Hlavní obsah
Internet a technologie

Čínská propaganda udělala z českého influencera svoji „white monkey“

Foto: Pexels

V dnešní době mají sociální sítě nepřekonatelnou sílu a vliv na veřejné mínění. Toho si jsou dobře vědomi nejrůznější režimy, které tento fakt využívají ke své vlastní propagandě. Například Čína využívá bělošské influencery jako „white monkey.“

Článek

Jeden z českých influencerů, Honza Michálek, známý hlavně z platformy TikTok, se stal nástrojem čínské propagandy, aniž by o tom sám věděl. Čínští soudruzi si z Michálka udělali takzvanou „white monkey,“ která má prostým Číňanům dokazovat, že život v Čínské lidové republice je natolik dokonalý, že ho přijíždějí obdivovat běloši z celého světa.

Celá spolupráce začala nenápadně a podle Michálka ho oslovila reklamní agentura, zda by neudělal spolupráci s čínským influencerem žijícím v České republice. Vše spočívalo pouze v tom, že udělá krátkou reakci na jedno z jeho videí, kde vaří pekingskou kachnu. Zdálo se, že tím je vše uzavřeno.

Následně se s ním spojila tatáž agentura s nabídkou proplaceného zájezdu do Číny na veletrh, přičemž vše bylo podmíněno tím, že si ho při tom natočí. Na místě byl nachystaný profesionální filmový štáb, který vše zaznamenával. Po návštěvě veletrhu mu bylo nabídnuto, že ho mohou vzít kamkoliv v Číně.

Samotný Michálek sice odmítá, že by se záměrně spojil s čínskou komunistickou propagandou, ale jedná se o klasickou taktiku, kterou Čína využívá k popularizaci svého režimu. Nejde však o propagaci směrem do České republiky, ale o zaměření na čínské publikum.

Michálek se následně vydal na cestu po čínském venkově, kde čistě náhodou potkal onoho čínsko-českého influencera, se kterým natočil další videa. I když si Michálek podle svých slov neuvědomoval, že vytváří propagandistický materiál, měl se prý ptát na velmi nepříjemné otázky a nejspíš právě proto výsledné video nikdy nebylo zveřejněno.

White monkey

Jedná se o zcela klasickou taktiku čínské propagandy. Je třeba si uvědomit, že Číňané jsou poměrně velcí rasisté. Mnoho lidí v Číně nosí dlouhé rukávy a kalhoty, aby se neopálili, neboť lidi se světlou kůží považují za lepší než ty s tmavou. A zde se dostáváme k pojmu „white monkey.“

„White monkey“ je označení pro bělošské influencery, kteří přijíždějí do Číny a ukazují tamní život, protože bělošští influenceři jsou v očích Číňanů důvěryhodní. Podle tamějšího režimu je totiž pro Číňany jedním z důvodů, proč z komunistické země neimigrovat právě to, že jim běloch vytvoří dojem, že je to v jejich zemi lepší než v Evropě nebo USA.

I když jde o poměrně známý a rozšířený koncept, stále se najde řada světových influencerů, kteří se na tomto vědomě či nevědomě podílejí. Video s Michálkem sice nevyšlo, ale TikTok i jiné sociální sítě jsou podobných propagandistických snímků určených pro čínský trh plné.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz