Hlavní obsah
Internet a technologie

Umělá inteligence, která umí česky a komunikuje téměř jako člověk. Vyzkoušet ji můžete zdarma

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay.com
6. 12. 2022 16:30

Nový jazykový model ChatGPT vytvořený společností OpenAI dokáže vést přirozenou konverzaci v mnoha jazycích včetně češtiny a v rámci probíhajícího výzkumu je na omezenou dobu pro veřejnost k dispozici zdarma.

Článek

Umělá inteligence zažívá v posledních letech znatelný rozmach, dodnes ovšem především v doméně obrazu. Nejrůznější programy dokáží za pomocí naučených algoritmů fotkám například zvyšovat kvalitu nebo z nich odstraňovat objekty. Model DALL-E 2, za kterým také stojí organizace OpenAI, dokonce umí ve fotografiích doplňovat prázdná místa, rozšiřovat snímek za jeho původní okraje a nebo generovat originální obrazy ve stylu světových malířů. Vytvořit ovšem něco, co by dokázalo srozumitelně a nenuceně komunikovat s člověkem, to je docela jiný úkol. A právě to bylo cílem při vytváření ChatGPT.

Tento model je, jak se můžete dočíst na oficiálním blogu organizace, snahou o optimalizaci jazykových modelů pro dialog. Co to znamená v praxi? Na rozdíl od běžných chatbotů nebo virtuálních asistentů, se kterými jste se mohli setkat například v různých e-shopech, je ChatGPT schopen jak odpovídat na jednotlivé dotazy, tak pochopit a v návaznosti na předešlou konverzaci reagovat i na doplňující otázky. Kromě toho si dokáže uvědomovat a přiznávat vlastní chyby nebo uvažovat o správnosti výroků.

Přinejmenším překvapivý je fakt, že ChatGPT ovládá náš jazyk na nečekaně vysoké úrovni a i přes občasné menší chyby je vždy plně srozumitelný a nemívá problémy ani s tvořením složitějších souvětí nebo skloňováním. Jak je to možné? To nám může říct sám ChatGPT.

Foto: Jan Hladík

ChatGPT odpovídá na dotaz

Co ale dokáže ChatGPT v praxi? Mimo jiné vytvářet a podávat vysvětlení různých jednoduchých i složitých konceptů, generovat nápady, články nebo například texty písní podle zadání. Má také schopnost vytvářet i opravovat zdrojové kódy v různých programovacích jazycích a identifikovat v nich konkrétní problémy. Zkrátka umí s textem provádět téměř cokoliv, pokud dostane to správné zadání. Jak systém funguje si můžete prohlédnout v následujících příkladech.

Foto: Jan Hladík

ChatGPT podává vysvětlení a reaguje na doplňující otázku

Foto: Jan Hladík

ChatGPT vytváří originální nápady

Foto: Jan Hladík

ChatGPT vymýšlí příběh

I tento velice pokročilý model má ovšem své limity a rizika. ChatGPT byl například trénovaný jen na datech dostupných na začátku roku 2022 a nemá přístup k internetu, takže mu chybí znalosti o aktuálním světě a občas může podávat nepřesné nebo nepravdivé informace. Snaha o vylepšení systému a nalezení způsobů, jak se vyvarovat známým i dosud ještě neobjeveným problémům, byla jedním z důvodů, proč společnost poskytla model veřejnosti. Právě o tom, jak poskytujete externí zpětnou vazbu, se dozvíte hned po otevření ChatGPT.

Pokud si chcete vyzkoušet, jak by mohla vypadat budoucnost v komunikaci mezi technologií a člověkem, model ChatGPT najdete zde, stačí si jen vytvořit bezplatný účet a začít psát.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz