Hlavní obsah
Cestování

Karlovy Vary najdeme také v Mexiku

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Wikimedia Commons - National Park Service Digital Image Archives, public domain

Městečko Carlsbad, vyhlášené jeskyněmi, nenajdeme u nás, jak by se dalo čekat, ale až v Novém Mexiku. Objevil ho v roce 1798 misionář John A. Frasier, který nalezl při kopání studně pramen horké vody, který mu připomínal ten v Karlových varech.

Článek

Jeskyně leží v poušti poblíž rezervace Apačů kmene Mescalero, které v románech Karla Maye proslavil hrdinný náčelník Vinnetou. Dovnitř lze jít po schodech, nebo sjet výtahem, hlavní prostory jsou obrovské, takzvaný Dóm gigantů patří mezi největší na světě.

Působivé jsou i další dómy - Velký Novomexický, Indiánského dítěte či Zeleného jezera, zmínku zaslouží i Králův palác a Královnina komnata. Všechny vynikají překrásnou krápníkovou „výzdobou“, mezi nejznámější patří stalagmity Totem a Prst čarodějnice.

Unikátní je i jeskyně Lechuguilla, šestá nejdelší na světě s (193 km) a nejhlubší v USA, je hluboká 489 m. Ta je kvůli ochraně přírody veřejnosti nepřístupná.

Stáří celého komplexu se odhaduje na 250 milionů let, zatím se prozkoumaly desítky kilometrů chodeb, ale nikde není psáno, že existují další. Jejich návštěva je zážitkem, na který se nezapomíná, už jen jízda výtahem dolů neuvěřitelných 79 poschodí.

Tam teprve začíná podzemní říše, nebýt stánků s občerstvením i suvenýry, připadal by si člověk jako v sídle Fantomase. Místní průvodci si s turisty často hrají na „schovávanou,“ úmyslně zhasnou světlo a přitom potměšile prohodí, že pokud by se mu nepovedlo rozsvítit, nikdy se ven nikdo nedostane.

Ne všichni tento kanadský žertík ocení, hlavně na dámy jdou často mdloby. Naštěstí výstup trvá jen krátce, celá prohlídka zabere hodinu i půl dne, záleží na zvoleném okruhu a smyslu obdivovat krásy podzemích prostor.

Celý komplex byl uveden do provozu 14. května 1930, ale do mnoha jeskyní se chodilo už mnohem dřív, i když vstup „střežily“ trsy kaktusů, které ho zakrývaly. Uvnitř je teplota jen 13 stupňů, takže vzít si svetr je povinnost, přestože venku je tak 40 °C i víc.

Naštěstí tam není vlhko, jako to často v podzemí bývá, vzhledem ke klimatu je totiž jen minimální přísun povrchové vody, nicméně jsou tu ještě minerální prameny.

Na růst krápníků a dalších útvary to vliv nemělo, jejich kouzlo lze ocenit hlavně při návštěvě síní Big Room (33,210 m²) či King’s Palace, prostory, v kterých se jich hodně nachází, jsou obrovské, největší naše nákupní centrum by tu vypadalo jako krámek…

Největší atrakce se ale odehrává večer, venku, kdy statisíce netopýrů vylétá z jeskyní a míří k řece Rio Pecos za potravou…

Foto: Wikimedia Commons - National Park Service Digital Image Archives, public domain

Carlsbad_Caverns_National_Park_P1012863

Zdroj: https://www.newmexico.org/places-to-visit/regions/southeast/carlsbad/

https://www.britannica.com/place/Carlsbad-New-Mexico

https://www.carlsbadchamber.com/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz