Hlavní obsah
Názory a úvahy

Mouka: vaše nejlepší investice do budoucna

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
25. 8. 12:13

Život obyčejných lidí je v dnešní době definován zdražováním. Mnoho domácností finančně vyjde jenom na těsno. Hrozí, že nám zdraží pečivo. Může za to válka.

Článek

Všichni do jednoho pociťujeme zdražování. Zdražili základní potraviny a věci nutné ke každodennímu životu. Viníkem je vysoká inflace a události ovlivňující celý svět jako válka na Ukrajině a celosvětová pandemie. U některých výrobků k tomu došlo došlo kvůli jejich nedostatku a nutnosti je dovážet. Hrozí nám globální zdražení mouky. A co za to může?

Obilnice Evropy

Mnoho z nás již slyšelo tvrzení, že Ukrajina je obilnicí Evropy. Není to úplně pravda. Většina ukrajinské produkce míří na africký a asijský trh. Dá se tedy hovořit o světové obilnici. K tak veliké produkci je ovšem potřeba i vysoké množství vody, té je na ukrajinském území momentálně málo.

Letos došlo k protržení Kachovské přehrady, která byla klíčová pro jihovýchodní zemědělskou půdu na Ukrajině. To povede k nižší úrodě, než na kterou je svět zvyklý. Spolu v kombinaci s ukončenou obilnou dohodou o vývozu obilovin z ukrajinských černomořských přístavů máme zaděláno na pořádný problém.

Celosvětový problém

Na první pohled se může zdát, že nás problémy Ukrajiny, Asie nebo Afriky nemusí zajímat. Realitou ale je, že zdražení produktů z obilovin zasáhne celý svět. Je to logicky zapříčiněno tím, že čím míň prodávaného artiklu je, tím víc jsou lidé ochotní za něj zaplatit.

Naši domácí agrobaroni

Potravinářský průmysl je v naší republice rozprostřen do několika velkých hráčů. Tito aktéři obchodu se mohou svobodně rozhodnout, jestli svoje produkty prodají v tuzemsku, nebo je odešlou za vyšší částku do zahraničí. Situace tedy není o tom, který stát je schopný sebe sama uživit, ale o tom, kdo nabídne nejvíce.

Šéfové velkých firem se budou muset rozhodnout, jestli upřednostní zisk nebo domácí potřebu. V případě upřednostnění profitu je masivní zdražení pečiva nevyhnutelné, domácí trh bude muset přeplatit ten celosvětový. Králem tedy bude ten, kdo bude mít v sejfu dostatek levné mouky, kterou posléze prodá draze.

S tímto dalším zdražením se budou muset české domácnosti v blízké budoucnosti vyrovnat. Je to předvídatelný negativní efekt po událostech na Ukrajině, za který výjimečně nebude moci vláda. Viníkem budou pouze ti, kteří znemožňují Ukrajině pěstovat a vyvážet obilné produkty.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz