Hlavní obsah

Nákupní šílenství kvůli dni volna. V Německu mají obchody zavřeno každou neděli a je to lepší

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
28. 10. 10:58

Ve státní svátek 28. října má většina lidí volno. Letos ale vychází na víkend a to je pro mnoho lidí zklamání. Jedné profese se volno ovšem stejně dotkne. Těmi je personál obchodů, které zůstanou zavřené.

Článek

Myslím si, že by obchody mohly zůstat zavřené nejen ve vybraných svátcích, ale i v neděli. Tento názor přirozeně vyvolává diskuze a u mnohých lidí až záchvaty paniky. Pro některé je nepředstavitelné, že by si nemohli zajít do prodejny, kdykoliv mají na něco chuť.

Na první pohled se může zdát obtížné změnit zavedenou praxi fungování prodejen. Existuje několik důvodů proč by ale bylo dobré to zavést.

Berme ohled na lidi

Musíme si uvědomit, že prodavačky v supermarketech jsou pouhými lidmi z masa a kostí, jako všichni ostatní. Také si zaslouží volný čas, který si mohou plánovat podle sebe. Mnohdy je u povolání, která pracují ve směnném provozu, těžké si najít čas na rodinu.

Pro rodiče s malými dětmi je to obzvlášť složitá situace. Někdy to holt vyjde na pracovní víkend a s dítětem se rodič nevidí vůbec, a pokud dítě po škole dochází na více kroužků, tak ani přes týden toho času moc není. Přitom jsou to společné zážitky, které tvoří rodinná pouta. Volné neděle by tedy pomohly k lepší rovnováze mezi pracovním a osobním životem, takzvanému work-life balance.

Panika den před uzavřením obchodu

Mnozí to jistě známe. Přijdeme do obchodu den před státním svátkem a je v něm mnohem více lidí než obvykle. Většina je až v panické hrůze, že by jim něco mohlo chybět. Proto berou vše, na co narazí a regály často zejí prázdnotou, protože personál nestíhá doplňovat.

Samostatnou kapitolou jsou vánoční svátky, kdy je v obchodech opravdové šílenství. Tehdy jsou totiž obchody uzavřené pro někoho až nekonečné 2 dny. V tu dobu navíc lidi potřebují řadu věcí na slavnostní večeře s rodinou, a tak podobně. Nakupování je tedy pro některé o to důležitější.

Musí na to být zákon

I když se dá na volném trhu toto tvrzení zpochybnit, tak by musela být volná neděle ukotvená v zákoně. Jelikož je tu řada řetězců, tak i kdyby některý z nich chtěl dopřát svým zaměstnancům volné neděle, nedovolí si to kvůli tomu, že by dal výhodu konkurenci. Ono by to pro obchody znamenalo propad výdělku, protože řada z nás nechodí do obchodu, když něco opravdu potřebuje, ale když dostane na něco chuť, a nebo jde zrovna kolem.

V zahraničí to funguje

Hned v několika zemích v našem sousedství to funguje bez problému. Například v Rakousku a Německu je to zcela běžné, že si v neděli nenakoupíte. I přes to však žádné problémy ze zásobováním obyvatelstva samozřejmě nejsou. Zavedení uzavření prodejen v neděli by byl správný krok.

Všichni by to neuvítali

Samozřejmě jsou lidé, kteří by byli proti. A jsou i mezi zaměstnanci obchodů. Práce ve svátek nebo o víkendu je pro ně výhodná, protože dostávají příplatky za tyto směny. Hodně lidem by se to ale spíše líbilo.

Anketa

Jste pro uzavření prodejen v neděli?
Ano, zaslouží si odpočinek i prodavačky
81,8 %
Nechal bych to na obchodech a jejich majitelích
15,2 %
Ne, měli by být otevřené neustále
3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 99 čtenářů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz