Hlavní obsah
Lidé a společnost

Stalin živil domněnky o přežití Adolfa Hitlera, i když znal pravdu

Foto: Unknown author / Wikimedia commons / Public domain

Když se 1. května 1945 svět poprvé dozvěděl o smrti Adolfa Hitlera, byli všichni podezřívaví. Panovala obava, že diktátor mohl uniknout a vyčkává na příležitost pro návrat. Jediní, kdo znali pravdu, byly špičky Sovětského svazu.

Článek

Poslední měsíce svého života strávil nacistický diktátor v berlínském bunkru, který opouštěl pouze zřídka. I když neustále vydával rozkazy, které měly podle něj změnit průběh války, osud Třetí říše se blížil ke konci. Z východu postupovala Rudá armáda a ze západu zase Američané s Brity. Kvůli zprávám, které dorazily do Berlína o konci Benita Mussoliniho, se Hitler rozhodl ukončit svůj život 30. dubna 1945.

I když hned druhý den Hitlerův nástupce Karl Dönitz oznámil, aby Němci truchlili za svého zesnulého vůdce, existovala obava vítězných mocností, že jde pouze o trik, který má umožnit Adolfu Hitlerovi útěk před spravedlností. Vznikaly proto podobizny, jak by mohl Hitler vypadat v přestrojení.

Stalin byl 2. května informován, že v blízkosti diktátorova bunkru byly nalezeny ostatky samotného Hitlera, jeho přítelkyně Evy Braunové a jejich dvou vlčáků. Přestože tehdy panovala jistota, že jde o pozůstatky nacistického vůdce, Stalin zakázal o nálezu informovat. Bylo to pro něj takzvaným esem v rukávu.

Sověti následně upravovali své tvrzení o osudu Hitlera podle svých potřeb. Jednou tvrdili, že o jeho osudu nemají žádné důkazy, a později zase obviňovali spojence, že Hitlera ukryli. Snažili se tak vyvolat zmatek a zdržet spojence v jejich snaze dopátrat se pravdy, zatímco oni upevňovali svou pozici na nově získaných územích.

Dokonce byla mnohokrát zmíněna teorie, že Hitler v ústraní plánuje návrat po vzoru Napoleona Bonaparta. Sověti ihned po smrti německého diktátora rozpoutali novou válku, tentokrát na poli informací a propagandy. Jelikož jediní měli důkazy o pravdě, měli v této mocenské hře výhodu.

Dodnes se na toto téma šíří populární konspirační teorie o tom, že Hitler byl evakuován spojenci, utekl do Japonska nebo Jižní Ameriky, žije na tajné základně v Antarktidě nebo dokonce na odvrácené straně Měsíce. Veřejnost se dozvěděla pravdu až v roce 1968, kdy tehdejší sovětské vedení přiznalo nalezení ostatků.

Jenže 23 let po smrti Hitlera bylo již pozdě na zastavení konspiračních teorií. Sovětský svaz dokonce přiznal, že ostatky stoprocentně identifikoval na základě výpovědi Hitlerova zajatého zubaře. Od té doby oficiální místa zemí po celém světě předpokládají, že Hitler opravdu zemřel ve svém bunkru.

Nejistoty a další přiživení konspiračních teorií přišly v roce 2009, kdy Rusové umožnili prozkoumání části Hitlerovy lebky. Bylo však zjištěno, že ostatky patří ženě ve věku přibližně 40 let. Nemohly tedy patřit ani Hitlerovi, ani jeho manželce Evě. Následně Rusové celý výzkum zastavili, a tak zůstává nejisté, zda vůbec mají nějaké pozůstatky nacistického diktátora.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz