Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč není tak snadné uzavřít mír…

Foto: gpo.gov - Archived here. Site with better credit info here

Často se říká, že válku chtějí pouze politici a mocní, zatímco obyčejní lidé chtějí klid a mír. Velmi často je to však opačně. Na arabsko-izraelském konfliktu je to krásně vidět…

Článek

V roce 1978 uzavřel Egypt s Izraelem po 30 letech válek mírovou smlouvu a egyptský prezident Sadát jako první arabský politik uznal právo Židů na vlastní stát. Myslíte, že ho za to někdo ocenil? Naopak. U egyptské veřejnosti to vzbudilo velký odpor a v roce 1981 ho pro-palestinský radikál zabil. Za uzavření míru byl potrestán.

Na izraelské straně to je však podobné. Začátkem 90. let se po několika letech nepokojů v Oslu začaly uzavírat mírové dohody mezi Židy a Palestinci. Izraelský premiér Rabin přistoupil na postupný vznik palestinského státu, na odchodu izraelských sil z oblasti a v roce 1993 se sešel s palestinským vůdcem Arafatem, podali si ruce a uzavřeli mír. Byla to největší naděje, že celý konflikt skutečně konečně skončí. Myslíte si, že ho za to v Izraeli ocenili? Naopak. Proti míru vypukly protesty, demonstrace a stávky. V roce 1995 byl premiér Rabin zavražděn židovským radikálem.

Pokaždé když se nějaký politik na jedné straně pokusil vyjednat mír, tak se otočilo proti němu a dopadl špatně. Válku totiž chtějí hlavně obyčejní lidé. Nikoliv politici.

A tohle se nestalo ojediněle. Zajímavý je také příklad z Kolumbie. Tam v roce 2018 uzavřela vláda po desítkách let války s komunistickými partyzány FARG mírovou dohodu, protože už toho všichni měli dost. Veřejnost tuto dohodu měla schválit v referendu a tím ukončit nekonečnou občanskou válku… A jak to dopadlo? Lidé mír odmítli…

Proč to tak je? Válka je v konečném důsledku o osobní mstě a odplatě. A je to tak pochopitelné a logické. Když palestinští teroristé provedou teroristický útok na Izrael a zabijí stovky lidí, tak jejich rodiče, přátelé, dětí atd. pak logickycpožadují pomstu a nechtějí se těmito vrahy bratříčkovat a usmiřovat se. Hlavní je pomsta. A čím déle ten konflikt trvá, tak tím je tam víc krve, emocí a pomsty. Pak je mnohem těžší uzavřít mír… Izrael nyní už skoro 2 týdny bombarduje Pásmo Gazy a zabii při tom tisíce civilistů. Jejich příbuzní a přátelé se automaticky stávají antisemiré a stoupenci Hamásu, protože až do konce života budou chtít pomstít jejich smrt a naoplátku zabít co nejvíc Źidů. A to je to celé dokolečka…

Proč to píšu. Jenom pro zamyšlení, že spousta válek je složitější, než se zdá a prostě není tak jednoduché říct: ,, Proč se jejich politici normálně nesejdou a neuzavřou mír?" Někdy to totiž jednoduše nejde a lidé to ani nechtějí…

Zdroje:

Sadat, Anwar: In Search of Identity: An Autobiography, 1978, nakladatelství Harper & Row, New York.

BENEDIKT, Linda. Yitzhak Rabin: The Battle for Peace. London: Haus, 2005.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz