Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tajemná loď duchů, která možná nikdy neexistovala. Příběh Ourang Medan přesto žije dál

Foto: Anglas https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/

Šla ke dnu i s posádkou ve čtyřicátých letech minulého století za podivných okolností. Pojednávají o ní stovky článků, desítky dokumentů a jedna počítačová hra. To všechno i přesto, že o ní neexistuje jediný úřední záznam – nikdy totiž neexistovala!

Článek

Počátek legendy

První zmínka o příběhu tajemné lodi se objevila v sérii článků, které v roce 1948 zveřejnily Nizozemsko-indonéské noviny De locomotief: Samarangsch handels-en advertentie-blad. Ourang Medan v nich byla popsána jako nizozemská loď, která se po požáru na palubě měla potopit v Malackém průlivu. Tohle samo o sobě nebylo nic až tak výjimečného, lodě se potápěly, co je svět světem. To by však potopení lodi nesmělo předcházet volání o pomoc, ze kterého i po desítkách let mrazí v zádech. To nejhorší však čekalo až na palubě, když dorazila záchrana.

Děsivé volání o pomoc

Labutí písní Ourang Medan se stalo nouzové volání, které zachytily dvě Americké lodě plující v Malackém zálivu – City of Baltimore a Silver Star. Zpráva, kterou obě lodě zachytily, zněla jako z nočních můr:

„SOS z Ourang Medan…plujeme. Všichni důstojníci včetně kapitána jsou mrtví v lodní kabině a na můstku. Celá posádka pravděpodobně mrtvá…“ Následovala řada nesouvislých teček a čárek, načež se radista z Ourang Medan ozval naposledy: „Umírám.“

Hrůzný nález

Na tísňovou výzvu se rozhodla reagovat americká obchodní loď Silver Star, které podle některých zdrojů trvalo zhruba den, než nešťastné plavidlo dokázala lokalizovat. Ourang Medan měla na pohled vypadat naprosto v pořádku, bez viditelného poškození. Měla vypnuté motory a unášel ji lehký proud, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo špatně.

Námořníky ze Silver Star však po nalodění čekal otřesný pohled. Paluba Ourang Medan byla plná mrtvých těl členů posádky. Všechna těla (včetně mrtvoly psa) ležela na zádech, s vyceněnými zuby, otevřenou pusou a hrůzou vytřeštěnýma očima. Nejpodivnější však bylo, že těla nenesla žádné stopy fyzického násilí, nikde se nenacházela žádná krev. Celá to vypadalo jako jakási hrůzně naaranžovaná scéna. Jakoby všechny včetně nešťastného psa něco vyděsilo tak, až to způsobilo jejich smrt. Všechno na lodi bylo na dotek studené a palubami prostupoval chlad. Radistu, který pomoc přivolal, našli u jeho radiostanice s prsty na zařízení, jakoby zemřel uprostřed vysílání.

Ve chvíli, kdy byla loď připravena k odtahu, v jednom z nákladových prostorů vypukl požár. Posádka Silver Star tedy rychle opustila loď. A dobře udělali, po chvíli totiž následoval mocný výbuch, a Ourang Medan zmizela v hlubinách.

Tajemný přeživší

Ourang Medan po výbuchu skončila na dně Malackého průlivu a společné s ní zmizely i případné důkazy, které by mohly její záhadu objasnit. Dva ze série článků, zmiňovaných v úvodu, vypráví o italském misionáři, který na atolu Taongi na Marshallových ostrovech, našel jistého Němce. Ten tvrdil, že je přeživší z Ourang Medan. Loď prý převážela špatně uložený náklad Vitriolu a posádka zahynula kvůli jedovatým výparům, které unikaly z rozbitých nádob. Loď měla chemikálii pašovat z neznámého čínského přístavu do Kostariky. V tomhle příběhu však něco nesedí, Marshallovy ostrovy totiž od místa, kde se Ourang Medan měla potopit, leží zhruba 5000 mil vzdušnou čarou, připočteme-li námořní trasy, můžeme dobrých 1500 mil ještě přidat. Nicméně misionář všechno převyprávěl autorovi článku Silviu Scherlimu.

Pravda leží na dně. Nebo taky možná ne

Kolem Ourang Medan se točí nepřeberné množství konspiračních teorií a jedna senzace stíhá druhou. Začíná to u přepadení piráty, což se vzhledem k absenci zranění na tělech jeví jako naprostý nesmysl, a končí setkáním s mimozemskou civilizací. Celému příběhu o tajemné lodi na věrohodnosti nepřidává ani fakt, že v lodních denících Silver Star není jediná zmínka o proběhnuvší záchranné akci. O lodi toho jména není žádný záznam, a to ani v nizozemských archivech. Neexistuje jediná fotografie, dokumentace o stavbě lodi nebo údaje o posádce. Vrak Ourang Medan nebyl nikdy lokalizován ani prozkoumán.

Zamyšlení autora

Připusťme, že loď, která tehdy šla ke dnu i s těly posádky, opravdu existovala. Připusťme, že existoval i onen tajemný přeživší Němec. Co když to ale ve skutečnosti nebyl Němec a loď se nejmenovala Ourang Medan? Pokud budeme věřit verzi přeživšího, že pašovali nebezpečnou chemikálii, jistě tak posádka nečinila pod pravým názvem lodi. Proč by to dělali? Přeživší mluvil o nákladu Vitriolu, některé teorie však pracují s domněnkami, že loď mohla být zapojena do nelegálního obchodu s chemikáliemi jako kyanid draselný, nitroglycerin nebo nervový plyn.

Co když tedy loď pašovala jednu z těchto nebezpečných látek a kombinace neodborného uskladnění a slané mořské vody způsobila, že výpary unikající z podpalubí u posádky způsobily asfyxii (stav, kdy je tělo nedostatečně zásobováno kyslíkem) nebo otravu? To klidně mohlo vést k halucinacím a davové psychóze, od které už byl jenom krok ke smrti.

Ourang se na Sumatře překládá jako člověk. Medan je zase místo v provincii Severní Sumatra. Název lodi tedy mohl být vybrán zcela záměrně. Ať už se celý příběh odehrál, nebo ne, loď Ourang Medan, ve chvíli, kdy se nad ní a její posádkou zavřela voda, neexistovala. A pokud někdo neobjeví její vrak a neprozkoumá ho, aby dokázal opak, už to tak i navždy zůstane.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz