Hlavní obsah
Finance

Hotovost se možná brzy stane pouze sběratelským předmětem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
28. 8. 7:58

Vývojem společnosti se vyvíjí i každodenní činnosti. V oblasti plateb se situace několik stovek let v podstatě nezměnila. Momentálně zažíváme rozmach elektronického bankovnictví a brzy nejspíš nebude hotovost vůbec potřeba.

Článek

Drtivá většina z nás vlastní jedno nebo více chytrých zařízení, které máme vždy u sebe, když někam jdeme. Můžeme ho využívat na telefonování, posílání zpráv, prohlíženi internetu, nebo nakládání se svými penězi uloženými v bance. Právě možnosti správy financí nám přináší absolutní svobodu od hotovosti.

Kapsy plné nadbytečností

Spousta z nás to zná, kapsa plná drobných táhnoucí kalhoty k zemi, nebo těžká peněženka zabírající celou kabelku. Je to ovšem takto potřeba? Telefon i hodinky nám umožňují zaplatit všude, kde se nachází terminál. A zde přichází první úskalí zbavení se fyzických peněz. V některých prodejnách a službách se nedá zaplatit jinak než hotově.

Elektronická evidence tržeb

Často nově nastupující vláda ruší mnohé rozhodnutí svých předchůdců. I vláda Petra Fialy se touto cestou vydala. Bohužel se do jejich hledáčku dostal zákon o evidenci tržeb. I přes to, že možnost placení kartou přímo nenařizuje, tak řada podnikatelů tuto možnost zavedla. Jednak, protože jsou elektronické platby snazší k zaevidování, druhak roli hrála i nutnost celkové modernizace přijímání plateb.

Po zrušení tohoto zákonu se mnoho prodejců rozhodlo terminály opět zrušit. Nyní už pro ně ale nemohou být výmluvou náklady spojené s pořízením zařízení ani poplatky bance. To vše už totiž aplikovali a jejich podnikání stále funguje. Nejvíce úsměvné na tom je to, že se takto rozhodly podniky v turisticky velmi oblíbených lokalitách jako jsou lázeňská města nebo okolí hradů a zámků, kde jsou finanční obraty vysoké.

Nejmodernější technologie

Již řada z nás se seznámilo s platbami přes QR kód. Většina bank přidala do svých aplikací možnost je tvořit a uplatňovat. Načtením kódu se vám automaticky vyplní požadované údaje a částka. Po kontrole je možné platbu ihned odeslat s okamžitým doručením. Toto je vhodným řešení pro ty, kterým opravdu brání v zavedení terminálu poplatky za jeho využívání, protože tato metoda je od nich vysvobozená.

Ještě dále od nutnosti mít hotovost nás technologie zavede až se výrobci mobilních telefonů rozhodnou přidat možnost platby mezi jednotlivými telefony a platební terminál nebude vůbec potřeba.

Anketa

Jaký druh platby jste využili při posledním fyzickém nákupu?
Kartou
23,3 %
Hotově
56,7 %
Mobilem
20 %
Hodinkami
0 %
QR kódem
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 30 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz