Hlavní obsah
Psychologie

Kvůli pětce zabil ve škole učitele. Kam směřuje nenávist žáků?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels.com

Nevyšla mu písemka, granátem ohrozil celou školu.

11. 5. 10:51

V Čechách doposud věc nevídaná. Ve škole dostal pětku, o přestávce zaběhl do kabinetu. Rozladění neskrýval, mačetou zabil svého učitele. Verdikt soudu byl jasný: vinen. Trest nyní zvýšil soud z 12 na 14 let. Další vývoj ve školství je ve hvězdách.

Článek

Dá se ovšem říci, že s jídlem roste chuť. Ne v tomto konkrétním případu, ale v trendu, který je nastavený. Podobné tragédie se nedějí jen v Česku, ale po celém světě. Někdy jsou i daleko horší a za hranou možného lidského chápání.

Nebezpečí může růst

Pamatujete, kdy svět objevil první džínsy? Než se dostal jejich trend do Čech, utekla pěkná doba. To samé i s variantou jejich plísňové verze. Kolik zkažených kaťat „odborně“ praných v bělidlu s názvem Savo padlo, než se na pultech českých krámů objevily pravé džínsy.

Cestu do našich domácností si musela tvrdě vyboxovat i Nutella nebo Dr. Oetker se svými práškovými dobrotami. Vše zde trochu déle trvá, ale nakonec přijde.

Obávám se, že po brutálním útoku žáka, který napadl kantora ve škole, byla otevřena dvířka Pandořiny skříňky, jejíž obsah nahlodává duši některých ne plně vyrovnaných teenagerů.

Když on, proč ne já?

Dnes to totiž není jen o hlídání dveří, aby nevnikl do budovy škol a školských zařízení někdo, kdo tam nemá co dělat, ale o zajištění bezpečnosti pedagogických pracovníků a i mezi žáky navzájem!

Tam, kde došlo k instalaci bezpečnostních rámů, mají kus práce ve školách za sebou. Žádný jiný technický prostředek kromě osobní prohlídky totiž nebezpečný předmět nebo podomácku vyrobenou výbušninu či ostře nabitou zbraň neodhalí.

Plány na pomyslnou pomstu, které se mohou zrodit v hlavách nedospělých jedinců, mnohdy pod vlivem omamně psychotropních látek, mohou české školství obrátit do slova a do písmene vzhůru nohama. Když mohl on, proč bych nemohl já, může napadnout dospívajícího nevyrovnaného jedince.

Nepodceňujme psychology

Díky poctivému mediálnímu zpravodajství víme, že podobné věci se ději po celém světě.

Prevenci je možné realizovat otevřenýma očima. Pozorováním a nasloucháním toho, co žáky trápí nebo čím žijí. A nepodceňováním sebemenšího náznaku odlišné reakce. Ruku v ruce i s využitím všech dostupných prostředků, určených ke zklidnění situace již v jejím zárodku.

Dnes je možné žáka poslat za školním psychologem, který může doporučit další postup práce s jedincem nebo jeho rodinou. Je vždy lepší, když pomocná ruka přijde ze známého prostředí než když v bydliště dítěte zasahují pracovníci Útvaru rychlého nasazení

Jde o efektivnější formu řešení než nakonec stát s otevřenou pusou a šuškat si u tragické situace, že právě tento moment jsme jaksi podcenili. Vhodným způsobem uchopený a přiměřeně rozvíjený potenciál žáka totiž jednoznačně vede i k většímu bezpečí komunity, ve které se dítě nalézá.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz