Hlavní obsah
Lidé a společnost

Caganer alias kakánek: Podivný symbol katalánských Vánoc, který kadí ve skrytu betlému

Foto: Jan Hrdina

Svatá rodina, tři králové, pastýři … Postavy spjaté s vánočním betlémem mají v Katalánsku prazvláštního společníka. Je jím tzv. caganer, který na nenápadném místě scény zrození dřepí a vyprazdňuje se. Odkud se vzal a jaký je jeho význam?

Článek

Do Barcelony se zcela jistě jezdí z jiných důvodů než kvůli chlapíkovi s červenou čepičkou, který kadí v betlémě. Katedrála Sagrada Familia, park Güell, muzea a galerie, nákupy, restaurace i antická a středověká minulost jsou mnohem většími taháky, pokud ale chodíte Barcelonou s otevřenýma očima, caganer vám nemůže uniknout. Postavička caganera, úzce spjatá s katalánskými Vánocemi, je dnes celoročním oblíbeným suvenýrem, který nabývá různých podob. Narazíte na něj i v několika specializovaných obchůdcích v centru Barcelony, které jsou věnované výhradně této postavě.

Foto: Jan Hrdina

Caganera nelze v barcelonských ulicích přehlédnout.

Původ neznámý

Vidět ho můžete nejen v jeho tradiční podobě pasáčka s červenou čapkou, bílou košilí a černými kalhotami, samozřejmě staženými, ale dnes již také v podobě řady známých osobností z politiky, sportu, filmu nebo umění … od Putina po Ronalda. Caganer, kterému bychom mohli česky říkat „kakánek“ nebo „kadič“, dnes již k Barceloně neodmyslitelně patří. A kým tedy onen kakánek je?

Caganerův původ zůstává tak trochu záhadou a nikdo přesně neví proč a odkud se vzal. V katalánských betlémech se caganer začal objevovat v období baroka na přelomu 17. a 18. století. Betlémy v Katalánsku a obecně v celém Španělsku se velmi podobají betlémům českým nebo italským, mají podobu rozsáhlých scenérií s řadou postav, znázorňujících scénu narození Ježíška i všední život v městě Betlémě. V tom se liší například od betlémů anglických, které se soustředí na ústřední scenérii svaté rodiny a tří králů.

Středobodem betlému je samozřejmě Marie s Ježíškem a Josef i tři králové (mudrci), kteří ve Španělsku nosí dárky a jejich svátek je vrcholem Vánoc. Avšak nejoblíbenější postavou je právě caganer, který někde v uctivé vzdálenosti od ústřední scény dřepí a koná potřebu. Protože se umísťuje ve skrytu, je oblíbenou dětskou tradicí hledat ho.

Foto: Jan Hrdina

Specializované obchůdky nabízejí caganera v nejrůznější podobě.

Oblíbený symbol štěstí

Caganer je sice původem katalánská postavička, znají ji ale i jinde. Objevuje se rovněž ve španělských provinciích Valencia a Murcia, kde se mu říká cagone, v Portugalsku je znám pod názvem cagões, v jižní Francii se jmenuje Père la Colique a populární je také v Neapoli (která má španělskou minulost), kde mu říkají cacone, cacatero nebo pastore che caca.

Foto: Jan Hrdina

Svého caganera můžete pořídit i v Neapoli.

Co caganer dělá, je očividné. Avšak proč to dělá, a právě v betlému? O tom existuje několik teorií. Jedním z vysvětlení, proč je v katalánském betlému kadící postavička, je symbolika zúrodnění země „pohnojením“, čímž je zajištěna úrodnost půdy na příští rok a přeneseně pak symbolika radosti, štěstí a zdraví, které měly přicházet prostřednictvím „zúrodněného“ betlému. Možným vysvětlením může být také to, že přítomnost kakánka přibližuje vznešenou božskou scénu zrození prostým lidem a z vánočního betlému samotného činí skutečnou krajinu, jež by bez caganera byla pouhou liturgickou scénou.

Caganer je v Katalánsku postavičkou velmi populární a jen obtížně bychom v evropských vánočních tradicích hledali srovnatelný symbol. Jako takový má dokonce svůj oficiální fanklub, Amics del Caganer, tedy spolek „Přátelé caganera“ … Pokud si tedy chcete pojistit štěstí, jednoho si na cestách pořiďte.

Další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz