Článek
Premiér a jeho vláda vsadili marketingově vše na kartu „strategického“ nákupu amerických letounů F-35. Přestože se jedná o technologicky špičkové stroje, jejich cena, načasování a způsob komunikace ohledně celého kontraktu vyvolávají více otázek než odpovědí. V aktuální geopolitické situaci, kdy je potřeba armádu stabilizovat především zevnitř, může tento výrok ve skutečnosti oslabit obranyschopnost země. Bezpečnost si totiž nelze koupit, nýbrž musí se systematicky budovat.
Armáda není samoúčelná, je to výraz vůle národa bránit se
Masaryk by se divil
Lidé jsou ochotni bránit svoji vlast, pokud cítí, že je jejich. Pokud vláda reprezentuje jejich zájmy a hodnoty. Pokud však místo toho sledují rozklad státního aparátu, ignorování reálných potřeb obrany a předražené nákupy, důvěra mizí. A bez důvěry nemůže být ani skutečná obrana. Premiér i celá vláda dlouhodobě požívají nejnižší důvěrou obyvatelstva v historii.
Ztráta důvěry je největší hrozbou
Skutečnou hrozbou není jen cizí impérium, ale i neschopnost vlastního státu efektivně fungovat. Vojáci opakovaně upozorňují na chaotické vedení a naprosté nepochopení svých potřeb ze strany vlády. Podmínky služby v armádě jsou na hraně důstojnosti – nejen kvůli platům, ale i kvůli nedostatku vybavení a zastaralé infrastruktuře.
Není náhodou, že podle oficiálních dat z armády odešlo v posledních letech více než 2 000 profesionálů. Stabilizační příspěvky, které vláda plánuje navýšit, nemohou nahradit to nejdůležitější – pocit smysluplnosti, respektu a reálné podpory jednotlivým vojákům.
Válka kuchyní a batohů
Symbolickým případem budiž nákup neuvěřitelně předražených polních kuchyní. Stejně absurdní byla situace, kdy se české armádě „zasekl“ dodaný materiál – například vojenské batohy z Číny – v Rusku. Důvod? Diletantské plánování a nekompetentní logistika. Jak mohou lidé, kteří nezvládli zajistit batohy, zodpovědně rozhodnout o nákupu komplexních zbraňových systémů jako je F-35?
Generál vs. ministryně – kdo tomu vlastně velí?
Na obranu České republiky má dohlížet pevné a jednotné vedení. Místo toho sledujeme veřejnou řevnivost mezi ministryní obrany Janou Černochovou a náčelníkem Generálního štábu Karlem Řehkou. Jejich neshody ohledně plánování, výběru výzbroje i budoucnosti armády jsou veřejným tajemstvím. Média již několikrát citovala jejich napjaté vztahy, které oslabují důvěru nejen uvnitř armády, ale i mezi veřejností. A přitom právě v časech hrozeb je jednotné vedení klíčové.
Nepřítel se neporazí citátem
Vláda počítá s navýšením stabilizačního příspěvku, ale jak to pomůže mladým lidem, kteří nemají kde bydlet a odcházejí ze služby kvůli nízkému platu, nedostatečnému zázemí a podpoře?
Skutečné potřeby, ne iluze
Největší chyba vlády byla, že debatu o obraně státu zredukovala na nákup několika desítek stíhaček a dodávky munice na Ukrajinu. Skutečné potřeby vojáků zůstaly nevyslyšeny. Ignorace každodenní reality vojáků vede k jejich demotivaci, odchodům a rozkladu obranného systému jako celku.
Mějme na paměti, že to, co stát skutečně ochrání, není jen železo v hangárech, ale důvěra lidí – jak těch v uniformě, tak těch bez ní.