Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mladí lidé ve stínu starších generací

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
1. 10. 18:03

Ve veřejném prostoru se zdá, že každý politik bojuje o zájmy seniorů. Nikdo ovšem nepřináší témata důležitá pro mladé lidi. Ti následně nejsou motivovaní zakládat rodiny a v horším případě opouští stát.

Článek

Politici na veřejnosti momentálně nejvíce omílají témata související s pomocí seniorům. Žádný z politiků se nesnaží seniorům něco sebrat. Právě naopak jim stát zvyšuje penzi několikrát ročně a opoziční politici se rozčilují, že přidávají málo.

Ano, senioři jsou často v těžkých situacích. Mnohdy nemají na rozdíl od mladých lidí možnost přivýdělku. Jsou proto odkázaní na své úspory a na důchod. A tady je ten problém. Někteří senioři část mzdy celý život nepřiznávali (psal jsem zde) a mají proto nízký výměr penze. Jiní sice řádně platili daně, ale buď z nechtěli nebo nemohli spořit. Senioři u nás mají to štěstí, že většina zdrojů státu jde jim. Konkrétně každý měsíc vyplacená částka přesahuje 50 miliard korun. Tato situace je neúnosná, navíc ve chvíli, kdy naše populace stárne a počet lidí vydělávající na jednoho seniora stále stoupá. Pokud nezvýšíme počet pracujících, do pár let nás tu může čekat rozvrat veřejných financí.

Přitom řešení by bylo celkem prosté. Stačí motivovat mladé lidi, aby měli děti. Nejlépe 3 děti na jeden pár. Jenže stát tu nevytváří prostředí, ve kterém by chtěl někdo vychovávat dítě. Pro mladé lidi je vlastní bydlení naprosto nereálné, pokud jim ho neseženou rodiče. Jenže mnozí si to nemohou dovolit a co více, někteří mladí si nemohou dovolit ani nájemné bydlení a musí u rodičů zůstat déle, než by chtěli. A vychovávat dítě v podnájmu, ze kterého vás mohou celkem rychle vyhodit, není úplně ideální.

Nesmyslné daňové výjimky

Stát připravil balíček změn s cílem uzdravit naše veřejné finance. V balíčku je také změna sazeb spotřební daně. Bohužel se balíček nezabývá zlevňováním potřeb pro děti. Tragická byla debata o dani na tiché víno. To má a bude mít nulovou daň, na rozdíl například od kojenecké vody. Stát tedy alespoň mladým lidem finančně pomáhá k léčbě depresí alkoholem, když už nemají podmínky na to mít dítě.

Rozumnou politiku poráží populismus

Sice se jako populistické u nás často označují pouze opoziční strany a hnutí, ale není tomu zcela tak. Rozumnou politiku, která by pomáhala všem, upozadila snaha o znovuzvolení.

Pro politické strany jsou skupiny voličů různě důležité - většinou podle velikosti dané skupiny. A skupina seniorů je zdaleka největší a k volbám pravidelně chodí. Je proto nejjednodušší na ně cílit a dostat je na svoji stranu. Naopak mladí lidé nejsou ani motivovaní se o politiku zajímat. Koho z nich by bavily neustále debaty nad tím, jak se mají důchodci špatně a mají málo. Navíc k upoutání jejich pozornosti mají politici pouze 8 vteřin, a to není jejich styl. Ještě ke všemu, když to musí sledovat z gauče u své mámy, protože nemají možnost sehnat vlastní bydlení.

Demografie

U nás, stejně jako ve většině světa, je velkou výzvou zvrátit trend stárnutí populace. Podle prognóz ČSÚ bude po roce 2050 na našem území 1 dítě na 2,5 seniora. A to je počítáno, že se porodnost zvýší a zároveň se kalkuluje s migrací. Pokud se dostaneme do takové situace, tak placení důchodů bude naprosto nereálné, pokud se stát bude chtít starat i o jiné problémy.

Potřeby mladých lidí

Mladí lidé mají stejné potřeby jako každý jiný. Potřebují bydlet, mít co jíst, moci zaplatit účty a třeba si i nějaké peníze odkládat stranou. Bohužel nástupní platy nejsou příliš vysoké a cena nemovitostí roste výrazně více než platy.

Zároveň si mladí lidé uvědomují, že naši planetu potřebujeme na déle než 10 let. Jsou pro ně důležitá zelená témata. Většina si totiž přeje, aby naše planeta vydržela i pro příští generace.

Zapojení mladých lidí do politiky

Aby byl kladen důraz na témata důležitá pro mladé, museli by se aktivně zapojovat do politického života. To se ovšem příliš nedaří. Někdy, když se podíváte na kandidátní listiny, připomínají spíše čekací listinu na lůžko v domově pro seniory.

Navíc mladí lidé mohou ovlivnit výsledek volby. Podívejme se na čísla v prezidentských volbách u Danuše Nerudové. Ta dosáhla 777 tisíc hlasů, které jí stačily na třetí místo. Mezi její voliče patřili převážně mladí lidé. Takový počet hlasů by v parlamentních volbách v roce 2021 stačil na 4. místo a zisk více než 20 poslanců.

Mladí dospělí jsou schopní ovlivnit politické dění. Je ale otázkou, jestli již nejsou fungováním našeho státu tolik znechucení, že se na to radši vykašlou a neodejdou do zahraničí. Masivní odliv mladých lidí by byl další ránou pro státní finance. Když tu nebude nikdo, kdo by pracoval, tak nebude nikdo, z jehož daní by se zaplatily důchody.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz