Článek
Pocházel z učitelské rodiny, a i když s bratrem Ivanem, dramaturgem a hudebníkem, tíhli k hudbě, otec to neschvaloval. Získal titul inženýra, ale nikdy se tak živit nechtěl. Už v osmnácti letech potkal první osudovou ženu Janu. Byla z toho láska na první pohled, ale dva roky to před rodiči tajil, byla totiž mnohem starší a navíc rozvedená.
To byl v té době vážný „morální“ škraloup. Když ale po čtyřech letech randění otěhotněla, musel jít s kůží na trh. Manželství bylo šťastné, dcery pojmenoval podle nejoblíbenějších hitů svého přítele Waldemara Matušky - Zuzana a Tereza. Jenže pak náhle udeřila rakovina. Zatímco se léčila, staral se o ně a čekal, až se jeho choť vrátí domů. Nevrátila se.
„Jana pro mě byla žena na celý život. Počítal jsem s ní. Nikdy bych se s ní nerozvedl. Po tom dvacetiletém manželství jsem ovdověl. Terezce bylo 13, Zuzce 18, a já se stal mámou i tátou dohromady. Nebylo to lehké, hlavně na čas, musel jsem odmítnout i některé nabídky, na druhé straně nás showbyznys živil.“ přiznal Štědrý.
Proslavili ho zejména duety Mám malý stan (https://www.youtube.com/watch?v=Fc5C16m_cYs) a Milenci v texaskách z filmu Starci na chmelu - sólově ovšem uspěl se skladbami Písmena nebo Hospoda. Ze Semaforu odešel do divadla Rokoko. Pak se dlouhodobě věnoval swingu, především s Karlem Hálou, uváděl jako spíkr orchestr Karla Vlacha, hrál ve filmech Kdyby tisíc klarinetů a Ta naše písnička česká.
Později se uplatnil také jako moderátor v rozhlase a televizi. V pořadu Melodie stříbrného plátna spojil hudební um s celoživotní vášní pro film, uváděl populární zábavný písničkový pořad Vysílá Studio A, účinkoval v Kabaretu u dobré pohody.
Ze Semaforu odešel s Evou Pilarovou do divadla Rokoko, později se dlouhodobě věnoval swingu, především s Yvettou Simonovou či Karlem Hálou. Jako konferenciér také působil v orchestru Karla Vlacha, objevil se ve filmech Kdyby tisíc klarinetů nebo Ta naše písnička česká.

Karel Štědrý
Po čase se oženil znovu, okouzlila ho krasobruslařka Eva Vondrušková. Pak se ukázalo, že nešlo o šťastný nápad, poté, co zamilovanost pominula, se vztah brzy rozpadl. Nelibě to nesla její dcera Nicol Lenertová, pozdější moderátorka, která si náhradního tatínka brzy oblíbila. Do třetice mu manželství vyšlo s přítelkyní kamaráda, Evou Kicperovou.
Nejprve si začali tajně telefonovat, pak přešli k osobním schůzkám, a záhy došlo také na zásnuby. Věkový rozdíl dvacet jedna let je nijak neomezoval. Měli spolu syna Karla, z toho se stal úspěšný a známý malíř. Stála mu věrně po boku když rozjel po listopadu podnikání v oblasti nápojových automatů, které u nás v té době nikdo neznal.
„Já se nejdřív rozjel do Rakouska a Itálie, abych zjistil, jak to tam přesně funguje. Pak jsem si půjčil 1,5 milionu korun, za které jsem automaty nakoupil. V začátcích jsme je opravovali sami. Jezdil jsem po republice s kýblem, hadrem a taškou s potřebnými ingrediencemi.“ Vzpomínal na nesnadné začátky. Celkem brzy přišel velký boom, ve finále zaměstnával 80 pracovníků. Šel s dobou, díky technickému vzdělání si hodně rozuměl s počítačem.
Sbíral DVD, nahrával si zajímavé filmy z televize, sám je natáčel, kdysi uvažoval o studiu filmové historie. Žil aktivně, v mládí závodně plaval a denně si „dával několik bazénů,“ hrál tenis, v zimě lyžoval. Přesto se mu nevyhnuly vážné zdravotní komplikace, měl kardiovaskulární problémy, lékaři mu diagnostikovali nedomykavost srdeční chlopně.
Později se k tomu přidala nelítostná rakovina, nejprve zasáhla střeva a poté, když se z toho dostal, i prostatu. Pevně ale věřil tomu, že zrádné choroby překoná, bojoval s nimi, jenže se přihlásil o slovo i „pan Alzheimer.“ Nakonec zemřel, stejně jako Karel Gott, na akutní leukemii. Z největší pravděpodobností ji dostal z prodělaných šedesáti chemoterapií.
Měl celoživotní heslo, že mladý je ten, kdo má v sedmdesáti plány, a starý ten, kdo má ve třiceti splněno. V nemoci se mohl spolehnout na masivní podporu rodiny, stála u jeho lůžka když opustil v osmdesáti letech tento svět. Odešel z něj ale nepochybně spokojený, zanechal za sebou skutečně nezapomenutelnou stopu s ním byla do posledních chvil jeho rodina.
Zdroj: https://www.fdb.cz/lidi/22086-karel-stedry.html
https://www.irozhlas.cz/kultura/hudba/v-80-letech-zemrel-zpevak-karel-stedry-patril-mezi-predstavitele-ceske-popularni_1711070850_pj
https://www.ceskatelevize.cz/lide/karel-stedry/