Článek
Ještě než se Donald Trump ujal úřadu prezidenta USA, představil poměrně velkolepé plány, jež od inaugurace dále akcentuje ve veřejném prostoru. Ať se jedná o proklamovanou snahu získat Grónsko a Panamský kanál, vyhrožování Kanadě zavedením cel, či přímo její anexi nebo úvahy o osudu Mexika, mnoho lidí jej nebere vážně, či snad pochybuje o jeho psychickém zdraví.
Pohledem na vývoj postojů Trumpa a podporovatelů v posledních čtyř letech by se dalo i říci, že USA směřuje k určité formě korporátokracie, či stylu korporátního fašismu. Inaugurace se účastnilo množství vysoce vlivných postav, které zastupují v první řadě zájmy své a svých firem. Oznámení o možném zavedení protekcionismu stanovením dovozových cel je dále ekonomickou hrozbou pro celý svět.
O vlivu Trumpova spolehlivého podporovatele Elona Muska, jeho snah ovlivnit politiku Velké Británie a podporou klíčových osob se dostáváme k zajímavému precedentu, kdy se, na rozdíl od Ruska (které tak koná skrytě), jeden z nejvlivnějších lidí na světě otevřeně snaží destabilizovat politiku jiné, suverénní země.
Co by mohlo být cílem těchto kroků?
Pokud se podíváme na tyto a další zde nezmíněné kroky v porovnání s mapou Oceánie z obrázku výše, hrozí nám rozparcelování světa mezi tři velmoci? Pokud se Americký prezident Donald Trump, Ruský prezident Vladimír Putin a Čínský prezident Si Ťin-pching mezi sebou dohodnou na rozvržení sfér vlivu, kdo bude oním „světovým policistou“, který se bude snažit stabilizovat situaci na druhém konci světa?
S rostoucí proruskou scénou v Evropě, nárůstu diskuzí o vystoupení z EU a NATO, neochotou navýšit zbrojní výdaje a celkovou deziluzí z vývoje Evropy v posledních dvou dekádách je takřka vyloučeno, aby nedošlo ke změně kurzu.
Pověstná je i současná neochota Evropanů bojovat za svoji zemi a pro udržení demokracie. Jen u nás je ochota bránit se se zbraní v ruce na úrovni necelé třetiny populace. Papírově slabší Rusko tak bude mít brány otevřené dokořán.
Za této situace si položme otázku - Pokud nebude nikdo, kdo by bránil slabší, co zabrání silnějšímu vzít si to, co chce? Jakou šanci mají menší státy tváří v tvář mnohem silnějšímu agresorovi, pokud se mu nepostaví jiný silný hráč? Žádnou. Podmínky pro vytvoření supervelmocí budou naplněny první americkou anexí, což vytvoří smrtící precedens.
Orwell vizionář
Ač není z Orwellova díla plně zřejmé, jaký byl způsob vzniku těchto tří supervelmocí, smyslem jejich udržení byla permanentní válka a likvidace nadbytku a blahobytu ve válečné mašinérii. I přes to, že se v současnosti západní média vysmívají Rusku za jeho kroky, neudržitelnost ekonomiky, živoření obyvatel a užívání narativů, které naprosto odporují realitě, je to právě život Winstona Smithe, který tehdejší technickou vyspělostí popisoval realitu současného Ruska.
Orwell sám vycházel z poválečné reality, stalinismu a hrozby pokračování světové války. Jeho obavy a představy tak při dokončení románu v roce 1949 vycházely z jiných reálií, nicméně v určitých myšlenkách poměrně dobře vystihl vývoj společnosti o 75 let později. Jeho odkaz nám tak v mnohém bolestivě připomíná, jaká je cena nesvobody a zač bychom měli bojovat.
Máte jiný názor na současné dění? Myslíte si, že jsou prohlášení Donalda Trumpa jen snahou dosáhnout naprosto odlišného cíle? Podělte se v komentářích!