Článek
Narodila se 5. září 1940 jako Raquel Tejada, první ze tří dětí Armanda, leteckého inženýra bolivijského původu a Josephine Sarah Hallové. Rodina se přestěhovala do San Diega v Kalifornii, když jí byly dva roky. Dětství měla naprosto bezproblémové, odmalička studovala balet.
V sedmnácti skončila, když ji učitel řekl, že na profesionální úroveň nemá postavu. Byla, jak se říká, samá noha samá ruka (měřila 169 cm, tehdy nadprůměr,) ale hlavně v upnutém trikotu „nahoře“ příliš vyvinutá. Lekce tance se ji ovšem vyplatily, osvojila si ladný způsob chůze, který muže eroticky přitahoval.
Získala pět titulů Miss v různých soutěžích. Přesto dala přednost studiu na San Diego State University, získala prospěchové stipendium a randila s první láskou, zpěvákem i tanečníkem Jamesem Welchem. Toho si vzala a jeho jméno si nechala navždy, šlo ale vynucený sňatek, byla ve čtvrtém měsíci.
Narodil se jí syn Damon o dva roky později dcera Tahnee. Ti se stali také herci, i když na její slávu nedosáhly.„Já nečekala, jak se řada událostí spojí a navždy mi promění život. S Jimem jsme po období zamilovanosti řešili realitu manželského života, on si hledal práci a já desetkrát denně volala matce kvůli receptům." Vzpomínala později.
Kvůli péči o děti, nechtěla je nechat„napospas“ vychovatelkám, ukončila studium, stala se nejprve televizní rosničkou, později se přestěhovala do Dallasu, kde se živila jako modelka. Jak děti povyrostly, vrátila se zpátky do Kalifornie a začala objíždět herecké konkurzy. To se jí vyplatilo.
Velkou příležitost dostala ve velkofilmu Milion let před Kristem z roku 1966 a využila ji naplno. Je třeba objektivně říci, že neukázala ani tak nesporné herecké kvality, spíš krásnou tvář, výstavní tělo a především nádherná prsa v prehistorických bikinách, objevila se v nich na obálce časopisu Playboy. Jeho čtenáři ji zvolili nejžádanější ženou šedesátých a sedmdesátých let.
Plakát, který lákal na film, si logicky vybral fotku, kde poprsí odhalovala tak, jak se v té - ještě dost puritánské době - dalo. Byl pochopitelně okamžitě vyprodán a visel v nejednom pokoji mužů a teenagerů, objevil se také v kultovním filmu Vykoupení z věznice Shawshank, kde zdobil celu hlavního hrdiny.
Velký rozruch způsobila její role ve westernu 100 pušek, kde hrála indiánskou dívku a její partner byl afroamerický herec Jim Brown. Šlo totiž o jednu z prvních rasově smíšených milostných scén v Hollywoodu. Film ale neměl moc velký úspěch. Že se kontroverzních postav nebojí, ovšem dokázala o rok později, kdy hrála transsexuálku v komedii Myra Breckinridgeová.
Veliký podíl na její kariéře měl druhý manžel, producent Patrik Curtis, díky němu získávala role, za jeho podpory uvedla stanice CBS i televizní speciál Raquel, kde měla za hosty zpěváka Tom Jonese, komika Boba Hopa a westernového herce Johna Wayna. Čím dál víc si ale uvědomovala, že ji herectví okrádá o děti a přibrzdila.
„Viděla jsem, jak se na nich má nepřítomnost podepisuje, to mi lámalo srdce. Já jim potřebovala dávat najevo, že chci být součástí jejich životů a že mám jako máma co nabídnout. Postupně se zklamání a nedůvěra rozplynuly, to mě potěšilo.“ Líčila toto období, stala se jednou z mála filmových hvězd, které nemusely mít výčitky, že kvůli kariéře své ratolesti zanedbaly.
Sice si nedala pauzu s muži, mezi její milence patřil Elvis Presley, Sean Connery, Steve McQueen, Warren Beatty, Alice Cooper (s tím vydržela téměř rok) do chomoutu však nepospíchala. Byla single devět let, než se v roce 1980 provdala za režiséra a herce Andrého Weinfelda. Toto manželství trvalo ze všech nejdéle, deset let.
„Bylo dlouho šťastné, ale ona se pak přestěhovala zpět do Los Angeles, já zůstal v New Yorku a v Paříži. Vztahy na dálku prostě nefungují,“ řekl posmutněle a Rachel k tomu dodala: „Já si u každého manžela myslela, že jde o lásku na celý život, ze začátku jsem žila jako v pohádce. Pak se to ale začalo kazit a nevyšlo to, nemělo smysl pokračovat. Možná jsem se neměla vdávat, třeba by to bylo jiné,“ uvažovala.
V roce 1973 dostala šanci, kterou nemohla, ani nechtěla odmítnout, režisér Richard Lester ji obsadil do role Constance Bonacieuxové, milenky D'Artagnana, v dvoudílné adaptaci Dumasova románu Tři mušketýři. Udělal z ní sice krásnou, ale nešikovnou zmatkářku, šlo částečně o komickou postavu. Přesto získala prestižní Zlatý globus.
Další filmový hit, Zvíře, její komediální talent potvrdil, zdárně jí sekundoval Jean Paul Belmondo. Měla ale pestrý herecký rejstřík, zaujala i ztvárněním postavy profesorky psychologie, krásné a talentované matky dvou dětí bojující s nevyléčitelnou nemocí v televizním dramatu Right to Die. Pustila se také do podnikání.
V osmdesátých letech se úspěšně etablovala jako obchodnice v oblasti zdraví a krásy, napsala knihu Raquel Welch Total Beauty and Fitness Program, k ní později natočila doprovodná videa. Obsahovaly i program hatha jógy, její názory na životní a osobní styl, výživu, krásu. Uspěla i se sadou paruk, šperků a přípravků pro péči o pleť.
Věnovala se i veřejně prospěšné činnosti, v roce 2001 získala cenu Imagen Lifetime Achievement Award za propagaci latinskoamerických vztahů. Poslední sňatek poté uzavřela s majitelem pizzerie Mulberry Street Richardem Palmerem. Ten řekl: „Jsem velmi nadšený, moje žena je žijící legenda. Na baseballových zápasech mám díky ní skvělá místa.“
Opět spolu vydrželi pouze pět let, to byla asi její hranice. „On a myslím že všichni ostatní nemohli přijmout, že jsem soběstačná, nikoli na nich závislá, nemuseli mi dávat peníze, podporovat mě. A to ve své ješitnosti jenom málokterý muž dokáže překousnout,“ uvedla po rozchodu. Později to ještě rozvedla v rozhovoru s Piercem Morganem, věhlasným moderátorem.
„Nechci muže. Jsem šťastná. Vyhovuje mi, že si můžu dělat co chci a jak to chci. Můj život je skvělý a na nic si nemůžu stěžovat, všechno si dokážu zařídit sama,“ svěřila se mu. Sex pro ni nebyl alfou a omegou, jako málokterá hvězda se ani za astronomický honorář na plátně neobjevila zcela nahá s tím, že k tomu ji rodiče nevychovali.
Od roku 2006 si dala v Hollywoodu jedenáctiletou pauzu, hrála pouze v televizních filmech, než přijala roli v komedii Milovník po přechodu, poslední, co kdy natočila. Stáhla se do ústraní, později se u ní objevila Alzheimerova choroba, měla za následek váhový nárůst, který ji způsobil srdeční problémy, kterým vloni v 82 letech podlehla.
Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi/22574-raquel-welch.html
https://www.imdb.com/name/nm0000079/bio/
https://www.wigs.com/collections/raquel-welch?srsltid=AfmBOopLYtq1NmtTkAOXpPXbfivAYjTWIQ2-UqzGEbcwlPILrvzVVPDi