Článek
Jejich úloha se lišila, obvykle platilo, že čím mocnější byl vládce, tím menší význam měli, nicméně jejich úlohu v budování státu nikdo nezpochybňoval. Hodně lidí se sice domnívá, že svět změnily moderní technologie a sociální sítě, ale není to tak úplně pravda. Psycholog Michal Florian, který v roce 1968 emigroval do Anglie, kde a u nás na „střídačku“ žije, se zamýšlí nad tím, co všechno ovlivňuje dnešní společnost.
„Jednu z velkých změn představovala výstavba sídlišť. Do té doby se žilo v nájemních, činžovních domech, kde se lidi znali, pomáhali si drobnými službami, navštěvovali se. Dnes maximálně pozdraví partaje na patře. Paneláky přinesly anonymitu, nikdo nevěděl, kdo v těch stovkách bytů bydlí - tím se paralelně zvýšila zločinnost.
Význam měla i zdánlivá maličkost. Po dlouhá tisíciletí platilo pořekadlo Šaty dělají člověka, každý na první pohled poznal boháče od chudáka. Džíny, které se staly díky herci Jamesu Deanovi v padesátých letech uniformou, úplně všechno změnily, nosí je v kombinaci s tričkem či svetrem skoro každý, třeba i Bill Gates, tím se už na pohled stírá sociální rozdíl. Jistě, rozdíl je v kvalitě a značce oblečení, ale kdo si toho všimne?
U nás za socialismu došlo k paradoxu, který bychom mohli nazývat tvorba falešných elit. Bohatí totiž nebyli vědci, lékaři, prostě intelektuální smetánka, ale vyšší straničtí činitelé, veksláci, zelináři, řezníci, taxikáři, číšníci, recepční. Ti majetek nerozšiřovali, spíš skrývali, aby na sebe neupozornili policii.
Navíc došlo k devastaci morálních hodnot, platila hesla: „My předstíráme, že děláme, soudruzi předstírají, že nás platí, nebo „oblíbené kdo v práci nekrade, okrádá rodinu.“ Poměrně dobře se měli populární zpěváci, hudební skupiny, filmoví a seriáloví herci - na rozdíl od čistě divadelních, ti třeli bídu s nouzí, což platí dodnes.
Cesta na vrchol ale nebyla snadná, zvlášť to platilo u hudebních skupin, kariéře předcházelo i několikaleté zkoušení v garážích a všude možně. Na hudbě se to pochopitelně poznalo. Dnes dá manažer dohromady partu kluků, co nijak zvlášť neumí ani zpívat, ale dobře vypadají. Pak mu stačí jeden hit a je on i jeho ovečky „za vodou.“
Typický je případ moldavské skupiny a jejího songu Dragostea Din Tei. I když nikdo nerozuměl, o čem zpívají, ovládl na krátký čas hitparády. Dnes po nich neštěkne ani pes. Degradace umění se netýká jen hudby. Momentálně jsou v kurzu obrazy malované prasetem https://www.eccentricclub.cz/2018/02/pigcasso-prase-vystavujici-vlastni-malby/
Vše je podřízeno zisku. Některé hudební styly, například rap, nevyžadují absolutně žádný hudební sluch, prakticky jde o rytmické mluvení do hudby ze syntetizátoru. V začátcích líčili převážně černošští interpreti své problémy, byla to někdy i sociální zpověď, to už dávno neplatí, stačí si poslechnout, o čem mluví - nejde o zpěv - Rytmus.
Zvláštní postavení mají takzvaní influenceři. Ti mnohdy ovládají dokonale jen jednu věc - strhnout na sebe pozornost za každou cenu. Kromě pochybné slávy - a ta dlouho nevydrží - jim jde jen o zisk. S penězi ale neumí zacházet, nesmyslně utrácejí, kupují si drahá auta, šelmy jako domácí mazlíčky, ověšují se zlatem, šperky, drahými kabelkami, prostě věcmi, které ztrácejí většinu hodnoty už při koupi.
Až na výjimky jako Leoš Mareš nemyslí na zadní kolečka, takže se může stát a stává, že zisky „rozfrcají“ ještě rychleji, než je získali. Když o ně přestane být zájem, skončí přeneseně či opravdově na ulici, kam patří. Co je na tom nebezpečné, že ovlivňují, nebo spíš ohlupují obrovské množství lidí. V módě jsou také často šílené výzvy na Tik Toku , které už stojí životy těch, co chtějí nějaký hloupý nápad napodobit.
Nikdy v historii také nedostávali takový prostor psychopati a sociopati, podvodníci, mezi které můžeme zařadit numerology, astrology, kartáře, věštce ze skleněné koule. Ti všichni mají žně, což souvisí s tím že jsme ateistický stát. Člověk ale víru potřebuje. Je zajímavé, že i ti největší bezvěrci se v opravdu kritických situacích, kdy jde o život, pomoci Boha vehementně dovolávají.
Nicméně v ostatních problémech nejdou do kostela, ale hledají pomoc u lidí, kterým nejde o jejich duševní blaho, ale vlastní kapsu. Většinou se dozví, že mají špatné období (logicky, jinak by k těmto individuím nešli) ale brzy mohou počítat s tím, že si je najde štěstí. Pak nadšeně odkráčí - až do další krize poté, co se věštba nesplní. Pak hledají dalšího „prognostika.“
Novinkou jsou pak internetové podvody, týkají se obvykle investice do kryptoměn, kde pachatelé sází na lidskou hrabivost, dále seznámení s lékařem, vojákem na misi apod. kteří potřebují finanční pomoc s tím, že ji pak stonásobně vrátí. Někdy jsou historky tak stupidní, že je na pováženou, aby tomu někdo uvěřil, ale bohužel se to stává a skoro denně.
Tím se opět dostává k penězům lůza. Ta o ně ale zase brzy přijde, buď se najde někdo chytřejší, kdo okrade pro změnu je, nebo je nesmyslně rozhází. Jinak mnozí opravdu bohatí lidé věnují značné částky na charitativní účely a tím pomáhají společnosti. Krátce o sociálních sítích. Přestože jsou obecně považovány za záležitost mladé generace, není to už ani náhodou pravda.
Na Facebooku už skoro nejsou, opouštějí také Instagram. A jestli něco perfektně umí, tak třídit a vyhodnocovat informace, v tom se liší od starších, často je možné setkat se s názorem: „Psali to na internetu, takže je to pravda,“ přitom nic ji není tak vzdálené.
Dalším fenoménem, na kterém se dá skvěle a hodně vydělat je platforma Only fans, kde uživatelé sdílí za zaplacení měsíčního poplatku obvykle erotické, ale i deviantní fotky, videa, příspěvky. Je to někdy jedna z forem pornografie, účet tam mají ale i lidé, kteří si tímto pofidérním způsobem přivydělávat nemusí jako Simona Krainová."
Do módy se teď dostaly bojové sporty, kdy zápasníci dostávají za krátký pobyt v ringu milión. Pochopitelně si nemohou takových peněz vážit, ale ty ještě nikdy neudělaly nikoho šťastného, své o tom vědí výherci miliardových částek v loteriích. Končí své zamyšlení Michal Florian.
Zdroj: https://nasetema.cz/laska-sex-vztahy/jak-funguje-platforma-onlyfans-a-kdo-na-ni-v-cesku-vydelava/3889/
https://sitevhrsti.cz/socialni-site/