Článek
Píše se 4. října 1965. Ke svému cíli v deltě vietnamské řeky Mekong se blíží dvojice amerických palubních bitevníků Douglas A-1 Skyraider s plným nákladem bomb a raket. Ač tento letoun kvůli svému pístovému motoru působil v éře proudových letadel jako přízrak z dob dávno minulých, prokázal svou hodnotu jako odolný a silně vyzbrojený tahoun pro poskytování přímé vzdušné podpory.
Tentokrát jde o stroje z námořní perutě VA-25, která operuje z letadlové lodi USS Midway. V blízkosti cíle se vedoucí pilot, komandér Clarence Stoddard (velitel celé perutě), spojuje s návodčím kroužícím nad cílem v pozorovacím letounu a předává mu seznam nesené výzbroje. Na samém konci pak zmiňuje: „…jeden kousek s kódovým označením Sani-Flush.“ To si získává pozornost všech v éteru – Sani-Flush je totiž (dnes již neexistující) značka čističů toalet. Jak se záhy ukazuje, nejde o žádný přeřek – Stoddardův letoun pod pravým křídlem skutečně nese zavěšenou záchodovou mísu!
Následují vzpomínky kapitána Clinta Johnsona, který se Stoddardem sloužil ve stejné peruti: „Návodčí tomu nemohl uvěřit a přiletěl blíže, aby se podíval sám. (Stoddard) ji odhodil ve střemhlavém letu, podporučík Bacon letěl v těsné formaci, aby mohl shoz natočit. Když se záchod uvolnil, otočil se otvorem proti větru a skoro zasáhl (Stoddardův) stroj. Byl z toho vynikající filmeček do brífinkové místnosti. Návodčí později tvrdil, že ta mísa hvízdala celou cestu až na zem. (…) Později se vyrojila spousta vtipů o biologické válce. Kéž bychom si tenkrát tu pásku uložili…“
Celá historka začala u poškozené záchodové mísy z paluby USS Midway, kterou by jinak čekalo potupné shození přes palubu. Jeden z palubních mechaniků (podle všeho muž s velkým smyslem pro humor) ale mísu „zachránil“ a dopravil ji až do hangáru. Nevedla ho k tomu jen poťouchlost – právě během výše zmíněné mise měl totiž komandér Stoddard shodit již šestimiliontou libru výzbroje shozené nad Vietnamem od začátku války. A právě poškozený záchod se měl stát velmi svéráznou formou oslavy.
Do plánu byli zasvěceni zbrojíři, kteří pro „bombu“ zhotovili závěsník, ocasními ploškami, markingem perutě VA-25 a dokonce i atrapou roznětky. Když se pak na palubě Stoddardův skyraider připravoval ke vzletu, stáli členové pozemní obsluhy úmyslně tak, aby na mísu nebylo vidět ze stanoviště řízení letového provozu. Velitel letových operací si tak záchodu povšiml až ve chvíli, kdy Stoddard opouštěl palubu; a nikoho zřejmě nenapadlo mu kvůli jedné záchodové míse nařizovat návrat.
Nezvyklá podvěsná výzbroj bohužel komandéru Stoddardovi štěstí nepřinesla – v září 1966 byl při bojové misi jeho Skyraider zasažen hned třemi severovietnamskými střelami země-vzduch a explodoval. Stoddardovo tělo se nikdy nenašlo a zpočátku byl proto veden jako pohřešovaný v boji. Teprve až v roce 1973 byl oficiálně prohlášen za padlého.
Přeci jen ale skončíme na trochu lehčí notu. Stoddardova toaletní mise totiž nebyla prvním takovým kouskem. Pomyslnými průkopníky sanitárních náletů se již v srpnu 1952 stali piloti z perutě VA-195 Dambusters, kteří během Korejské války létali z letadlové lodě USS Princeton; tato peruť shodou okolností rovněž sedlala bitevníky Skyraider.
Podle zveřejněné verze příběhu s celým nápadem přišel podporučík M. Dennis, který v rozhovoru pro tisk prohlásil následující: „Už jsme na ně (severokorejské vojáky) shodili všechno kromě kuchyňského dřezu.“ Dvěma pilotům jeho slova vnukla nápad a zanedlouho byl novinářům předveden Skyraider, který pod trupem nesl bombu s připevněným dřezem. I přes jistý odpor kapitána letadlové lodi pak byla nakonec „dřezová“ bomba o týden později shozena nad Pchjongjangem.
Zdroje
- BURGESS, Rick a RAUSA, Zip: US Navy A-1 Skyraider Units of the Vietnam War.
- Kolektiv autorů: Air Force Magazine, svazek 99, vydání 7–11
- www.midwaysailor.net