Článek
Možná jste si toho všimli taky. Scrollovali jste na Facebooku, když na vás zničehonic vyskočila sponzorovaná reklama na stránky, které se snažily tvářit jako zpravodajské weby. Někde hovořila známá televizní hlasatelka, jinde přímo prezident Petr Pavel či expremiér Andrej Babiš. Základní spektrum obsahu pak uzavírala Tereza Pergnerová se svým údajně pohnutým osudem.
Všechny tyto zprávy měly jednoho společného jmenovatele - jednalo se o fake news vytvořené umělou inteligencí, která se v oblasti deepfake rapidně zlepšuje.
A co vlastně ono deepfake znamená? Jde o obsah - ať už fotografie, či audiovizuální materiál, který se tváří jako skutečnost, přestože jde o vysoce sofistikovaný podvrh vytvořený AI.
Na irelevanci takových stránek může upozornit jejich pochybný název nebo fakt, že nejsou jejich účty ověřené. V jednom případě se však mi osobně povedlo zaznamenat, že pirátská stránka měla fajfku Meta Verified, jelikož toto ověření je nyní možno získat za poplatek.
Největšího překvapení se museli dočkat uvědomělí uživatelé, kteří tyto statusy nahlásili jako podvod. Ačkoli se totiž vyznačovaly typickým vzorcem, na jaký se snaží bezpečnostní experti poukazovat, Facebook tento obsah vyhodnotil jako legální a stránky ponechal v činnosti. Něco podobného je však zcela nepřípustné, jelikož zaštiťování trestného činu (v případě, že by někdo takzvaně naletěl) se rovná spolupachatelství.
Jak se bude situace vyvíjet dál, se teprve ukáže. V každém případě Meta bude muset zdokonalit své algoritmy, neboť se zdá, že tato umělá videa je umí obelstít. Pokud vy sami natrefíte někde na video, kde Petr Pavel či kdokoli jiný hovoří o skandální příležitosti, jak bezpečně investovat, vůbec na obsah neklikejte - ušetříte si tak možné problémy.