Hlavní obsah
Cestování

Co vás na té dovolené autem v Chorvatsku pořád ještě baví?

Foto: Jan Mareš

Ilustrační foto

Otázka. Někdo řekne, že by nejel autem dvanáct i více hodin do Chorvatska či Itálie. Zaletí si raději jinam. Je tam „za chvíli“. Chápu. Proč se ale statisíce Čechů pořád ještě každoročně „trmácejí“ autem do Chorvatska?

Článek

Chorvatsko je stále pro mnoho Čechů oblíbenou zahraniční destinací pro letní dovolenou. Nabízí slunce, čisté moře, různé typy pláží, přátelskou atmosféru a pohostinnost místních.

Tyto atributy každoročně lákají statisíce Čechů k návštěvě Chorvatska. I přesto, že možnost jet, nebo letět jinam, je dnes velmi pestrá. Jedním z důvodů, proč mnoho z nás stále volí také Chorvatsko, je možnost cestovat autem.

Jedním z důvodů, proč někteří volí autodopravu, je obava z létání. Ač všichni víme, že statisticky je letecká doprava nejbezpečnější na světě, stále je mnoho lidí, které do letadla ani za Boha nedostanete. Jiní obavu překonat sice dokážou, ale létají neradi, jen když vyloženě musí. Pokud mohou, vyberou si raději jiný způsob dopravy. Někomu nedoporučují létání lékaři ze zdravotních důvodů.

Důležitým faktorem je flexibilita. Cestování vlastním autem z tohoto pohledu nemá konkurenci. Nemusíte se omezovat termíny. Vyjedete, kdy chcete. Uděláte si přestávku, kde chcete, v kolik chcete a na jak dlouho uznáte za vhodné. Pokud letíte letadlem či jedete autobusem nebo cestujete vlakem, vždy jste závislí na časovém itineráři, který je někým jiným předem daný. Vy se musíte chtě nechtě přizpůsobit. Cestování hromadnými prostředky může mít také zpoždění, což bývá někdy v hlavní sezoně problém letecké dopravy. A pokud letíte na čas, může se vám i tak cestování prodloužit dlouhým čekáním na letišti na zavazadla.

Při cestování autem neřešíte ani váhové limity zavazadel, což je někdy u leteckých zájezdů pro některé turisty, nebo více spíše turistky, trošku problém. Cestování autem je obvykle pohodlnější pro děti. V autě jim lépe vytvoříte možnosti na spaní i za jízdy. Když jsou vzhůru, snadněji je zabavíte, protože jste, na rozdíl od hromadného dopravního prostředku, v jistém soukromí. A tak si kromě her na tabletu či telefonu klidně můžete třeba za jízdy společně zahrát slovní hry či si zazpívat.

U menších dětí je asi nejdůležitější skutečnost, že na odpočívadle můžete zastavit ve chvíli, kdy to opravdu potřebujete. Cestování s menšími či úplně malými dětmi v letadle není někdy úplně komfortní pro jejich doprovod, nejčastěji rodiče, někdy i prarodiče, ale také pro ostatní cestující. Vyžaduje jistou míru tolerance, když jsou děti hyperaktivní, hlučné a ještě vám co chvíli zezadu kopou do sedačky. Nebo, když se takové batole „pokaká“, maminka to musí řešit a „zavoní“ to takřka celým letadlem. Každý z nás, kdo kdy někam letěl, podobné situace asi zažil. Netvrdím, že je to nepřekonatelný problém, ale pohodu při letu na vysněnou dovolenou si představujete jinak.

Vlastním autem se dá také lépe cestovat s domácím mazlíčkem. Častěji se psem, ale z vlastní zkušenosti vím, že to jde třeba také s „bytovou“ kočkou. V klimatizovaném autě ji bez problému převezete v její přepravce až do letoviska. Pokud je kočka socializovaná a bezproblémová, dobře snáší cestování, snadno si zvykne v  v apartmánu, kde je také klimatizace. Lze ji tam nechat samotnou, když jste u moře nebo večer ve městě. Zvládne to, jako doma, když jí vezmete s sebou vše potřebné, včetně „kadibudky“, na kterou je zvyklá.

Pro někoho je to možná nepochopitelné, ale kdo domácí zvíře má, a má problém s jeho umístěním v době dovolené, tak jistě chápe. Vždyť někteří lidé kvůli svým domácím mazlíčkům ani na dovolenou raději nejezdí.

Osobně mám zkušenosti v posledních letech také z cestování se psem. Je zvyklý na hotely, penziony či apartmány. Jezdí s námi na většinu pobytů, nejen v Česku, ale i do zahraničí. Také proto preferujeme cestování autem. Při něm je potřeba dělat přestávky na venčení. Upřímně, není jich víc, než kdybychom jeli bez psa. Auta jsou dnes klimatizovaná, takže je v nich poměrně příjemně. I tak je potřeba hlídat pitný režim psa.

K cestě do zahraničí v rámci EU pro psa nic speciálního nepotřebujete. Pouze obvyklou výbavu a krmení, které používáte normálně. Vhodné je mít s sebou základní „psí lékárničku“, kdyby měl váš miláček nějaký zdravotní problém, abyste nemuseli běžet s každou maličkostí na místní veterinu. Jinak stačí mezinárodní pas s vyznačeným čipem a očkováním proti vzteklině. Ostatní očkování jsou dobrovolná. My dáváme ještě proti srdečnímu červu, což je onemocnění, které může mít fatální následky. V jižních destinacích psům hrozí. Psalo se o něm už před lety a tato hrozba pořád trvá. Jak se globálně otepluje, začíná se toto riziko nákazy vyskytovat už také na jihu Slovenska či Jižní Moravě.

V letovisku samotném se psem podnikáme dlouhé ranní a večerní procházky a koupání v moři, které miluje. Večerní jsou zakončeny návštěvou venkovních restaurací. V těch nebývá kvůli psovi žádný problém. Personál reaguje velmi přátelsky, když je pes tichý a klidný. Číšníci či servírky automaticky přinášejí misku s vodou, i když si nosíme pro jistotu vlastní. Přes den je převážně v apartmánu, kde mu nic nechybí.

To vše platí samozřejmě za předpokladu, že pes je plně socializovaný, čistotný. Nehrozí u něj poškození či znečištění apartmánu, pokud ho tam necháte samotného.

Možnost vzít s sebou svého psa samozřejmě každý nemá. Buď nechce, protože je pes už starý a cesta by pro něj byla velkou zátěží, anebo jsou důvody i prostorové. Pokud máte děti, velkého psa, plno zavazadel a běžné auto, logicky necháte doma právě psa a snažíte se mu zajistit spolehlivé hlídání. Takovým „pejskařům“ jejich psí miláček obvykle chybí, a proto často kontaktují na procházkách či restauracích nás, kteří na dovolené psy máme, aby se s „náhradníkem“, aspoň chvíli „poňuchňali“.

Foto: Jan Mareš

Dalším důvodem, pro který může být cesta na dovolenou autem výhodná, je možnost vzít si tolik zavazadel, kolik se jich do auta vejde. Jak říkával kdysi jeden můj kolega: „Ono je vlastně jedno, jak velký to auto má kufr. Žena naplní jakýkoliv“.

Je tak možné si vzít i nějaké zásoby jídla a pití na první dny pobytu a vlastní sportovní vybavení, na které jste zvyklí. Mnoho Čechů si tak vozí do Chorvatska vlastní čluny, paddleboardy, kola, tenisové či badmintonové rakety, elektrokoloběžky, in-line brusle a mnoho dalších věcí pro nejrůznější aktivity.

Nemám to nijak statisticky podchycené, je to pouze moje osobní zkušenost z debat s jinými, ale překvapivě hodně lidí má rádo samotnou cestu autem. Pro mnohé je součástí zážitku z dovolené. Mají rádi už to plánování, zjišťování si, co se od loňska změnilo, co je nově potřeba, kolik teď stojí jaká dálnice, jakým způsobem je možné ji zaplatit, kudy je nejlepší zvolit trasu, v kde je na trase velká objížďka, v kolik a který den nejlépe vyjet, aby se vyhnuli možným kolonám, kde nejlépe udělat přestávky, vybírají si i hudební play list do auta, a tak podobně.

Někteří lidé nejedou nejrychlejší a nejpřímější cestou. Rádi projíždějí malebnou krajinou Rakouska a Slovinska, zastaví občas v horských průsmycích nebo u nádherných jezer. I to může být pro některé součástí cesty na dovolenou. A neomrzí se to, ani když tam jedou po X-té. Někdo, kdo vyloženě nespěchá, anebo se na dlouhou cestu „na jeden zátah“ necítí, si zase předem rezervuje ubytování pro přespání v penzionu na trase. Jiný chce být co nejrychleji v cíli, aby to měl co nejdříve za sebou a mohl skočit do moře či si sednout s pivkem do chládku. Anebo postupně oboje. Doporučuji zejména po dlouhé cestě nejdřív moře, potom pivo. Nikoliv obráceně.

Každý se může předem rozhodnout, jestli pojede přes Rakousko, Maďarsko, nebo Slovinsko. Každá z těchto tras má svá specifika, výhody i nevýhody. Samozřejmě také záleží na tom, z jaké lokality v rámci Česka vyrážíte. Kudy to máte raději. Dnešní online navigace umožňují při jízdě reagovat na dopravní situaci v reálném čase. V případě zácpy či nehody lze někdy ještě trasu změnit či nehodový úsek objet.

Dovolená v Chorvatsku autem představuje spojení svobody, dobrodružství a nezávislosti. Nabízí širokou škálu možností, jak přizpůsobit trasu i program svým zájmům a možnostem. Už samotná cesta může být příjemným společným rodinným či kamarádským zážitkem. Stačí natankovat plnou nádrž a vyrazit směrem k azurovému pobřeží Jaderského moře.

Foto: Jan Mareš

Není to ale vždy jen idylka. K takové cestě patří i to, že se někdy s partnerkou či partnerem „poškorpíte“ během cesty kvůli úplné blbosti a pár desítek minut „krásně“ mlčíte. Zajímavé situace také vznikají s dětmi. Třeba, když se Vás už od padesátého kilometru cesty ptají: „Kdy už tam budeme?“ Na konci cesty nás však Chorvatsko odmění slunečným podnebím, průzračným mořem a přátelskou atmosférou, do které se hodně z nás pořád tak rádo vrací, i když to jiní vůbec nechápou.

Záleží na každém, jak svoji dovolenou pojme. Zatímco při all-inclusive dovolených v hotelových komplexem je leccos předem pro všechny rovnostářsky dané, individuální dovolená nemá limity. Záleží jen na životním stylu a stavu financí každého, jak si ji nastaví a užije. To samozřejmě neplatí jen pro individuální dovolenou v Chorvatsku, ale obecně.

Dovolenou v Chorvatsku lze strávit pořád ještě relativně skromněji. Tedy zaplatit si ubytování v kempu ve vlastním stanu či v levnějším, hůře vybaveném apartmánu a stravovat se prakticky jen z vlastních zdrojů. Přivezených nebo na místě zakoupených surovin. Až na výjimky si takřka výhradně vařit a popíjet dovozené české pivo či víno. Tedy to, čemu se historicky říká „paštikářská“ klasika, které je ale čím dál méně. Rozhodně to nekritizuji, i na takové dovolené mohou být lidé šťastní. Ono štěstí mnohdy netkví v tom, kolik dovolená stála, ale spíše s kým, a jak, jsme ji prožili.

Druhou možností pro turisty je ubytování v mírně či více nadstandardním nebo dokonce velmi luxusně vybaveném apartmánu, s tím, že se často nebo denně stravují v restauracích dle vlastního výběru. Někdo pouze večer. Ráno si připravují vlastní snídaně v apartmánu. Takových je většina. Jiní chodí denně i na snídaně do kaváren a restaurací. Většina ubytování je mimo hotely. Tím je pořád tato země specifická. Prostě dovolenou v Chorvatsku lze pořídit na velmi rozdílných úrovních.

Od „paštikářské“ až po tu, která prakticky nemá horní hranici finančního limitu. Můžete ji strávit také na předem zabukované lodi, ke které se z Česka obvykle dopravíte také autem. Dle loňské tiskové zprávy se přibližně 40 tisíc Čechů ročně zaregistruje u chorvatských úřadů coby řidiči/kapitáni rekreačních plavidel. Po Němcích a Rakušanech jsou Češi třetí největší skupinou zahraničních rekreačních „mořeplavců“ v Chorvatsku a jejich podíl na celkovém počtu se pohybuje kolem 15 procent. Někteří Češi si přivážejí z Česka své vlastní plavidla.

Výhodou dovolené autem je možnost, kdykoliv si během pobytu vybrat, kde trávit svůj dovolenkový čas. Autem si lze zvolit i odlehlejší cílovou destinaci. A také v průběhu dovolené jezdit poznávat jiné pláže, místa, města, historické památky či přírodní parky. Člověk není omezen jen na konkrétní dny, jako při leteckém zájezdu, kdy si vypůjčí většinou na den či dva auto z místní půjčovny.

Autem si lze snadno dovézt větší nákup ze supermarketu, pokud si obstaráváme stravu v menší či větší míře sami. Takový větší nákup na okraji letoviska stačí obvykle absolvovat jednou či dvakrát a doplňovat ho denním nákupem čerstvého chleba, pečiva, ovoce a zeleniny z blízkého okolí. Síť supermarketů se v Chorvatsku v posledních letech výrazně rozrostla. Ceny jsou často podobné těm českým, nebo jen mírně vyšší. Samozřejmě záleží na aktuální situaci. Také v tamních supermarketech vládnou časté slevové akce. Autem se také snadněji dopravíte k lékařské pomoci, pokud bude nutná.

Prostě dovolená autem (nejen) v Chorvatsku má své kouzlo, své výhody. Určitě není pro každého. Kdo nerad řídí či špatně snáší dlouhou jízdu autem, nebo chce nechat všechny starosti s jeho provozem dopravního prostředku na jiné, logicky volí jiné formy cestování. Rozhodně nebrojím proti leteckým zájezdům, ať už jsou cíleny kamkoliv. Vždy říkám, ať si každý jede, kam uzná za vhodné a stráví dovolenou způsobem, který mu nejvíce vyhovuje. Krásných míst je na světě plno.

Cesta autem může mít také odvrácenou stranu, ale tu bych nikomu při cestě do Chorvatska ani jinam, skutečně nepřál. Ať už jedeme či letíme na dovolenou kamkoliv, nejdůležitější je totiž „pravidlo“ šťastného návratu.

Autorský článek s částečným využitím zdroje:

chorvatsko.cz/magazin/proc-chorvatsko-autem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz