Hlavní obsah
Věda

Krása vesmírná. Magellanův oblak fascinuje astronomy i laickou veřejnost

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: NASA / volné dílo

Velké Magellanovo mračno patří k nekrásnějším úkazům vesmíru.

Vesmír, hvězdy, planety… Už téměř každé dítě je posedlé encyklopediemi o kosmu, přeje si stát se jednou kosmonautem a kouká na sci-fi filmy. Skutečná věda však filmy hravě předčí.

Článek

Už když mi bylo pět let, koukal jsem na nebe ve snaze zjistit, co přesně znamenají ty maličké světélkující objekty na černočerném panoramatu. Jeden den jich bylo více, pak zase méně. A někdy se ztratily úplně. Můžete sice svým ratolestem vysvětlovat, čím doopravdy hvězdy jsou, nejspíš však zůstanete oslyšeni, dokud nenavštívíte planetárium. Tam spadne čelist každému.

Kdybych měl vybrat jeden jediný objekt, který mě svou silou a mocí přitahuje, připadal bych si jako někdo, kdo bude nespravedlivý a dopustí se diskriminace. Bez Slunce nemůžeme žít, Země je samozřejmostí a zbytek sluneční soustavy vám rychle zevšední. S prvními snímky z Hubblova (a později Webbova) teleskopu jsem však víc a víc propadal nadšení pro galaxie a mlhoviny. Tou nejkrásnější a mnohými nejvíce obdivovanou galaxií je tzv. Velký Magellanův oblak, nepravidelná galaxie sousedící s Mléčnou dráhou. Své jméno získala po portugalském mořeplavci Fernandu Magellanovi a je natolik jasná, že ji už v roce 964 popsali v Persii.

Foto: Pixabay.com

Hubblova observatoř pořídila během svého působení řadu dechberoucích snímků.

Svou krásu a výjimečnost nám nabízí prostřednictvím několika zajímavých objektů - tak například mlhovina nazvaná Tarantule, velmi nápadně připomínající obřího pavouka, má sama o sobě tisíc světelných let. Supernova 1987A je pak první takto dobře zdokumentovanou supernovou svého druhu.

Astronom Benjamin Armstrong však poukazuje ještě na jednu pozoruhodnou zajímavost. Hvězdokupy ve Velkém Magellanově mračnu jsou buď příliš staré, nebo naopak tuze mladé. Poetická duše by tak mohla snadno vidět podobenství střídání generací.

Ač je v zorném poli teleskopu na hvězdárně tak blízko, zdání klame. Vesmír rád zkresluje, asi jako když jsem coby dítě zkoumal, co jsou zač ty světélkující mrňavé tečky. Od Země je tato galaxie vzdálena 160 000 světelných let, což je jen stěží představitelná míra, když uvážíme, že jeden světelný rok činí odhadem deset bilionů kilometrů.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz