Hlavní obsah
Lidé a společnost

„Odtud není úniku, pánové. Musíte zemřít tam, kde stojíte“ aneb Zrození tenké červené linie

Foto: Wikimedia Commons / public domain / CC BY-SA 4.0

Britové proti Rusům. Téma, které se opakovalo během 19. století hned několikrát, kromě jiného i během Krymské války. Právě tehdy se díky odvaze a odhodlání skotských horalů dali Rusové na ústup, když je vyděsila tenká červená linie.

Článek

Během Krymské války se odehrála jedna z nejpamátnějších vojenských akcí, do níž byly nasazeny skotské pluky. Bitva u Balaklavy se strhla 25. října 1854 během obléhání Sevastopolu, kterého se účastnilo hned několik skotských pluků, mezi nimi také 93. pěší pluk (Sutherland Highlanders) a jízdní regiment Royal Scots Greys. Oba pluky se vyznamenaly, když stanuly tváří v tvář ruskému jezdectvu o síle kolem 3 000 jezdců, které se připravovalo k útoku na ležení britské pěchoty, která se právě snažila zorganizovat. V cestě jim však stanul 93. pěší pluk.

Foto: Wikimedia Commons / public domain

Postup 93. regimentu Sutherland Highlanders v bitvě u Almy.

K eliminaci této nepříjemnosti vyčlenil ruský generálporučík Ryzov 400 husarů. Skotští horalé pod velením zkušeného Sira Colina Campbella se však postavili na odpor. „Odtud není úniku, pánové. Musíte zemřít tam, kde stojíte,“ řekl svým mužům Sir Colin. „Ano, Sire Coline. Pokud je to třeba, uděláme to,“ odpověděli horalé a dle rozkazu se zformovali nikoliv do čtverce, ani do obvyklé linie o hloubce čtyř mužů, ale do dlouhé linie o hloubce pouhých dvou vojáků. Takto připraveni čekali na kontakt s Rusy.

Když Rusové spatřili, že proti nim stojí tak řídká linie, zaváhali. Domnívali se totiž, že pokud se proti jejich drtivému útoku postavila taková hrstka, musí být v záloze skryty další jednotky, a proto se stáhli. Nebyla to však pravda. Případný protiútok Sir Colin zakázal. Tato formace Sutherland Highlanders vešla ve známost jako tzv. tenká červená linie a stala se synonymem pro vyrovnanost a klid Britů v bitvě. Tím však Skotové neřekli poslední slovo.

Foto: Robert Gibb / Wikimedia Commons / public domain

Tenká červená linie v bitvě u Balaklavy na obrazu Roberta Gibba.

Odpovědí na ruský postup a první výpad byl rozkaz k útoku pro těžkou britskou kavalerii, v jejíchž řadách byli i slavní Royal Scots Greys. Vyřítili se proti Rusům a také se s nimi jako první srazili. Čelili značné přesile, avšak bili se statečně a prosekali se až do středu nepřátelské jízdy. Uběhlo zhruba deset minut, než dorazil zbytek britské kavalerie. Za tu dobu ztratili Skotové 78 mužů, na ruské straně však bylo 270 mrtvých.

Royal Scots Greys svým odvážným útokem pomohli obrátit Rusy na ústup a dokončili tak odvážnou akci Sutherland Highlanders Sira Colina, který na kavaleristy zavolal, když se vraceli z bitvy: „Šedí (Greys), udatní Šedí, je mi jednašedesát, ale kdybych byl mladý jako Vy, s hrdostí bych sloužil ve Vašich řadách.“ Odvahu Skotů v bitvě u Balaklavy ocenilo i Její Veličenstvo královna Viktorie, neboť v žádné jiné bitvě nezískali skotští horalé tolik Viktoriiných křížů, nejvyššího britského vojenského vyznamenání.

Foto: Elizabeth Lady Butler / Wikimedia Commons / public domain

Royal Scots Greys v bitvě u Waterloo na obrazu Elizabeth Lady Butler.

Další literatura:

Hrdina, Jan: Skotskem po stopách seriálu Cizinka, Praha 2020.

Králíček, Václav: Velký švindl: Krymská válka 1853-1855, Praha 2015.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz