Hlavní obsah
Názory a úvahy

Komentář: V Americe TikToku hrozí zákaz, u nás se na něm politici propagují

Foto: Solen Feyissa / Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Popularita TikToku roste, stoupají ale i obavy spojené se sběrem dat uživatelů a fungováním čínských zákonů, které tamní vládě dávají k těmto datům přístup. Jak se s hrozbou rozhodla potýkat část českých politiků? Využitím TikToku k sebepropagaci…

Článek

V letošním březnu dolní komora Kongresu Spojených států odsouhlasila návrh na zákaz aplikace TikTok v USA, před několika dny tento návrh prošel i horní komorou Kongresu. USA budou tedy po společnosti ByteDance, která TikTok vlastní, požadovat prodej sociální sítě firmě bez vazeb na čínskou vládu, anebo se distribuce této aplikace v USA stane nelegální. Důvodem jsou především obavy ohledně bezpečnosti, v podaném návrhu je například samotná aplikace TikTok označená jako aplikace kontrolovaná cizím nepřítelem.

Podobné obavy v minulosti vznesli i čeští experti. Například Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) už v březnu loňského roku vydal varování před aplikací TikTok a označil ji za bezpečnostní hrozbu. NÚKIB tak mimo jiné doporučil i všem lidem ve vysoko postavených politických, veřejných nebo rozhodovacích funkcích, aby omezili nebo úplně zakázali instalaci TikToku na svých zařízeních.

Doporučení českého úřadu ani navrhovaný zákaz v zahraničí pro tuzemské politiky samozřejmě nepředstavují zákon. V takové situaci jsou ale postaveni před volbu. Buďto nepoužívat TikTok, přijít tak o jeden z potenciálních propagačních kanálů, ale zároveň vyslat jasný signál veřejnosti a ochránit svá soukromá i politicky cenná data. Anebo TikTok využít pro snahu přiblížit svou stranu mladým voličům, a to i za cenu možného ohrožení vlastních dat. Volba se zdá na první pohled snadná. A pro předsedy stran ANO a SPD zřejmě snadná opravdu byla. Před vidinou hlasů přece vše ostatní ustupuje stranou.

TikTok v neuvěřitelných počtech používají jak mladí voliči, tak především budoucí voliči, které první volby teprve čekají. Nelze se proto divit tomu, že někteří politici této možnosti nedokázali odolat i navzdory rizikům. Naopak můžeme být dost možná rádi, že se po této možnosti nevrhly i vládní strany.

Pro opozici je tento krok koneckonců poměrně logický. Právě opoziční strany, a obzvláště ty se silnými sklony k populismu, potřebují nové voliče sbírat nejvíce. Rozhodnutí propagovat se na TikToku by se dalo považovat za legitimní ve chvíli, kdy by předsedové stran využily tuto příležitost k oslovení mladšího publika skrze témata, která jsou této skupině voličů blízká.

Nebudu vás dlouho napínat. Na TikTok účtech obou předsedů byste témata mladých hledali jen marně. V obou případech jde především o velice silné komnaty ozvěn, kde předsedové stále mluví o tom, o čem mluví i na všech ostatních platformách, a stejně tak jim tam zřejmě přitakávají ti stejní lidé. Člověka tak napadá jen jediná otázka. Proč musejí být zrovna na TikToku?

Nezbývá nám než doufat, že předsedové oblíbenou čínskou sociální síť nemají nainstalovanou na zařízeních, která sami používají, ať už služebních, nebo soukromých, a neohrožují tak citlivá a v těch nesprávných rukou nebezpečná data našeho státu. Příliš velké iluze bych si ale nedělal.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz