Článek
Jde o totéž, což je ovšem velký omyl. Talismanem může být jakýkoli předmět, ke kterému může – ale nemusí – mít vlastník citový vztah, např. památka po rodičích. Používají se ale běžně při společenských či sportovních akcích, včetně Olympijských her.
Naproti tomu amulety mohou za jistých okolností pomáhat, ochraňovat i léčit. Aby mohly mít tyto vlastnosti, musí splňovat několik podmínek, zásadně nesmí být budoucím majitelem kupované, i když nabídek je plný internet. To se týká i spolehlivých návodů, jak je vyrobit, s tím, že pak budou zaručeně fungovat. Nebudou.
„Každý amulet je totiž sám o sobě bezcenný. Potřebuje, aby do něj někdo vložil magickou a energetickou sílu, tu v něm pak předá svému majiteli. Jde o jedince zasvěcené do šamanských praktik, poznávacím znamením je, že určitou dobu strávili mezi domorodci v Africe či Jižní Americe,“ upozorňuje Michal Florian.
Varuje zároveň před tzv. neošamany, co žijí ve městě a nemají cit pro přírodní zákonitosti, i různými podvodníky, co nabízí předražené „čarovné“ předměty, ať už pozlacené či zlaté. Kovy obecně se přitom pro amulet absolutně nehodí, jsou chladné, léčitelé s nimi takřka nepracují, dávají přednost předmětům, co v sobě mají energii živlů – slunce, větru, vody, země, ohně.
Tedy hlavně kameny, nerosty, hlavně vulkanické, dřevo, hodí se i kůže, tkané látky. Z nich se vyrábí i nejstarší rituální předmět vůbec – panenka. Ta má ale bohužel špatnou pověst. Mohou za ni hlavně filmy o voodoo, ve kterých ji zlý kouzelník propichuje jehlou, čímž zabíjí i mučí nevinné oběti. Přitom haitské náboženství, z kterého tento kult vznikl, jí vůbec nepoužívá!
„Nejen pro děti, ale i dospělé s psychickými problémy se skvěle hodí panenka proti strachu z Guatemaly. Je sice malinká, ale už staří Mayové věřili, že má velkou čarovnou moc. Tradičním rituálem se zmocnili její „duše“, aby majitele zbavovala obav, úzkostí, dokonce i fobií, prostě přebírala všechny negativní emoce na sebe!“ tvrdí psycholog.
Dokáže někdy plnit nehmotná přání, třeba seznámení s tím, na koho tajně myslíme, chrání před zlými duchy, citliví jedinci mohou mít díky ní věštecké sny, které se splní. Efekt zvýší, když ji pojmenujeme po někom blízkém, kdo odešel na onen svět, tím získáme i jeho ochranu. Dá se koupit, ale lepší je ji dostat, pak má v sobě cit dárce.
Nelze nezmínit šamany, ti amulety nejvíc využívají. Jsou jediní z léčitelů, kteří bojují s chorobou tak, že ji od nemocného převezmou a zápasí s ní místo něho. „V jejich pojetí může být za zdravotními problémy také msta, napadení zlými démony, ty uprošují, zahání, zaklínají, aby je vystrnadili, téměř totéž dělají i křesťanští vymítači ďábla. Vrchol umění je, že dokážou opustit tělo, poznávat astrální světy, komunikovat s říší mrtvých a získávat informace. I když mají moc a prostředky, jak lidem ublížit, použijí je jen v krajním případě a zásadně ne z osobních důvodů, vždy jen pro dobro kmene,“ podotýká psycholog, který žil mezi domorodci v Brazílii.
Léčivé účinky amuletů jsou sice dílem jejich energie i magie, která se do nich vkládá, ale minimálně stejným způsobem se na nich podílí víra toho, kdo je nosí. Vědecký experiment dokázal, že ta sama o sobě, pokud je dostatečně silná vyvolá či podpoří v mozku tvorbu látek či procesů, které vedou k rychlému uzdravení!
„Víra v ně dokonce nepřestala fungovat ani poté, co se vědci testovaným osobám přiznali, že si historku ozázračném efektu amuletů úplně celou vymysleli! Zjistili také, že u některých lidí navíc dokázala přerušit reflexní okruh bolesti a tím ji neutralizovat, i když třeba jen na čas,“ uzavírá svůj příspěvek psycholog.