Hlavní obsah
Lidé a společnost

Karel Štědrý se sám staral o dcery, žil aktivně, podnikal, ve stáří nelítostně udeřily těžké nemoci

Foto: Dobová pohlednice, přefoceno Jan Janula

Karel Štědrý neměl uhlazenou vizáž džentlmena, ale chování rozhodně ano. V Semaforu, kde patřil k zakládajícím členům, noblesou ovlivnil i Karla Gotta. Kromě zpěvu se prosadil i jako konferenciér zábavných pořadů a později jako úspěšný podnikatel.

Článek

Pocházel z učitelské rodiny, a i když s bratrem Ivanem, dramaturgem a hudebníkem, tíhli k hudbě, otec to neschvaloval. Získal titul inženýra, ale nikdy se tak živit nechtěl. Už v osmnácti letech potkal první osudovou ženu Janu. Byla z toho láska na první pohled, ale dva roky to před rodiči tajil, byla totiž mnohem starší a navíc rozvedená.

To byl v té době vážný „morální“ škraloup. Když ale po čtyřech letech randění otěhotněla, musel jít s kůží na trh. Manželství bylo šťastné, dcery pojmenoval podle nejoblíbenějších hitů svého přítele Waldemara Matušky - Zuzana a Tereza. Jenže pak náhle udeřila rakovina. Zatímco se léčila, staral se o ně a čekal, až se jeho choť vrátí domů. Nevrátila se.

„Jana pro mě byla žena na celý život. Počítal jsem s ní. Nikdy bych se s ní nerozvedl. Po tom dvacetiletém manželství jsem ovdověl. Terezce bylo 13, Zuzce 18, a já se stal mámou i tátou dohromady. Nebylo to lehké, hlavně na čas, musel jsem odmítnout i některé nabídky, na druhé straně nás showbyznys živil.“ přiznal Štědrý.

Proslavili ho zejména duety Mám malý stan (https://www.youtube.com/watch?v=Fc5C16m_cYs) a Milenci v texaskách z filmu Starci na chmelu - sólově ovšem uspěl se skladbami Písmena nebo Hospoda. Ze Semaforu odešel do divadla Rokoko. Pak se dlouhodobě věnoval swingu, především s Karlem Hálou, uváděl jako spíkr orchestr Karla Vlacha, hrál ve filmech Kdyby tisíc klarinetů a Ta naše písnička česká.

Později se uplatnil také jako moderátor v rozhlase a televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl populární zábavný písničkový pořad Vysílá Studio A, účinkoval v Kabaretu u dobré pohody.

Ze Semaforu odešel s Evou Pilarovou do divadla Rokoko, později se dlouhodobě věnoval swingu, především s Yvettou Simonovou či Karlem Hálou. Jako konferenciér také působil v orchestru Karla Vlacha, objevil se ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Ta naše písnička česká.

Foto: Foto.https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Karel_%C5%A0t%C4%9Bdr%C3%BD

Karel Štědrý

Po čase se oženil znovu, okouzlila ho krasobruslařka Eva Vondrušková. Pak se ukázalo, že nešlo o šťastný nápad, poté, co zamilovanost pominula, se vztah brzy rozpadl. Nelibě to nesla její dcera Nicol Lenertová, pozdější moderátorka, která si náhradního tatínka brzy oblíbila. Do třetice mu manželství vyšlo s přítelkyní kamaráda, Evou Kicperovou.

Nejprve si začali tajně telefonovat, pak přešli k osobním schůzkám, a záhy došlo také na zásnuby. Věkový rozdíl dvacet jedna let je nijak neomezoval. Měli spolu syna Karla, z toho se stal úspěšný a známý malíř. Stála mu věrně po boku když rozjel po listopadu podnikání v oblasti nápojových automatů, které u nás v té době nikdo neznal.

„Já se nejdřív rozjel do Rakouska a Itálie, abych zjistil, jak to tam přesně funguje. Pak jsem si půjčil 1,5 milionu korun, za které jsem automaty nakoupil. V začátcích jsme je opravovali sami. Jezdil jsem po republice s kýblem, hadrem a taškou s potřebnými ingrediencemi.“ Vzpomínal na nesnadné začátky. Celkem brzy přišel velký boom, ve finále zaměstnával 80 pracovníků. Šel s dobou, díky technickému vzdělání si hodně rozuměl s počítačem.

Sbíral DVD, nahrával si zajímavé filmy z televize, sám je natáčel, kdysi uvažoval o studiu filmové historie. Žil aktivně, v mládí závodně plaval a denně si „dával několik bazénů,“ hrál tenis, v zimě lyžoval. Přesto se mu nevyhnuly vážné zdravotní komplikace, měl kardiovaskulární problémy, lékaři mu diagnostikovali nedomykavost srdeční chlopně.

Později se k tomu přidala nelítostná rakovina, nejprve zasáhla střeva a poté, když se z toho dostal, i prostatu. Pevně ale věřil tomu, že zrádné choroby překoná, bojoval s nimi, jenže se přihlásil o slovo i „pan Alzheimer.“ Nakonec zemřel, stejně jako Karel Gott, na akutní leukemii. Z největší pravděpodobností ji dostal z prodělaných šedesáti chemoterapií.

Měl celoživotní heslo, že mladý je ten, kdo má v sedmdesáti plány, a starý ten, kdo má ve třiceti splněno. V nemoci se mohl spolehnout na masivní podporu rodiny, stála u jeho lůžka když opustil v osmdesáti letech tento svět. Odešel z něj ale nepochybně spokojený, zanechal za sebou skutečně nezapomenutelnou stopu s ním byla do posledních chvil jeho rodina.

Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi/22086-karel-stedry.html

https://www.irozhlas.cz/kultura/hudba/v-80-letech-zemrel-zpevak-karel-stedry-patril-mezi-predstavitele-ceske-popularni_1711070850_pj

https://www.ceskatelevize.cz/lide/karel-stedry/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz