou.
Léčba dětské obezity nezačíná u našich dětí, ale u nás! Pokud chceme našim dětem pomoci zhubnout a osvojit si správné návyky, musíme měnit životní styl celé rodiny. Děti se učí podle toho, co vidí u nás, a jejich hmotnost je odrazem toho, jaké návyky jim předáváme.
Kde začít?
Není třeba okamžitě začít dělat velké kroky, stačí malé postupné změny. Zdravé hubnutí je pomalé, podle Fakultní nemocnice v Brně je pro děti ideální zhubnout 0,5-1 kg za měsíc.
Abyste takového výsledku dosáhli, stačí vám malé postupné krůčky.
Můžete prve vyřadit z domácnosti sirupy a jiné slazené nápoje, i to udělá mnoho. Uberte smažených jídel, a nevhodné potraviny postupně nahrazujte vhodnějšími. Můžete do rodinného programu zařadit rodinné pěší túry, a zkoušet spolu různé sportovní aktivity.
Uvidíte, že vaše dítě zhubne, aniž by si uvědomovalo, že hubne, a navíc si osvojí správné návyky, a můžete společně i posílit rodinná pouta. Z vaření a výletů se může stát krásná společná aktivita, na kterou budete jednou vzpomínat.
Kde mi pomohou?
Existuje mnoho míst, kde vám rádi pomohou. Začněte třeba návštěvou psychologa, zejména kvůli pocitům méněcennosti a nízkému sebevědomí spojených s obezitou. Další možnosti zahrnují:
Lázně zaměřené na obezitu
V lázních na obezitu je k dispozici řada výživových terapeutů, sportovních odborníků a dalších specialistů, kteří se vašim dětem věnují po dobu jednoho měsíce. Během pobytu se děti učí správné stravovací návyky, zkouší různé sporty, učí se sestavit si správný jídelníček a hovoří s psychologem.
Pobyt může být hrazen pojišťovnou – stačí podat žádost, nechat ji podepsat praktickým lékařem a počkat na schválení.
Seznam Lázní na obezitu
Program zahrnuje i společenské tance, posilování a výlety po okolí. Děti jsou po příjezdu zváženy, změřeny a fotografovány, a jejich výsledky jsou pravidelně monitorovány. Každé dítě má individuálně stanovenou porcí jídla. Součástí léčby je také škola, aby žáci nezmeškali učivo. K dispozici je i sauna, masáže a vířivky.
V Křetíně vaše děti jednou týdně chodí na celodenní výlet, a dostanou i něco sladkého, aby jim bylo ukázáno, že žádná potravina není zakázána. Děti tu též v rámci lázeňských aktivit společně připravují své jídlo, a učí se tak chystat zdravé jídlo. Kromě toho se lázně nacházejí uvnitř malého krásného záměčku.
Kromě návštěvy lázní si můžete nechat individuálně poradit s výživovým terapeutem, trenérem nebo obezitologem přímo v nemocnici.
Co si z toho vzít?
Obezita ničí jak naše psychické tak fyzické zdraví, a chceme - li, aby naše děti obezitě předešli, musíme jim ukázat správnou cestu za zdravým životním stylem, a vytvořit jim k němu lásku. Pomoci mohou odborníci v nemocnici, soukromých klinikách, nebo ve specializovaných lázních.