Hlavní obsah

Evropa na pokraji klimatického zvratu: Problémy Golfského proudu představují hrozbu

Foto: Gemini AI

Globální oteplování neznamená jen tání ledovců a stoupající hladinu moří. Jeho dopady jsou mnohem komplexnější a ovlivňují i fungování Golfského proudu, což má vážné důsledky nejen pro Evropu, ale pro celý svět.

Článek

Golfský proud, mohutný oceánský proud hluboký několik set metrů a široký desítky kilometrů, je součástí rozsáhlého systému zvaného Atlantická meridionální převratná cirkulace (AMOC). Pohání ho rozdíly v teplotě a slanosti vody. Teplá voda z tropických oblastí Afriky proudí přes Mexický záliv podél východního pobřeží Severní Ameriky až k západním břehům Evropy. Tam se ochlazuje a stává se hustší. Tato chladná, hustší voda potom klesá ke dnu oceánu a vrací se zpět k rovníku.

Dříve byl Golfský proud široký až 200 kilometrů. V posledních šedesáti letech však došlo k jeho zpomalení o 15 % kvůli změnám teploty a složení oceánů, které jsou způsobeny táním ledovců a pevninského ledu. Největším problémem je tání v Grónsku, které je druhou největší zásobárnou ledu na světě s objemem přibližně 2,9 milionů km3.

Tyto změny nás přibližují k jednomu z pěti klíčových bodů zlomu v globálním klimatu. Kromě Golfského proudu mezi ně patří jevy jako El Niño, tryskové proudění/polární vortex, indický monzun a západoafrický monzun. Změny v jednom z těchto jevů mohou výrazně ovlivnit chování ostatních.

Změny v oceánech už nyní způsobují odlišnou migraci mořských živočichů a změny v oblastech jejich výskytu. Oslabení Golfského proudu vede k tomu, že se rybí populace přesouvají více na sever. To už má dopad například na dostupnost sardinek v Maroku.

Rozpad Golfského je možný už letos

V červenci 2023 zveřejnili Peter Ditlevsen a Susanne Ditlevsenová rozsáhlou studii, která s 95% pravděpodobností předpovídá konec Golfského proudu mezi lety 2025 a 2095. Podle jejich datových modelů je kritickým rokem 2057.

Pokud by ledovce roztály ještě více, slanost moře u Grónska by se snížila natolik, že by Golfský proud nebyl dostatečně těžký a celý jeho koloběh by se mohl zastavit.

Současný režim Golfského proudu funguje od poslední doby ledové. V historii Země už došlo k pětadvaceti náhlým klimatickým změnám, takzvaným Dansgaard-Oeschgerovým událostem, které znamenaly extrémní změny teploty o 10 až 15 °C během deseti let.

Vzhledem ke složitosti tohoto jevu se vědci intenzivně zabývají Golfským proudem teprve od roku 2004. Postupně zjišťují, že existují další faktory, které ovlivňují jeho budoucí vývoj (jak pozitivně, tak negativně). Většina odborníků se však na základě měření shoduje, že Golfský proud bude v průběhu let zpomalovat.

V souvislosti se zpomalením Golfského proudu nastanou po celém světě výrazné změny klimatu, se kterými se budou muset společnosti vyrovnat. Vzhledem k urychlujícím se změnám způsobeným rostoucí teplotou se tak můžeme výrazných dopadů dočkat brzy i my.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz