Hlavní obsah

Po kyslíku se mládne!

Foto: Jan Janula

O tom, že bez kyslíku se nedá dýchat a je pro nás nezbytný, ví každé dítě. Dnes, kdy je vzduch plný exhalací, je ještě cennější než v minulosti…

Článek

I proto se hledaly cesty, jak ho využít, ne každý se může na zimu odstěhovat do hor či k moři kde je čisté prostředí, nebo tam jezdit na pár měsíců – týdenní pobyt nemá vzhledem k aklimatizaci cenu a tělu víc ublíží, než prospěje, hlavně při návratu do zimy a smogu. Nakonec se našlo řešení – oxygenoterapie.

Brzy se stala módou a dnes ji nabízí nejen lékařská zařízení, ale i wellness studia, či kosmetické salóny. Ty tvrdí, že kyslík dokáže přispět k výraznému omlazení pokožky. To je sice pravda, ale nelze očekávat, že vrásčitou kůži nahradí „dětská prdelka“, nebo se po ní člověk bude cítit o dvacet let mladší. Příznivé účinky má až při déletrvající, pravidelné aplikaci, tak jednou týdně.

MUDr. Jan Sedmík, rehabilitační lékař, který ji také používá, však varuje. Pokud nejsou průtok a koncentrace stanoveny na základě vyšetření, může být tato metoda takřka neúčinná, každý totiž potřebuje jinou dávku i dobu trvání. Důležitým faktorem je také kvalita přístrojů – říká se jim kyslíkové koncentrátory.

Existují i na domácí použití, jejich nasazení by měl ale vždy schválit pneumolog. Jejich účinnost navíc nemusí být až tak vysoká. Procedura je jednoduchá, u přístroje se dá se sedět, ležet. Nemusí se používat celoobličejová maska, stačí hadička, ze které čouhají dva „čudlíky,“ říká se ji „brejle“, které se zastrčí do nosu. Není cítit intenzivní proud vzduchu, jak by si asi někdo myslel, spíš lehké, příjemné foukání. Co tedy kyslík umí?

Posilovat energii, obranyschopnost vůči škodlivým organismům. Zlepší prokrvení těla, paměť, psychiku, urychluje hojení po úraze nebo operaci, sníží škodlivý vliv emisí v prostředí a následky kouření. Je vhodný i na astma, onemocnění dýchacích cest, srdce, oběhového systému, bolest hlavy, diabetické poruchy, únavu, zpomaluje stárnutí (bez záruky!)

Jako každá metoda má kontraindikace. Kyslík vysušuje sliznice, musí se přenášet do těla zvlhčený, ohřátý na tělesnou teplotu. Pozor při manipulaci, je vysoce hořlavý! V extrémních dávkách může být i nebezpečný. Jinak neplatí čím více, tím lépe, tělo si ho totiž vezme jen kolik ho potřebuje, pak už ho „nechce“, je zbytečný. Obvykle stačí půl hodiny. Pro nejlepší efekt se doporučuje kombinovat ho s dechovým cvičením.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz