Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Bez vysokoškoláků by nám bylo lépe - mylné tvrzení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
9. 9. 14:04

Často se setkávám s názorem, že absolventi vysokých škol jsou zbyteční. Toto tvrzení je zakořeněné už od dob totality. Data nám ovšem jasně ukazují, že tomu tak není. Čím je země vyspělejší, tím má více vysokoškoláku.

Článek

Nejsem určitě jediný, kdo se čas od času setká s názorem, že vysokoškoláky vlastně nepotřebujeme. Je jich prý až příliš a za chvíli už nikdo nebude „doopravdy“ pracovat.

Kde se toto tvrzení vzalo

Počátek tohoto názoru pramení z dob komunismu. Studenti především vysokých škol se v roce 1948 postavili nastupující totalitě. Ovšem marně. Komunisté se následně postarali o to, aby je dostali pod svoji kontrolu a potlačili tak odpor.

Během komunismu bylo studium výsadou pouze některých vyvolených. Potencionální žák musel být z vhodných poměrů spíše než nadaný. Řada lidí se na vysokou nedostalo kvůli názorům. Nemusely být ani jejich, ale stačilo mít někoho „problémového“ v rodině.

I dnes se můžeme setkat s velmi bizarními názory od členů komunistické strany. Například v roce 2020 chtěl bývalý poslanec Zdeněk Ondráček nahnat studenty na pole.

Co ukazují data

Data posbíraná po celé Evropské unii však ukazují, že jsou na tom lépe státy s vyšším počtem vysokoškoláků.

Foto: Eurostat

Eurostat

Na mapce výše z roku 2015 vidíme počty studentů s akademickým vzděláním ve státech EU. Je patrné, že vyspělejší západní státy mají více obyvatel s vysokoškolským vzděláním.

Foto: Český statistický úřad

Český statistický úřad

Státy s vyšším HDP na obyvatele jsou většinou vzdělanější a výkonnější ekonomicky. Je tedy nesmysl, že státu velké množství vysokoškoláků škodí.

Závěr

Pravdivým tvrzením zůstává, že ne každý zvládne vysokou školu vystudovat. Samozřejmě i profese s vyučením jsou nesmírně důležité a nemohli bychom bez nich existovat. Nechceme-li ale zůstat jednou z montoven Evropy s levnou pracovní sílou, je potřeba se vzdělávat a podporovat studium na vysokých školách.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz