Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Do školy stačí učebnice, sešit a pero. Žáci by měli nechat telefon doma

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pexels

Přihlásit se může každý i bez telefonu.

Ministerstvo školství ředitelům moc nepomohlo. Jako chytrá horákyně, která chodila oblečená – neoblečená, vyhnul se ústřední orgán státní správy odpovědi na otázku, jestli do školy s mobilem, nebo ne.

Článek

Pravomoc zakázat nebo povolit delegovalo na ředitele škol. Na první pohled jednoduchá otázka nelze řešit jen mávnutím ruky. Děti v lavicích dovedou být někdy pořádně nepříjemné a svojí úporností mohou kantory unavovat.

Některé žáky brání rodiče

Skvěle mají věc vyřešenu na Gymnáziu Kodaňská v Praze, kde ředitel vstal a jasně zavelel: „Mobily do lavic nepatří!“ Žáci se tak mohou během vyučování věnovat plně jen výuce, o kterou tady jde v první řadě.

Je to o nastavení mantinelů. Škola jako základ života má své žáky připravovat i na další studia nebo přechod na trh práce. Nikdo z nás si nedovede představit, že by šel do krámu a tam na kase zastihl pokladní, jak si s mobilem v ruce vyřizuje, co právě potřebuje. Pokud si žák včas uvědomí, kde je jeho místo v praktickém životě, má to pak snazší.

Někteří rodiče přesto dokážou proti nařízení ředitelů škol brojit: „Pokud se nedovolám svému synovi, mám o něj obavu,“ argumentují. Vysvětlení jako žákům by však mělo stačit k obroušení jejich vyhraněných postojů.

Telefony nejsou potřeba

Pokud nestačí, je potřeba přistoupit k sankcím, protože rozhodnutí školských ředitelů jsou závazná pro všechny. Kantor také nepřijde s telefonem a nezačne se mu v průběhu hodiny věnovat, ale učí!

Když rodiče mají jiný názor, mohou hledat školu, ve které jejich dítkům bez naučených hranic hrátky na wi-fi dovolí.

Anketa

Jaký je váš názor na používání mobilních telefonů ve školách?
Učitelé mají dva měsíce prázdnin v létě. Dost volna na to, aby se naučili svojí autoritou děti zkrotit a nic jim nebrali.
3 %
Jsem zásadně proti. Škola je místem, kde by se každý měl vzdělávat a ne si hrát hry.
91,7 %
Škola by neměla omezovat děti v jejich rozvoji a cokoliv jim nařizovat. Škola hrou, jak říkal J. A. Komenský,
5,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 569 čtenářů.

Výjimku pak může udělat vyučující, který vnímá přístroj jako výukovou pomůcku. Může to být během předmětu Informační a komunikační technologie nebo Písemná a elektronická komunikace. Jinak jsou dnes již školy zpravidla vybaveny interaktivními tabulemi, v jiných předmětech není na používání (zneužívání) krabiček, které nás spojují se světem, prostor ani čas.

Zákaz omezí kyberšikanu

Děti s mobilem jsou dnes už k vidění prakticky všude. Bohužel. Dojít totiž u nich může k rozvoji neurotických poruch, které mohou v budoucnu léčit u odborníků na lidskou duši. Zajímá je totiž všechno, a tak otevírají každé došlé upozornění, i když nemusí být pro ně ani za mák přínosné.

Na gymnáziu Kodaňská si pochvalují, že zákazem telefonů došlo ke zvýšení komunikačních dovedností studentů. Nemají problémy ani s kyberšikanou!

V zásadě stačí odkoukat praxi, která je zavedena v kinech, divadlech a na koncertech. K dispozici jsou na trhu i piktogramy s přeškrtnutým aparátem, pokud se žáci v 1. třídě teprve učí číst a zcela jim nedochází obsah školního řádu…

K plošnému zákazu mobilních zařízení ve školách vyzývá dokonce světová organizace UNESCO. Jejich zákaz platí na půdě škol již v celé Francii, Itálii a Portugalsku. Holandští školáci budou muset telefon nechat doma od 1. ledna 2024.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz