Článek
Věra Tichánková se narodila 7. prosince 1920 v Žarnovické Huti na Slovensku v rodině úředníka Státních lesů. Později se rodina kvůli otcovu povolání několikrát stěhovala, ráda vzpomínala na zámek Brandýs nad Labem, kde obývali podnikový byt Státních lesů. Za války se zapojila do odboje.
Na udání ji v roce 1943 zatklo gestapo, byla uvězněna na Pankráci, pak ji převezli do Malé pevnosti v Terezíně, do Drážďan, kde přežila spojenecký nálet, Míšně a nakonec do Lipska. Domů se vrátila až koncem května 1945. S touhou v lepší budoucnost a duší naplněnou prožitými hrůzami vstoupila do komunistické strany.
Posléze v pohnutých 50. letech a vykonstruovaných procesů, svého rozhodnutí litovala. Laskavá žena s čistou duší neschvalovala často kruté důsledky těchto procesů. Jako herečka začínala po skončení války v jihlavském Horáckém divadle, kde potkala o pět let mladšího kolegu, Jana Skopečka. Ten prožil podobné trauma, kvůli částečně židovskému původu trpěl v koncentračním táboře.
Spolu odešli do Prahy do nově vznikajícího divadelního souboru v Libni (později Divadlo S. K. Neumanna, od roku 1990 Divadlo pod Palmovkou), jehož členkou byla až do odchodu do důchodu v roce 1982. S Janem Skopečkem se do sebe zamilovali, v roce 1949 se vzali a strávili spolu 69 let až do její smrti. Jejich cit nikdy nepozbyl na intenzitě.
Celý život si ze sebe navzájem dělali legraci a bavili tím i všechny okolo. Když jeden z nich hrál v divadle a druhý měl zrovna volno, často seděl v hledišti a dělal grimasy ve snaze ho „odbourat“. Narodila se jim dcera, Marie, ta se v dospělosti odstěhovala za přítelem do Lyonu, díky ní měla dvě vnučky, vnuka a dvě pravnučky. Ráda a často za nimi jezdila. Pak měla ještě dvě děti, u nikoho z potomků herecké geny neprojevily.
Věra Tichánková ztvárnila v divadle i filmu celou řadu úžasných postav. Většinou tetičky, babičky nebo náladové tchyně. Obsazovali ji známí režiséři jako Jaroslav Dudek, Evžen Sokolovský či Ján Roháč, který ji dal roli Heřmanky v televizním seriálu Byli jednou dva písaři, kde se objevila po boku Jiřího Sováka a Miroslava Horníčka.
S Janem museli spolu překonat složité období, kdy přišel zákaz umělecké činnosti kvůli odmítavému postoji k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, hlavně on zůstal tři roky takřka bez práce. Před kameru ho vrátil až režisér Oldřich Lipský, obsazením do jedné z jeho nejslavnějších rolí ve filmech Tři chlapi v chalupě a Tři chlapi na cestách, které navazovaly na úspěšný seriál ze začátku šedesátých let.
Věra Tichánková získala v roce 2002 Thalii za celoživotní jevištní mistrovství, televizním divákům utkvěla v paměti zejména jako babka Jirásková z populárního seriálu Hospoda, kde si zahrál i její pes - až na to, že to byla fena. Objevila se i v Četnických humoreskách či Troškově trilogii Kameňák. Ve stáří ji trápily neduhy, trpěla cukrovkou a také prodělala těžký zápal plic.
Janu Skopečkovi bylo líto, že se o svoji ženu v závěru jejího života nedokázal postarat, ale ani on už neměl dost síly. Dožívala v domově s pečovatelskou službou a zemřela 9. ledna 2014 v nemocnici na Vinohradech ve svých 93 letech. Její manžel o šest let později ve věku 94 let.
Zdroj:
https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/23799-vera-tichankova.html
https://www.csfd.cz/tvurce/1356-vera-tichankova/prehled/