Článek
Narodila se 5. září 1940 jako Raquel Tejada, první ze tří dětí Armanda, leteckého inženýra bolivijského původu a Josephine Sarah Hallové. Rodina se přestěhovala do San Diega v Kalifornii, když jí byly dva roky. Dětství měla naprosto bezproblémové, odmalička studovala balet.
V sedmnácti skončila, když ji učitel řekl, že na profesionální úroveň nemá postavu. Byla, jak se říká, samá noha samá ruka (měřila 169 cm, tehdy nadprůměr) ale hlavně už měla velká ňadra, která se nechtěla vtěsnat do upnutého trikotu. Taneční lekce se jí ale vyplatily, osvojila si ladný způsob chůze, který muže eroticky přitahoval.
Získala pět titulů Miss v různých soutěžích. Přesto dala přednost studiu na San Diego State University, kde získala prospěchové stipendium a randila se svou první láskou, zpěvákem i tanečníkem Jamesem Welchem. Toho si vzala a jeho jméno si ponechala navždy, šlo ale o vynucený sňatek, byla ve čtvrtém měsíci.
Narodil se jí syn Damon o dva roky později dcera Tahnee. Ti se stali také herci, i když na její slávu nedosáhli.„Já nečekala, jak se celá řada událostí spojí a navždy promění můj život. S Jimem jsme po období zamilovanosti řešili realitu manželského života, on si hledal práci a já desetkrát denně volala matce kvůli receptům.“ vzpomínala.
Kvůli péči o děti, které nechtěla nechat„napospas“ vychovatelkám, ukončila studium, stala se nejprve televizní rosničkou, později se přestěhovala do Dallasu, kde se živila jako modelka. Jak děti víc povyrostly, vrátila se zpět do Kalifornie a objížděla herecké konkurzy. To se jí vyplatilo.
První velkou příležitost dostala ve velkofilmu Milion let před Kristem (1966) a využila ji naplno. Je třeba objektivně říci, že neukázala ani tak nesporné herecké kvality, spíš krásnou tvář, výstavní tělo a především nádherná prsa v prehistorických bikinách, objevila se také na obálce časopisu Playboy, jeho čtenáři ji zvolili nejžádanější ženou šedesátých a sedmdesátých let.
Plakát, který lákal na film, si logicky vybral fotku, kde poprsí odhalovala tak, jak se v té - ještě dost puritánské době - dalo. Byl pochopitelně okamžitě vyprodán a visel v nejednom pokoji mužů a teenagerů, objevil se také v kultovním filmu Vykoupení z věznice Shawshank, kde zdobil celu hlavního hrdiny. Velký rozruch pak způsobil western 100 pušek.
Hrála indiánskou dívku, její partner byl afroamerický herec Jim Brown, šlo o jednu z prvních rasově smíšených milostných scén v Hollywoodu. Film ale neměl moc velký úspěch. Že se kontroverzních postav nebojí, ovšem dokázala o rok později, kdy hrála transsexuálku (to nebylo tehdy vůbec obvyklé) v komedii Myra Breckinridgeová.
Veliký podíl na její vzestupné kariéře měl druhý manžel, producent Patrik Curtis, díky němu získávala zajímavé role, za jeho podpory uvedla stanice CBS i televizní speciál Raquel, kde měla za hosty zpěváka Tom Jonese, komika Boba Hopa a legendárního herce Johna Wayna. Čím dál víc si ale uvědomovala, že ji herectví okrádá o děti a dost přibrzdila.
„Viděla jsem, jak se na nich má nepřítomnost podepisuje, to mi lámalo srdce. Já jim potřebovala dávat jasně najevo, že chci být součástí jejich životů a že mám jako máma co nabídnout. Postupně se jejich zklamání a nedůvěra rozplynuly, to mě potěšilo.“ Líčila toto období, stala se jednou z mála filmových hvězd, co nemusela mít výčitky, že by své ratolesti zanedbala.
Sice si nedala pauzu s muži, mezi její milence patřil Elvis Presley, Sean Connery, Steve McQueen, Warren Beatty, Alice Cooper (s tím vydržela téměř rok) do chomoutu však nijak nepospíchala. Byla single devět let, než se v roce 1980 provdala za režiséra a herce Andrého Weinfelda. S ním vydržela ze všech nejdéle, deset let, než se rozvedli.
„Naše manželství bylo dlouho šťastné, ale ona se pak přestěhovala zpět do Los Angeles, já zůstal v New Yorku a v Paříži. Vztahy na dálku prostě nefungují,“ řekl posmutněle a Rachel dodala: „Já si u každého manžela myslela, že jde o lásku na celý život, ze začátku jsem žila jako v pohádce. Pak se to začalo kazit a nevyšlo to, nemělo smysl dál pokračovat. Asi jsem se neměla vdávat, třeba by to bylo jiné,“ uvažovala.
V roce 1973 dostala šanci, kterou nemohla, ani nechtěla odmítnout, režisér Richard Lester ji obsadil do role Constance Bonacieuxové, milenky D'Artagnana, ve dvoudílné adaptaci Dumasova románu Tři mušketýři. Udělal z ní sice krásnou, ale nešikovnou zmatkářku, šlo spíš o komickou postavu. Přesto za ni získala prestižní Zlatý globus.
Další filmový hit, Zvíře, její komediální talent potvrdil, zdárně jí sekundoval Jean Paul Belmondo. Měla ale pestrý herecký rejstřík, zaujala i ztvárněním postavy profesorky psychologie, krásné a talentované matky dvou dětí bojující s nevyléčitelnou nemocí v televizním dramatu Right to Die. Pustila se také do podnikání.
V osmdesátých letech se úspěšně etablovala jako obchodnice v oblasti zdraví a krásy, napsala knihu Raquel Welch Total Beauty and Fitness Program, k ní později natočila doprovodná videa. Obsahovaly i program hatha jógy, názory na životní a osobní styl, výživu, krásu. Uspěla i se sadou paruk, šperků a přípravků pro péči o pleť.
Věnovala se i veřejně prospěšné činnosti, v roce 2001 získala cenu Imagen Lifetime Achievement Award za propagaci latinskoamerických vztahů. Poslední sňatek uzavřela s majitelem pizzerie Mulberry Street Richardem Palmerem. Ten si v médiích pochvaloval: „Jsem nadšený, má žena je žijící legenda. Na baseballových zápasech mám díky ní skvělá místa.“
Opět spolu vydrželi pouze pět let, to byla asi její hranice. „On a myslím že i ostatní nemohli přijmout, že jsem soběstačná, nikoli na nich závislá, nemuseli mi dávat peníze, podporovat mě. A to ve své ješitnosti jen málokterý muž překousne,“ uvedla po rozchodu. Později to ještě rozvedla v rozhovoru s Piercem Morganem, věhlasným moderátorem.
„Nechci už muže. Jsem šťastná. Vyhovuje mi, že si můžu dělat co chci a jak to chci. Můj život je skvělý, na nic si nemůžu stěžovat, vše si dokážu zařídit sama a v mém věku už sex není tak důležitý.“ Raquel, jako málokterá superstar, se nikdy, ani za astronomický honorář neobjevila na stříbrném plátně zcela nahá s tím, že k tomu ji rodiče nevychovali.
Od roku 2006 si dala v Hollywoodu jedenáctiletou pauzu, hrála jen v televizních filmech, než přijala roli v komedii Milovník po přechodu, poslední, co natočila. Stáhla se do ústraní, později se u ní objevila Alzheimerova choroba, ta měla za následek váhový nárůst, který ji způsobil srdeční problémy, kterým vloni v 82 letech podlehla.
Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi/22574-raquel-welch.html
https://www.imdb.com/name/nm0000079/bio/
https://www.wigs.com/collections/raquel-welch?srsltid=AfmBOopLYtq1NmtTkAOXpPXbfivAYjTWIQ2-UqzGEbcwlPILrvzVVPDi