Hlavní obsah
Zdraví

Porucha autistického spektra: Co je to autismus?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: https://unsplash.com

Porucha autistického spektra, diagnóza, která mnoho rodičů děsí, ale nemají se čeho bát. Hlavní je autismus včas rozpoznat.

Článek

Při správné péči a velké dávce trpělivosti z Vašeho dítěte vyroste plně samostatný jedinec.

Dnešní článek by Vám měl pomoci primárně s rozpoznáním autismu, popíšu Vám co to autismus je, jaké má formy, příznaky, a kde Vám mohou pomoc a poradit.

Co je to autismus?

Autismus je vrozená vývojová vada mozku, která narušuje sociální a komunikační vývoj jedince. To způsobuje odlišné vnímání světa, které autisti mají. Na sociální interakce či mezilidské vztahy se dívají odlišnou optikou než ostatní.

Neexistuje učebnicový příklad autisty, jelikož tato nemoc je nazývaná porucha autistické spektra, je již z názvu patrné, že autismus má několik stupňů, pomocí kterých definujeme schopnost autisty samostatně fungovat ve společnosti.

Jaké jsou formy autismu?

Původně se formy autismu dělili dle specifických diagnóz, na základě konkrétních odlišností chování. V roce 2013 Americká psychiatrická asociace ve svém pátém vydání knihy „Diagnostický a statistický manuál duševních poruch“ autismus rozdělili na stupně dle závažnosti onemocnění - jednoduše řečeno podle potřebné míry podpory v životě autisty.

Formy Autismu :

  • Dětský autismus
    Tato forma je známá též jako klasický autismus. Jedná se o poruchu vývoje, která ovlivňuje způsob, jakým jedinec komunikuje, socializuje se a vnímá svět kolem sebe. Tato porucha se obvykle projevuje v raném dětství, často před třetím rokem života, a má celoživotní vliv na jednotlivce.
  • Atypický autismus
    Tento termín je používaný k popisu lidí, kteří vykazují pouze některé příznaky autismu, nebo mají příznaky, které se liší od typických projevů autismu.
  • Rettův syndrom
    Tato forma postihuje pouze ženy. Dítě kolem 18 měsíců ztratí všechny získané dovednosti v oblastech, jako je řeč, sociální interakce a motorika. Pacientky trpící touto nemocí končí na invalidním vozíku nebo upoutané na lůžko.
  • Aspergerův syndrom
    Lidé s normální nebo nadprůměrnou inteligencí, ale se sociálními potížemi a zvláštními zájmy, jako je rovnáním věcí podle velikostí nebo porovnávání jízdních řádů.
  • Dezintegrační porucha
    Jedná se o vzácnou formu autismu, při které dítě po několika letech normálního vývoje náhle ztrácí dříve získané dovednosti v oblastech, jako je řeč, sociální interakce a motorika.

Stupně Autismu:

  • Lehký
    Mírné obtíže v sociální interakci a komunikaci. Osoba je schopna fungovat v běžném životě poměrně samostatně. Může mít problémy s pochopením sociálních norem a pravidel, ale často je zvládá dobře.
  • Střední
    Závažnější problémy se sociální interakcí a komunikací. Osoba může mít potíže s běžnými denními aktivitami a potřebuje větší míru podpory. Může mít potíže s verbální i neverbální komunikací.
  • Těžký

Výrazné problémy v sociální interakci, komunikaci a chování. Osoba může být schopna komunikovat jen minimálně, má silně omezené zájmy a rituály. Často vyžaduje nepřetržitou péči.

Autismus projevy

Poznat autismus je dosti náročné, jelikož u každého autisty můžeme pozorovat odlišné rysy chování, není to však nemožné.

Mezi varovné signály nemoci patří:

  • Horší motorika
  • Úzkostlivá potřeba rovnat/skládat věci dle barev, velikostí…
  • Omezená komunikace, nezájem o komunikaci
  • Lpění na určitých činnostech, předmětech.

Nepředstavujte si situace, kdy Vám dítě nechce dát hračku, jde o velmi nezdravá pouta k činnostem či věcem

  • Citlivost na různé světelné či zvukové podněty
  • Neadekvátní chování vzhledem k situaci

Autistům dělá problém správně vyhodnotit společenské interakce, mohou například někoho urazit, aniž by chápali, že ho urazili.

  • Opožděný vývoj řeči
  • Zvláštní pohyby
    mohou třepat rukama, nohama, nebo chodit po špičkách.
  • obtížně se přizpůsobuje změnám
  • nedokáže se zařadit mezi vrstevníky
  • obtíže v akceptování kritiky
  • sociální nezralost, naivní důvěřivost
  • Hypersenzitivita

Hypersenzitivita je lidově řečeno přecitlivělost, lidé s hypersenzitivitou cítí věci intenzivněji než jiní.

Autistický záchvat

Autistický záchvat je extrémní reakce na situaci, kterou nemocný může považovat za zdrcující. Tento záchvat působí jako výlev vzteku, to hlavní co ovšem autisti při nich cítí, je bezmoc.

Autistický záchvat zahrnuje křik, pláč, vrčení, kousání nebo sebepoškozování. Jedinec se může začít škrábat do krve nehtama, mlátit se do hlavy, nebo se bušit do hrudi.

Co mám dělat, když mé dítě má autismus?

Nejlepší je nechat si poradit od odborníků. Každý autista má specifické potřeby, a proto nelze vytvořit univerzální návod, který by platil na každého. V Česku existuje několik organizací, které Vám mohou pomoci:

Speciálně pedagogické centum

Speciálně pedagogické centrum (SPC) při Autistické škole poskytuje odbornou podporu dětem s poruchami autistického spektra a jejich rodinám. Nabízí diagnostiku, konzultace a zpracovává individuální vzdělávací plány. Kromě podpory v oblasti vzdělávání poskytuje také terapeutické služby a poradenství zaměřené na rozvoj komunikačních a sociálních dovedností.

Komunitní centrum Motýlek

Komunitní centrum motýlek poskytuje širokou škálu služeb pro děti a mladé lidi s hendikepem, včetně sociálně terapeutických dílen a volnočasových aktivit. Centrum se zaměřuje na podporu rodin, sociální rehabilitaci a integraci osob se zdravotním postižením do společnosti. Nabízí také služby odborného poradenství, včetně podpory v oblasti školní přípravy a osobního rozvoje.

Nautis

Nautis je nezisková organizace, která se zaměřuje na podporu osob s autismem a jejich rodin. Poskytuje služby diagnostiky, poradenství a sociální rehabilitace. Organizace také usiluje o zvyšování povědomí o autismu a vzdělávání odborné i laické veřejnosti.

Autiscentrum

Autiscentrum se specializuje na pomoc dětem a dospělým s poruchou autistického spektra. Nabízí terapeutické a vzdělávací programy zaměřené na rozvoj sociálních, komunikačních a motorických dovedností. Cílem centra je zlepšení kvality života osob s autismem a jejich integrace do společnosti.

Samozřejmě záleží, jakou formu autismu Vaše dítě má, ale když se nemoc podchytí včas, Vaše dítko může prožít bez větších obtíží krásný a normální život. Mnoho autistů má prestižní školy, úspěšné kariéry a velké zdravé rodiny. Nebojte se autismu čelit, čekají Vás sice náročné chvíle, ale právě tyto okamžiky můžou vztahy s vaším dítětem upevnit.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz