Článek
Jde o nevratný degenerativní proces, rizikové jsou i vývojové vady v dětství a dospívání – nohy do O, X. Stav kloubů bývá také dědičný, jsou šťastlivci, co o nich neví celý život, i ti, které trápí už od středního věku, vliv mohou mít i vážnější úrazy. Artrózu nelze nikdy vyléčit, v závažných případech jsou trvalé následky nevyhnutelné, včetně částečné nebo úplné invalidity.
Platí staré rčení, že v těle všechno souvisí. Může se projevit jako následek metabolických poruch, zhoršené činnosti ledvin, dlouhodobého pobytu ve stoje a chladu – typickým příkladem jsou stánkoví prodejci.
Nejčastěji se řeší tzv. nosné klouby (kyčelní a kolenní), ale zasaženy mohou být všechny! Medicína rozlišuje pět stupňů poškození, při posledním jsou chrupavky zaniklé a kloub nehybný. Od stupně tři v úvahu připadá už jen operace, konzervativní léčba není účinná. Prevence je přitom celkem jednoduchá.
Základem je nebýt obézní, vyhýbat se sportům, co se hrají na tvrdém povrchu, či přepínání sil ve fitcentrech. Běhání ve městech je vhodné raději nahradit velmi rychlou chůzí, ideální je plavání, jízda na kole, v zimě běžkování. Užívání vitamínů C, D, E a preparátů s kolagenem nic nezkazí, ale zázraky neudělá.
Podpůrný efekt má fyzioterapie, rehabilitační cvičeni, elektroterapie, magnetoterapie, ultrazvuková terapie, laseroterapie, vodoléčba, balneoterapie, aplikace tepla. Nelze od nich ale očekávat zázraky, jen utlumení potíží. Podotýká doktor Sedmík.
Často se praktikuje artroskopie, jednoduchý operační výkon, chirurg si může kloub prohlédnout, případně endoskopicky provést drobné úpravy. Poslední možností v těžkých stadiích artrózy je jeho nahrazení umělými endoprotézami. Ty ovšem mají omezenou životnost, takže časem „odejdou“ a je nutná další operace.
Hlavně mladá generace je ohrožena „myšitidou“ neboli onemocněním karpálního tunelu. Je nutné si uvědomit, že průměrný uživatel „najezdí“ počítačovou myší až půl kilometru denně, trpí tím svaly na rukou, zápěstí, předloktí. Typicky se objevuje mravenčení a brnění prstů, které mohou i otékat.
Na artrózu sice může pomoci celotělová masáž či aplikace mastí, zejména konopné, koňské a rozmarýnové, problém je v tom, že uleví od bolesti, ale jen přechodně, nemají léčivý a už vůbec ne trvalý účinek.
Totéž se týká preparátů, které leckdy doporučují známé osobnosti, po kterých revmatičtí starci běhají jak koroptvičky. Jejich efekt totiž není vědecky prokázán, osobně ho považuji za hodně sporný, až klamný, zvlášť s přihlédnutím k ceně! Mnohem účinnější je huspenina za pár korun! Upozorňuje doktor Sedmík.
Ten také tvrdí, že na stav kloubů má z dlouhodobého hlediska zhoubný vliv i špatná obuv, zejména boty na jehlách či vysokém podpatku, které nosí (dnes už nejen) ženy, aby vypadaly vyšší.
K alternativním metodám, patří i chiroterapie. Ta používá hlavně manuální techniky na kloubech, vazech, svalech, či kůži. Lze s ní napravit a rozpohybovat vady kloubů a pohybového ústrojí. Pokud pacient spolupracuje, je ještě účinnější, a přitom zůstává šetrná.
Zdroj: MUDr. Jan Sedmík, rehabilitační lékař