Hlavní obsah
Sport

Daniel Ricciardo v F1 končí, tak nedůstojný závěr kariéry si ale nezasloužil

Foto: Morio / Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Oznámení o konci Daniela Ricciarda v týmu VCARB otřáslo světem Formule 1. Usměvavý Australan svou kariéru ukončil po téměř patnácti letech ve sportu, místo zaslouženého plnohodnotného rozloučení ale dostal jen tichý vyhazov a rychlou náhradu.

Článek

Osm vítězství, třicet dva umístění na stupních vítězů, 1317 bodů, účast v celkem 240 závodech. To není v žádném případě zanedbatelná statistika. Za celou historii sportu na osm vítězství například dosáhlo jen necelých čtyřicet jezdců, být jedním z nich je proto určitě důvodem k oslavě. Zdá se proto nepochopitelné, proč se tým VCARB rozhodl Ricciarda z týmu propustit právě takto. Bez ceremonií, oslav, respektu nebo alespoň šance rozloučit se na okruhu s fanoušky a ostatními jezdci.

Správné řešení měl přitom tým přímo před očima. Pokud už bylo nutné Ricciarda propustit uprostřed sezóny a nebylo možné počkat až do jejího konce, pravděpodobně kvůli spekulovaným podmínkám ve smlouvě rezervního jezdce Liama Lawsona, tým to měl v každém případě oznámit dopředu.

„Daniel Ricciardo bude končit, v Singapuru mu zamávejte a v autě v posledních šesti závodech uvidíte Liama Lawsona.“ Nic víc by nebylo potřeba. Fanoušci i sám Ricciardo by dostali příležitost se se situací smířit, přijmout ji a Ricciardo by mohl hned po závodě oficiálně bilancovat svou kariéru, zajet si čestné kolo na trati a naposledy z auta zamávat svým fanouškům.

Co ale tým udělal místo toho? Nechal přes týden kolovat po internetu i paddocku spekulace o tom, jestli Ricciardo končí, a oficiálně neoznámil nic. Ricciardo tedy do víkendu šel s nejistou budoucností, o které především nemohl s nikým mluvit, a neměl jinou možnost než se chovat, jako by pro něj šlo jen o další závod. O pořádné rozloučení se sportem, ve kterém strávil většinu svého dospělého života, ho tak tým zcela bezdůvodně připravil.

Ano, a abychom nezapomněli, na sociální síti X se pak tým samozřejmě loučí jakoby nic.

Když se s podobným náhlým koncem setká jezdec, jako byl například Logan Sargeant u Williamsu, do určité míry se to ještě dá pochopit. V týmu byl jen něco málo přes rok, získal za tu dobu pouze jediný bod a po většinu sezóny byl tak nějak na hraně. Ale Ricciardo? Ten, od kterého si velká část fanoušků slibovala, že v Red Bullu nahradí čím dál pomalejšího Sergia Péreze? Alespoň skutečné sbohem by si zasloužil.

VCARB ale tímto rozhodnutím způsobil mnohem víc než jen hořký konec jednoho jezdce. Liam Lawson, který má Ricciarda nahradit, bude teď kvůli velice špatně zvládnuté výměně nastupovat do sportu pod neuvěřitelným tlakem.

V příspěvku na oficiálním účtu VCARB Liam Lawson mluví o tom, jak se těší na další závody a udělá vše pro to, aby fanouškům udělal radost, celkově působí skromně a k Ricciardovi se nijak nevyjadřuje. A komentáře?

Ano, část fanoušků se chová rozumně, gratuluje novému jezdci a kritiku směřuje pouze směrem k týmu. Ta druhá část ovšem už tak rozumná není. Nadávky, ostré komentáře i přání, aby Lawson v každém závodě dojel poslední, se v komentářích jen hemží, dvaadvacetiletý nováček přitom sám vůbec nic neudělal. Týmu VCARB se podařilo mladého nadějného jezdce části fanoušků úplně znechutit ještě předtím, než vůbec vyjel na trať, a to je vůči němu nefér přinejmenším stejně, jako vůči Ricciardovi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz