Článek
Informace můžou (z)měnit život! Možnost vycestovat na semestr do zahraničí přes Erasmus je asi docela známá. Věděli jste ale o existenci mezivládních stipendií a možnosti vyjet přes tento program do zahraničí nebo rovnou vystudovat celou vysokou?
Já jsem se o programu dozvěděl až na konci studia během přednášky na magistru. Trošku pozdě. Pravda. I tak jsem ale nehodlal příležitost zahodit, zabalil si kufr a ve 26 letech šel znovu do školy na jiném kontinentu.
Při hledání jsem narazil na množství programů z různých zemí celého světa a o své znalosti bych se chtěl podělit. Snad článek někoho inspiruje k další cestě a studiu v zahraničí. Mnohdy člověk totiž o svých možnostech jenom neví. A to by byla škoda. Nechat si takhle utéct příležitost.
Kulturní spolupráce a stipendia
Ze studia diplomacie vím, že budování vztahů dvou států funguje podobně jako přátelství běžných lidí. Velvyslanci vozí do naší země dary a v rámci kulturní spolupráce vznikají dohody o posílení kulturní výměny a vzájemných návštěv.
Produktem těchto setkání a dohod bývají štědrá mezivládní stipendia pro studium v zahraničí. Balíčky obsahující všechno potřebné. Stipendium obvykle hradí nejen školné, ale zahrnuje i kapesné na ostatní výdaje. Stačí jen vědět, co a kde hledat, a splnit podmínky programu. Příležitost vycestovat je tu pro všechny.
Já jsem vyjel přes čínské mezivládní stipendium. Možností je ale spousta. A zážitek stojí opravdu za to. Díky své cestě jsem poznal Peking těsně před kovidem, vyzkoušel si život na Renmin univerzitě a navštívil fakt zajímavá místa. Například místo založení naší alma mater, město Yanan, kde se přednášelo od roku 1937 na vrcholku pískovcové hory a studenti si po příjezdu kopali v pískovci vlastní koleje.
Co je třeba splnit?
Míst v jednotlivých programech sice není velké množství a podmínky se různí. Pokud se ale o cílovou zemi zajímáte, šance jsou podle mě relativně dobré. Už pouhá základní znalost nějakého exotického jazyka a zájem o zemi, vás můžou vymrštit na vrchol pořadníku. Netradiční jazyky se učí málo lidí a konkurence proto není velká.
Cílem programů je přitom prohloubení vztahů České republiky a cílové země. Znalost jazyka, i úplně základní, je proto klíčovou složkou úspěchu žádosti. Pokud má student solidní výsledky a zajímá se o nějaký trošku méně běžný jazyk, jako třeba hebrejštinu nebo korejštinu, má z půlky vyhráno. Mně stačily pro úspěch pouhé základy čínštiny, zájem o zemi a solidní známky v posledním roce.
Kde mezivládní stipendia hledat?
Při hledání mi hodně pomohlo znát klíčová slova - mezivládní stipendium. Strýček google už udělá zbytek práce za vás.
Studijní příležitosti se nejčastěji objevují na stránkách ambasád jednotlivých států a není proto lehké si jich všimnout. Dům zahraniční spolupráce ale naštěstí spoustu možností shromažďuje na jednom místě.