Hlavní obsah
Aktuální dění

Rusko čeká ukrajinská odplata, možná už zítra

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
23. 8. 8:52

Na konci července ukrajinská vláda zveřejnila tajemné animované video. Jeho vyznění je jednoznačné, Rusko bude čelit dronovému náletu. Video odkazuje na 24. srpen. Blafují, udělají vzdušný nálet, nebo si nachystali ještě něco jiného?

Článek

Video může mít několik významů. Jednak může jít o propagandu namířenou na obyvatelstvo a spojence. Může se také jednat o demonstraci síly, tím že si jsou jistí, že Rusko události nebude schopno zastavit. Ukrajinská strana také může cílit na odvedení pozornosti ruských zpravodajských služeb. Možnosti se mohou navzájem doplňovat a kombinovat. Co se ale onoho 24. srpna může nejpravděpodobněji stát? Video zde.

Video slibuje vzdušný údery

Na videu jsou přímo vyobrazené drony dopadající na různá města Ruské federace. Tato možnost má ale jeden zásadní problém. Ukrajinská armáda nedisponuje drony s takovým doletem, navíc by museli úspěšně překonat protivzdušnou obranu.

Je možné, že ukrajinské vládě se povedla vyjednat utajená dodávka moderních dronů. Logisticky by to ovšem bylo velmi složité a jenom těžce utajitelné. Na druhou stranu může jít o stroje vyrobené na Ukrajině, protože již byli schopni vytvořit několik zbraní, které jednoznačné patří na bojiště 21. století. Útok dronů není tedy tolik nepravděpodobný, že by se právě o něj mohli pokusit.

Takto směřovaný útok by byl nejspíš víc než na škody směřován na psychickou sílu běžných Rusů. Ukrajinci mají jako jednu z priorit změnit ruské veřejné mínění. Připomenutí toho, že jsou Rusové zranitelní, by se tedy hodilo.

Ovládnutí Černého moře

Už v prvních měsících války jsme mohli vidět, že Ukrajina nechce přenechat Černé moře Rusku. Největší úspěch si Ukrajinci připsali zničením křižníku Moskva, který poslali ke dnu raketou Neptun. Tyto rakety navržené a zkonstruované v ukrajinských továrnách jsou velmi levné a zároveň ničivé. V kombinaci s nově představenými vodními drony Žraloky by byl potencionální útok na lodě, přístavy a mosty pro Rusko velmi bolestivý.

Rozpoutání plnohodnotné námořní války je pravděpodobné i kvůli poselství ukrajinské vlády o tom, že všechny lodě, které neopustí Ruské přístavy budou potencionální cíle. Úspěšná operace by mohla ochromit ruskou černomořskou flotilu a v plné míře obnovit vývoz ukrajinského obilí. Zároveň by to ztížilo život na okupovaném Krymu, obzvlášť kdyby byl na několika místech narušen most spojující poloostrov s ruskou pevninou.

Odvedení pozornosti

V dnešních dnech probíhají boje o město Robotyne v rámci stále částečné probíhající ukrajinské ofenzívy. Ukrajinskému vedení by se zajisté hodilo odlákat pozornost Ruska jiným směrem, aby byl možný postup k dopravním cestám směřující přes okupované území až na Krym. Nervozita určitě není kladný faktor morálky a vedení. Video by tedy sloužilo pouze k zastrašení a nestala by se žádná významná událost.

Výmluvná věta na konci

Samotné video končí nápisem „termíny se mohou měnit“. Nejspíš tedy samotní představitelé nebyli přesvědčení, že akce je připravená, nebo pouze chtěli zmást protivníka. Kdyby se nic nestalo, nebo by byla operace překažená, Ukrajina by ale morálku ztratila a Rusko by ji naopak získalo. Nezbývá nám nic, než se nechat překvapit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz