Hlavní obsah
Názory a úvahy

Co chystá Andrej Babiš?

Foto: Pixabay

Andrej Babiš svolává ideovou konferenci ANO. Má pragmatik Babiš nějaké ideje? Může Babiš opět vládnout? Jak toho dosáhnout? S kým?

Článek

Dočetl jsem se, že Andrej Babiš chce svolat na září ideovou konferenci hnutí ANO. Je to poněkud úsměvné, protože od Babiše už jsme za ty roky slyšeli mnohé, ale že by měl pragmatik Babiš nějaké ideje? To tedy nikoliv. Babiš v posledních letech s oblibou tvrdil, že ANO je „catch-all party“, tedy stručně řečeno strana pro všechny. Jednu dobu to Babiš říkal snad ve všech rozhovorech. Působilo to až trochu komicky. Když jsem to slyšel, říkal jsem si: Kolik z těch „žen z lidu“, které Babiše objímají na náměstích, nosí mu koláče a buchty a fotí se s ním, asi tak ví, co znamená „catch-all party“?

Andrej Babiš potřebuje být zase více vidět. Po neúspěšné prezidentské volbě se dočasně stáhl, vystrčil do médií za sebe ještě více Havlíčka a Schillerovou. Ví ale, že to tak nejde dlouhodobě. Navíc veřejný život se mu jinak zalíbil. Je to pro něj asi svým způsobem droga. Má to rád. Tedy pokud mu zrovna nepokládáte otázky, na které nechce odpovídat. Proto mnohem raději objíždí náměstí a kulturní domy českých a moravských měst, kde se setkává se svými obdivovateli a především obdivovatelkami. Tam mu nepříjemné otázky rozhodně nehrozí. Nedostanou se k němu. Na rozdíl od diskuzních TV pořadů, nedej bože snad v České televizi. Těm se dlouhodobě vyhýbá. Jde do nich jen tehdy, když to už jinak nejde. Jako před druhým kolem prezidentské volby, kdy si to asi nakonec vyhodnotil, že tam musí jít. Objevil se pár minut před startem přenosu, ač celý týden tvrdil, že nepřijde. Tahle debata se mu ale nakonec vůbec nepovedla.

Babiš se už z prezidentské prohry oklepal. V televizi už zase být chce. Proto jako majitel hnutí rozhodl, že v září bude ideová konference! Ta mu zaručí velký mediální prostor, bez nepříjemných otázek. Možná tím sleduje i jiné cíle. Přece jen pár významnějších členů hnutí se v poslední době „odklonilo“, jako třeba evropské poslankyně Charanzová a  Dlabajová. Je potřeba upevnit morálku. Ostatním členům je na ideové konferenci třeba ukázat, že šéf Babiš stojí v čele pevně a neomylně. Uvidíme, co se z ní nakonec dozvíme. Nějaké zásadní ideje asi těžko. Jedinou Babišovou idejí je snaha „vyluxovat“ co nejvíce voličů ze všech možných stran. Proto „catch-all party“. Nic víc za tímto označením není.

Andrej Babiš hnutí založil původně jako pravicové. Miliardář taky těžko může založit levicové hnutí. I když, jak se později ukázalo, u nás lze leccos. Babiš kdysi podnikatelsky výrazně těžil ze spojenectví s vrcholnými politiky ČSSD. Paradoxně to bylo v období, které později zpětně tak kritizoval. Když ČSSD ztratila vládu a k moci se dostala ODS, neměl Babiš už takové kontakty na nejvyšší místa. Proto se nejspíš rozhodl vstoupit do politiky, aby si svoje podnikatelské impérium osobně ohlídal. Krach Nečasovy vlády mu vše ulehčil. Sám asi ani netušil, že bude tak úspěšný, že svůj holding výrazně rozšíří a že se mu vládnutí tak zalíbí.

Říká se, že Andrej Babiš vlastně ani nemá žádné koníčky, děti už jsou také velké, v jeho firmách ho nepotřebují, navíc on je ani řídit neumí. Když se o to pokouší, vnáší do nich akorát chaos. Jeho „mikromanažerství“ je ostatně nechvalně známé i z jeho vlády z covidových dob. Na vedení firem má schopnější manažery, které dobře platí. Babiš uměl firmy kupovat, pohltit je jako žralok, dobrovolně či na sílu převzít. V tom byl vždy silný.

To je asi i vysvětlení, proč Babiš zůstal v politice, i když musel vypít kalich hořkosti v prezidentské volbě. I když se mu už troje volby nevydařily tak, jak si představoval, Babišovi se vládnutí zalíbilo. Na podzim 2021 chtěl být zase premiérem. Když to nešlo, zkusil to aspoň letos na prezidenta. To také nevyšlo. Je tu ale nová výzva! Určitě by moc chtěl být ještě jednou premiérem. Dohadování ve sněmovně ho nebaví. Proto tam chodí jen, když opravdu musí. Chtěl by vládnout, nejraději sám. Vždy přece říkal, že chce stát řídit jako firmu. Nemá rád politická jednání a kompromisy. Rád rozkazuje, určuje. Rád jezdí na zahraniční návštěvy, do Bruselu, na různé summity vrcholných politiků, o kterých pak vypráví, že jsou to jeho kamarádi a má na ně telefonní čísla. Tam je mu projevována vážnost, respekt, úcta. Tedy to, co se mu nedostává od větší části české populace, přestože patří mezi nejbohatší Čechy. On je zvyklý si respekt a úctu koupit u svých manažerů ve firmách a členů hnutí. Všechny voliče se mu ale koupit (zatím) nepodařilo.

Co bude dál? V příštím roce nás čekají jen „malé“ volby. Do třetiny Senátu, do Evropského parlamentu a do krajských zastupitelstev. Pro Babiše možnost být opět vidět. Leccos si otestovat, mít zase důvod objíždět se spolustraníky města. Nemuset sedět v Poslanecké sněmovně. To hlavní přijde až v roce 2025, kdy budou volby do Poslanecké sněmovny, z kterých vzejde nová vláda s novým premiérem. Může to být i dříve, ale předčasné volby se zatím neočekávají. Většina 108 hlasů současné vládní koalice nejspíš vydrží. I kdyby se Piráti rozhodli to předčasně „zabalit“, pořád je to 104.

Do těchto nejdůležitějších voleb je tedy relativně času dost. Hnutí ANO od voleb stouply dle průzkumů preference. ANO se nyní pohybuje až kolem 35. %. Je to logické. Vládní strany dělají v horší ekonomické situaci nepopulární kroky a také spoustu chyb. Mnohdy špatně prezentují svá rozhodnutí. ANO by tedy opět volby vyhrálo. Otázkou je, s jakým procentuálním výsledkem. Opět by ale mělo problém: S kým složit vládu? Velmi bude záležet, jako dopadnou strany pětikoalice, jaký výsledek bude mít SPD a jaké další strany se do sněmovny dostanou. V posledních volbách „propadl“ více než milion hlasů stran, které se do sněmovny nakonec nedostaly. Zejména hlasy voličů Přísahy, ČSSD a KSČM. Tyto tři strany mohly znamenaly dohromady skoro 13 %! Jak ČSSD, tak Přísaha měly nad 4,6 %. Dostat se obě strany nad 5 % a do sněmovny, bylo to všechno jiné. Přispěl tomu však svojí politikou a jednáním Babiš, který dlouhodobě intenzivně „luxoval“ hlasy voličů ČSSD a KSČM ve svůj prospěch. A pak, i když ANO vyhrálo, neměl s kým složit vládu.

Do podzimních voleb 2025 se toho může ještě hodně odehrát. Chce-li Babiš uspět a opět vládnout, musí se činit a dělat všechno pro to, aby spojenectví pětikoalice do dalších voleb nevydrželo. Zároveň totiž čelí možnému odlivu radikálnějších hlasů k Okamurově SPD, případně jiným extrémnějším stranám, které se profilují na demonstracích, a jímž nahrává současná ekonomická situace a válka na Ukrajině. Na velké znovuvzkříšení ČSSD to zatím moc nevypadá. O KSČM ani nemluvě. Tito dřívější spojenci, jež Babiš trochu neuváženě vyprovodil ze sněmovny, mu dnes dost chybějí.

Babišovi poradci už před lety zjistili, že nejdisciplinovanější a nejtvárnějšími voliči jsou senioři. Dřívějšími vládami opomíjená skupina obyvatelstva. Přitom početně velmi významná a stále rostoucí. Babiš od té doby výrazně cílí na seniory. Předchází si je, jak jen může. Také proto se směr ANO stále posouval. Babiš ale bude muset oslovovat všechny. Udržet si současné voliče, ale získat i nějaké nové od pětikoalice, od SPD a dalších neparlamentních stran. Proto „catch-all party“.

Jedno je jisté, k tomu žádné ideje nepotřebujete. Když chcete oslovovat opravdu úplně všechny, musíte o stejné věci tvrdit ráno, že je to bílé, v poledne modré a večer to změnit na červené. Dle toho, s kým zrovna mluvíte. To Andreji Babišovi vždycky šlo. Otázka je, kolik lidí tomu uvěří. Bude to stačit k výhře s možností sestavit vládu? Uvidíme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz