Hlavní obsah
Názory a úvahy

Hon na důchodce tu určitě není

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
8. 9. 15:14

Jsem muž 55+, do důchodu už tedy nemám až tak daleko. Nesouhlasím však s tím, že by v české společnosti probíhal nějaký „hon na důchodce“. Naopak se domnívám, že důchodcům je dnes věnována výrazně větší pozornost, než tomu bylo v minulosti.

Článek

Společnost, včetně politiků, si uvědomuje, že senioři jsou silnou a stále početnější skupinou obyvatelstva. Senioři jsou důležitými voliči, proto se jim také vylepšily v posledních letech důchody. Dnes je průměrný důchod k průměrné mzdě na cca 50%. Dříve to bylo kolem 40%.

V této souvislosti asi leckdo namítne, že současná vláda seniorům valorizaci zhoršila. Ano, je to pravda. Skutečnost je prostě taková, že se už muselo šlápnout na brzdu. Jak řekl exprezident Klaus: „Důchody ulítly.“ V době covidu a následné inflace se přidávalo prostě už moc a do budoucna není kde brát. Jiná věc je, že to vláda neprovedla příliš dobře a komunikovala to ještě hůře. Každopádně obdobné opatření by dříve či později musela udělat každá vláda. I vláda Andreje Babiše, pokud to tedy s budoucností této země myslí dobře.

Senioři jsou také důležitými zákazníky, proto na ně cílí čím dál více firem a institucí s nabídkami. A to nemusí být zdaleka míněno negativně. To nejsou žádní „šmejdi“, ale firmy a instituce, které chtějí své služby či výrobky seniorům nabídnout k oboustranné spokojenosti. Aby měli lepší život, aby si ho co nejdéle užili.

Jak já znám dnešní mladší seniory, jsou už často jiní než ti dřívější. Senioři, kteří odcházejí do penze v posledních letech, prožili podstatnou část života v demokracii. Měli možnost poznat svět, cestovat. Mají tedy také větší rozhled. Jsou samostatnější. Jsou zvyklí se sami rozhodovat. Vědí, že v životě existují různé nástrahy, které je mohou třeba připravit o majetek. Řada z nich žije jinak, než dřívější senioři. Jsou také mnohem aktivněji. Ve svém věku podnikají věci, které jejich předchůdci už nedělali. V tomto se vnímání věku velmi posunulo. O dobrých 10-15 let.

Věřím, že tento trend aktivního života českých seniorů bude pokračovat a bude se prohlubovat. Čeští senioři dnes mají mnohem více možností žít aktivnější a zajímavější život. Někdo namítne, že na to nemá peníze, protože má malý důchod a sotva pokryje životní náklady. To se ale týká zejména seniorů, kteří odešli do důchodu před více lety. Ti současní, mladší senioři takový problém mají méně často. Většinou jen tehdy, když měli opravdu z nějakých důvodů jako zaměstnanci velmi nízký plat. Nebo, a to je častější, když byli OSVČ a příliš nemysleli v aktivních letech na „zadní kolečka“.

Je spousta záležitostí, které nejsou jen o penězích. V seniorském věku se dají podnikat i nejrůznější nízkonákladové aktivity. Využívat možností, které pořádají obce, města, charitativní organizace. Znám seniory, kteří nemají vysoký důchod, přesto žijí velmi aktivně a jsou v rámci možností spokojení.

V nedávných dnech jsem napsal článek „Čeští senioři jsou na 10. místě na světě v kvalitě života“. U části veřejnosti, seniorů, se setkal s nepochopením. Jak mohu tvrdit, že se český důchodce má lépe než třeba německý? Netvrdím to já. Je to celosvětový průzkum renomované francouzské společnosti, která se touto problematikou zabývá roky. Tento můj článek také rozhodně neměl být „honem na seniory“, jak ho někdo možná nešťastně pochopil. V článku i průzkumu se mluví o „celkové kvalitě života“. A to opravdu zdaleka nejsou jen peníze a porovnávání výšky důchodu.

Navrhovaná omezení, které zmiňuje jako hrozbu autor článku „Hon na důchodce právě začal“, jsou nesmyslná a jsou, věřím, jen výkřiky jedinců. Omezení volebního práva a práva nakládání s penězi kvůli vysokému věku nedává smysl. Není k němu rozhodně žádný plošný důvod. Důvodem může být jedině v individuálních případech psychická nezpůsobilost, tedy nesvéprávnost, která musí být jasně lékařsky prokázána a soudně stanovena. Vnímání stáří je individuální a leckterý senior může být v 70, 80 či dokonce 90 letech fyzicky i psychicky vitálnější než „zanedbaný“ či drogami nebo alkoholem poznamenaný padesátník či šedesátník. Trochu problematické může být v pokročilém věku řízení motorových vozidel, ale i to je individuální a nelze ho rozhodně omezovat plošně. Spíš by měla probíhat opravdu poctivá lékařská kontrola. Nikoliv jen formální.

Faktem je, že někteří senioři jsou důvěřiví a lehce manipulovatelní. Týká se to jen některých, to zdůrazňuji, a především těch v pokročilém věku. Některým záležitostem současného světa už prostě tak dobře nerozumějí a nechají se snadno napálit. Hyenismus tohoto směru bohužel byl, je a nejspíš vždy bude. Lze se jen snažit, aby takových případů bylo co nejméně, aby senioři, kteří si nedovedou poradit sami, měli kolem sebe ty správné rádce. Na to ale, obávám se, žádná stoprocentní obrana, neexistuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz